Մեկնարկել է «Նորարար Հայաստան 2024» աշխատաժողովը՝ ԲՏԱ ազգային ռազմավարության նախագիծ ստեղծելու նպատակով
Մարտի 2-ին Երևանում մեկնարկել է ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության կողմից կազմակերպված «Նորարար Հայաստան 2024» աշխատաժողովը։
Աշխատաժողովի նպատակն է համախմբել Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության (ԲՏԱ) ոլորտի հիմնական շահագրգիռ կողմերին՝ մշակելու համապարփակ և հեռանկարային ազգային ռազմավարություն:
Միջոցառման պաշտոնական բացմանը ելույթով հանդես է եկել ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը։ Ողջունելով միջոցառման մասնակիցներին՝ նախարարն իր ելույթում խոսել է Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության ազգային ռազմավարություն ունենալու առաջնահերթ անհրաժեշտության մասին՝ կարևորելով այն փաստաթուղթը, որը ձևավորվելու է աշխատաժողովի մասնակիցների համատեղ ջանքերով:
«Հույս ունեմ, որ այս աշխատաժողովի արդյունքում մենք կկարողանանք համադրել կատարված ամբողջ աշխատանքը և ստանալ անհրաժեշտ փաստաթուղթը: Ինչո՞ւ է առհասարակ մեզ համար կարևոր բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության ոլորտի ռազմավարությունը: Գաղտնիք չեմ բացի, եթե ասեմ, որ այդ հիմնարար փաստաթղթի բացակայության պարագայում բոլոր որոշումները, որոնք կայացվում են տարածության և ժամանակի մեջ, հիմնարար, հաշվարկված չլինելու և ազդեցություն չունենալու մեծ ռիսկ են պարունակում: Ստեղծվող փաստաթուղթը կարող է ճանապարհ լինել մեզ համար, որը ցույց կտա սկիզբը և այն շարունակական աշխատանքը, որը մենք նախանշել ենք մեզ համար: Դա կնշանակի, որ մենք գիտենք մեր քայլերի հաջորդականությունն ու հերթականությունը, մենք գիտենք, թե որն է այն ճանապարհը, որ պիտի անցնենք: Մենք հենց այս փաստաթղթով պետք է ամրագրենք այն ուղղությունները, որտեղ Հայաստանն աշխարհին ասելիք պիտի ունենա», - նշել է Մխիթար Հայրապետյանը:
ՀՀ Ազգային Ժողովի նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանն իր ելույթում խոսել է Հայաստանում տեխնոլոգիական թռիչք ապահովելու հնարավորությունների մասին: Ազգային Ժողովի փոխխոսնակը նշել է, որ Հայաստանն ունի թռիչքաձև զարգացում ապահովելու բոլոր հնարավորությունները:
Աշխատաժողովի շրջանակներում տեղի են ունեցել պանելային քննարկումներ, խմբային աշխատանքներ, մտքերի փոխանակում «ԲՏԱ գլոբալ համայնապատկերը և Հայաստանի ներուժը», «Նորարարական միտումները համաշխարհային ԲՏԱ ոլորտում», «Առաջընթացի ուղին. ռազմավարության իրականացում» և մի շարք այլ թեմաներով։
Աշխատաժողովի ավարտին մասնակիցները համատեղ կստեղծեն Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության ազգային ռազմավարության նախագիծ՝ հագեցած հստակ տեսլականով, իրատեսական նպատակներով և գործնական ծրագրերով:
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության կողմից անցկացվող աշխատաժողովը իրականացվում է ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության «Տնտեսական հիմքեր՝ հանուն դիմակայուն Հայաստանի» ծրագրի, ՄԱԿ-ի արդյունաբերական զարգացման կազմակերպության (ՄԱԱԶԿ) և ՄԱԿ-ի Եվրոպական տնտեսական հանձնաժողովի (ԵՏՀ ՄԱԿ) աջակցությամբ:

The "Innovate Armenia 2024" workshop kicked off in Yerevan in order to create a draft of the national strategy for high-tech industry
On March 2, the "Innovate Armenia 2024" workshop organized by the Ministry of High-Tech Industry of the Republic of Armenia started in Yerevan.
The aim of the workshop is to bring together key stakeholders of Armenia's high-tech industry (HTI) sector to develop a comprehensive and forward-looking national strategy.
At the official opening of the event, Minister of High-Tech Industry of the RA Mkhitar Hayrapetyan delivered a speech. Welcoming the participants of the event, the Minister spoke about the priority need to have a national strategy for high-tech industry, emphasizing the document that will be formed by the joint efforts of the participants of the workshop.
"I hope that as a result of this workshop we will be able to combine all the work done and get the necessary document. Why is strategy for the high-tech industry important to us? I will not reveal a secret if I say that in the absence of this fundamental document, all decisions made in space and time have a great risk of not being fundamental, calculated and having no effect. The document being created can be a way for us to show the beginning and the ongoing work that we have planned for ourselves. It will mean that we know the sequence and order of our steps, we know what is the path we have to take. With this document, we should set the directions where Armenia will have something to say to the world," Mkhitar Hayrapetyan said.
Hakob Arshakyan, Vice President of the National Assembly of the RA, spoke in his speech about the possibilities of ensuring technological leapfrogging in Armenia. The Vice Speaker of the Parliament noted that Armenia has all the opportunities to ensure an abrupt development.
Within the framework of the workshop, panel discussions, group works, exchange of ideas took place on "The global panorama of HTI sector and Armenia's potential", "Innovative trends in the global HTI sector", "The path of progress: strategy implementation" and a number of other topics.
At the end of the workshop, the participants will jointly create a draft national strategy for high-tech industry of Armenia, including a clear vision, realistic goals and practical plans.
The workshop, initiated by the Ministry of High-Tech Industry of the Republic of Armenia, is implemented with the support of the "Economic Foundations for a Resilient Armenia" program of the USAID, the United Nations Industrial Development Organization (UNIDO) and the United Nations Economic Commission for Europe (UNECE).