Մխիթար Հայրապետյանն ընդունել է տեխնոլոգիական ոլորտում մեծ ներդրում ունեցող ճապոնացի գիտնական Յոշիակի Հագիվարային
- Հրապարակվել է՝ 13/05/2025
ՀՀ ԲՏԱ նախարար Մխիթար Հայրապետյանը մայիսի 13-ին ընդունել է Բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ պետական մրցանակի 2024թ. դափնեկիր, ճապոնացի գիտնական, «LOCOMTEC AIPS» լաբորատորիայի նախագահ, դոկտոր Յոշիակի Դեյմոն Հագիվարային:
Նախարար Հայրապետյանը, շնորհավորելով դոկտոր Հագիվարային բարձր պարգևի արժանանալու համար, նշել է՝ մեծ պատիվ է ընդունել աշխարհում տեխնոլոգիական ոլորտի զարգացման գործում անգնահատելի ավանդ և ազդեցություն ունեցած մարդկանց, և, որ ՀՀ պետական մրցանակին արժանանալը ոչ միայն ՀՀ կառավարության, այլ նաև ամբողջ հայկական ինժեներական համայնքի գնահատանքի ու հարգանքի արտացոլումն է:
Դոկտոր Հագիվարան, իր հերթին, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության և ՀՀ պետական բարձր մրցանակին արժանանալու համար, կիսվել է հաջողության հասնելու իր փորձով, գաղափարներով, պատրաստակամություն հայտնել իր ավանդն ունենալ Հայաստանում բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի զարգացման գործում:
Հանդիպումից հետո նախարար Մխիթար Հայրապետյանը մասնակցել է «Բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար Հայաստանի Հանրապետության պետական մրցանակ» թեմային նվիրված մեկ նամականիշով փոստային բացիկի և հատուկ ծրարի մարման արարողությանը:
Բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ պետական մրցանակի դափնեկիր Յոշիակի Հագիվարան իր մեծ ավանդն ունի սենսորների, թվային տեսախցիկի, «PS2» և «PS3 PlayStation» խաղային կոնսոլների չիպ-սեթերի մշակման աշխատանքներում:
Հագիվարան Ճապոնիայի «LOCOMTEC AIPS» լաբորատորիայի նախագահն է և զբաղվում է «SDGs» մաքուր էներգիայի և կայուն զարգացման նպատակներին ուղղված արհեստական բանականությամբ ռոբոտների (AI Robot Clean Energy) համակարգային լուծումների մշակմամբ։

On May 13, the RA Minister of High-Tech Industry, Mkhitar Hayrapetyan, received Dr. Yoshiaki Damon Hagiwara—renowned Japanese scientist, President of the LOCOMTEC AIPS Laboratory, and the 2024 laureate of the RA State Prize for Global Contribution to High Technologies.
Congratulating Dr. Hagiwara on receiving this prestigious national honor, Minister Hayrapetyan noted that it is a great privilege to welcome individuals whose work has had a significant impact on the advancement of global technology. He emphasized that the RA State Prize reflects not only the appreciation of the Government of Armenia but also the respect and admiration of the entire Armenian engineering community.
Dr. Hagiwara expressed his gratitude for the warm welcome and for being awarded the distinguished State Prize of the Republic of Armenia. He shared insights from his professional journey and ideas for achieving success and expressed his readiness to contribute to the growth of Armenia’s high-tech sector.
Following the meeting, Minister Hayrapetyan participated in the official redemption ceremony of a commemorative postcard, stamp, and special envelope dedicated to the theme “State Award of the Republic of Armenia for Global Contribution to the Field of High Technologies.”
Dr. Yoshiaki Hagiwara, the 2024 laureate of the RA State Prize, has made significant contributions to the development of image sensors, digital cameras, and chipsets for PS2 and PS3 PlayStation game consoles.
Hagiwara currently serves as President of Japan’s LOCOMTEC AIPS Laboratory, where he leads research in AI robotics and clean energy systems aligned with the United Nations’ Sustainable Development Goals (SDGs).