Կատարում քննարկվել են բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում երկու երկրների միջև համագործակցության հեռանկարները
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի գլխավորած պատվիրակության կազմում մայիսի 22-25-ն աշխատանքային այցով Կատար Պետությունում էր:
Այցի շրջանակում նախարար Խաչատրյանը մասնակցել է Կատարի տնտեսական համաժողովի հանդիսավոր բացմանը: Այնուհետև պաշտոնական արարողությունից հետո Ռոբերտ
Խաչատրյանը ներկա է եղել նաև նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի և Կատարի Պետության էմիր շեյխ Թամիմ բին Համադ Ալ Թանիի հետ հանդիպմանը։
Հաջորդիվ՝ հանդիպում է տեղի ունեցել Կատարի Պետության կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Մոհամմեդ բին Ալի Ալ Մաննաիի հետ:
Քննարկվել են բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում երկու երկրների միջև թվայնացման, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, արհեստական բանականության, կիբեռանվտանգության, ոլորտային այլ ուղղություններով համագործակցության զարգացման հնարավորությունները։ Անդրադարձ է կատարվել համատեղ նախաձեռնություններին և ծրագրերին առնչվող մի շարք հարցերի:
Հանդիպման ավարտին Կատարի կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Մոհամմեդ բին Ալի Ալ Մաննաին Ռոբերտ Խաչատրյանին հրավիրել է մասնակցելու Կատարում կայանալիք «Վեբհամաժողովին»։
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել առաջիկայում շարունակել սերտ համագործակցությունն ու ընդլայնել փոխգործակցության ոլորտները:
Այցի շրջանակում նախարարն այցելել է նաև Կատարի ազգային գրադարան, Կատարի Իսլամական արվեստի թանգարան, Կատար հիմնադրամ և Կատարի գիտատեխնոլոգիական պարկ, ծանոթացել հիմնադրամի և տեխնոպարկի գործունեությանը։ Կատարի Պետությունում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանատանը մասնակցել է Կատարի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը:

В Катаре были обсуждены перспективы армяно-катарского сотрудничества в области высоких технологий
22-25 мая министр высокотехнологической промышленности Республики Армения Роберт Хачатрян находился с рабочим визитом в Государстве Катар в составе делегации во главе с президентом РА Ваагном Хачатуряном.
В рамках визита министр Хачатрян принял участие в торжественном открытии Катарского экономического форума. Затем, после официальной церемонии, Роберт Хачатрян присутствовал на встрече президента Ваагна Хачатуряна и эмира Государства Катар шейха Тамима бин Хамад Аль Тани.
Далее состоялась встреча с министром связи и информационных технологий Государства Катар Мохаммедом бин Али Аль Маннаи. Стороны обсудили возможности развития сотрудничества в области цифровизации, информационных технологий, искусственного интеллекта, кибербезопасности и других сферах высоких технологий. Был рассмотрен ряд вопросов, связанных с совместными инициативами и программами.
В завершение встречи министр связи и информационных технологий Катара Мохаммед бин Али Аль Маннаи пригласил Роберта Хачатряна принять участие в «Веб-конференции», которая пройдет в Катаре.
Достигнута договоренность о продолжении тесного сотрудничества и расширении сфер взаимодействия в ближайшее время.
В рамках визита министр также посетил Национальную библиотеку Катара, Катарский музей исламского искусства, Катарский фонд и Катарский научно-технологический парк, ознакомился с деятельностью фонда и технопарка. Роберт Хачатрян принял участие во встрече с представителями армянской общины Катара в посольстве Республики Армения в Государстве Катар.