Մեկնարկել է «Նորարար Հայաստան 2024» աշխատաժողովը՝ ԲՏԱ ազգային ռազմավարության նախագիծ ստեղծելու նպատակով
Մարտի 2-ին Երևանում մեկնարկել է ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության կողմից կազմակերպված «Նորարար Հայաստան 2024» աշխատաժողովը։
Աշխատաժողովի նպատակն է համախմբել Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության (ԲՏԱ) ոլորտի հիմնական շահագրգիռ կողմերին՝ մշակելու համապարփակ և հեռանկարային ազգային ռազմավարություն:
Միջոցառման պաշտոնական բացմանը ելույթով հանդես է եկել ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը։ Ողջունելով միջոցառման մասնակիցներին՝ նախարարն իր ելույթում խոսել է Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության ազգային ռազմավարություն ունենալու առաջնահերթ անհրաժեշտության մասին՝ կարևորելով այն փաստաթուղթը, որը ձևավորվելու է աշխատաժողովի մասնակիցների համատեղ ջանքերով:
«Հույս ունեմ, որ այս աշխատաժողովի արդյունքում մենք կկարողանանք համադրել կատարված ամբողջ աշխատանքը և ստանալ անհրաժեշտ փաստաթուղթը: Ինչո՞ւ է առհասարակ մեզ համար կարևոր բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության ոլորտի ռազմավարությունը: Գաղտնիք չեմ բացի, եթե ասեմ, որ այդ հիմնարար փաստաթղթի բացակայության պարագայում բոլոր որոշումները, որոնք կայացվում են տարածության և ժամանակի մեջ, հիմնարար, հաշվարկված չլինելու և ազդեցություն չունենալու մեծ ռիսկ են պարունակում: Ստեղծվող փաստաթուղթը կարող է ճանապարհ լինել մեզ համար, որը ցույց կտա սկիզբը և այն շարունակական աշխատանքը, որը մենք նախանշել ենք մեզ համար: Դա կնշանակի, որ մենք գիտենք մեր քայլերի հաջորդականությունն ու հերթականությունը, մենք գիտենք, թե որն է այն ճանապարհը, որ պիտի անցնենք: Մենք հենց այս փաստաթղթով պետք է ամրագրենք այն ուղղությունները, որտեղ Հայաստանն աշխարհին ասելիք պիտի ունենա», - նշել է Մխիթար Հայրապետյանը:
ՀՀ Ազգային Ժողովի նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանն իր ելույթում խոսել է Հայաստանում տեխնոլոգիական թռիչք ապահովելու հնարավորությունների մասին: Ազգային Ժողովի փոխխոսնակը նշել է, որ Հայաստանն ունի թռիչքաձև զարգացում ապահովելու բոլոր հնարավորությունները:
Աշխատաժողովի շրջանակներում տեղի են ունեցել պանելային քննարկումներ, խմբային աշխատանքներ, մտքերի փոխանակում «ԲՏԱ գլոբալ համայնապատկերը և Հայաստանի ներուժը», «Նորարարական միտումները համաշխարհային ԲՏԱ ոլորտում», «Առաջընթացի ուղին. ռազմավարության իրականացում» և մի շարք այլ թեմաներով։
Աշխատաժողովի ավարտին մասնակիցները համատեղ կստեղծեն Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության ազգային ռազմավարության նախագիծ՝ հագեցած հստակ տեսլականով, իրատեսական նպատակներով և գործնական ծրագրերով:
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության կողմից անցկացվող աշխատաժողովը իրականացվում է ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության «Տնտեսական հիմքեր՝ հանուն դիմակայուն Հայաստանի» ծրագրի, ՄԱԿ-ի արդյունաբերական զարգացման կազմակերպության (ՄԱԱԶԿ) և ՄԱԿ-ի Եվրոպական տնտեսական հանձնաժողովի (ԵՏՀ ՄԱԿ) աջակցությամբ:

Стартовал семинар «Инновационная Армения 2024» с целью создания проекта национальной стратегии ВТП
2 марта в Ереване стартовал семинар «Инновационная Армения 2024», организованный Министерством высокотехнологической промышленности РА.
Цель семинара – объединить усилия основных заинтересованных сторон сектора высокотехнологической промышленности (ВТП) Армении для разработки всеобъемлющей и перспективной национальной стратегии.
На официальном открытии мероприятия выступил министр высокотехнологической промышленности РА Мхитар Айрапетян. Приветствуя участников мероприятия, министр в своем выступлении рассказал о приоритетной необходимости наличия национальной стратегии развития ВТП, подчеркнув важность документа, который будет сформирован совместными усилиями участников семинара.
«Надеюсь, что в результате этого семинара мы сможем сопоставить всю проделанную работу и получить необходимый документ. Почему для нас вообще важна стратегия развития высокотехнологической промышленности? Не открою секрета, если скажу, что в отсутствие этого основополагающего документа все решения, принимаемые в пространстве и времени, имеют большой риск оказаться не фундаментальными, просчитанными и не иметь никакого эффекта. Создаваемый документ может стать той дорогой, которая покажет нам начало и продолжающуюся работу, которую мы для себя предназначили. Это будет означать, что мы знаем последовательность и порядок наших шагов, знаем, по какому пути нам предстоит идти. Именно этим документом мы должны
закрепить те направления, по которым Армении будет что сказать миру», - отметил Мхитар Айрапетян.
Заместитель председателя Национального Собрания РА Акоб Аршакян в своем выступлении рассказал о возможностях обеспечения технологического скачка в Армении. Вице-спикер Национального Собрания отметил, что Армения имеет все возможности для скачкообразного технологического развития.
В рамках семинара состоялись панельные дискуссии, групповые работы, обмен идеями на темы «Глобальная панорама ВТП и потенциал Армении», «Инновационные тенденции в глобальной ВТП сфере», «Путь прогресса: реализация стратегии» и на другие темы.
По итогам семинара участники совместно создадут проект национальной стратегии высокотехнологической промышленности Армении, снабженный четким видением, реалистичными целями и практическими планами.
Семинар, организованный Министерством высокотехнологической промышленности РА, проводится при поддержке программы «Экономические основы во имя устойчивой Армении» Агентства США по международному развитию (USAID), Организация Объединённых Наций по промышленному развитию (UNDO) и Европейской экономической комиссии ООН (UNECE).