ԲՏԱ նախարարն Աբու Դաբիում մասնակցում է «ԱՅԴԵՔՍ 2025» ցուցահանդեսին. ՀՀ ռազմարդյունաբերական ընկերությունները հանդես են գալիս միասնական տաղավարով
- Հրապարակվել է՝ 17/02/2025
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանի գլխավորությամբ ՀՀ ԲՏԱ նախարարության պատվիրակությունը փետրվարի 16-21-ը գտնվում է Արաբական Միացյալ Էմիրությունների մայրաքաղաք Աբու Դաբիում` «ԱՅԴԵՔՍ 2025» (IDEX 2025) միջազգային պաշտպանական համաժողովին և ցուցահանդեսին մասնակցելու նպատակով:
Ցուցահանդեսին ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունը 3-րդ անգամ անընդմեջ մասնակցում է «ՀԱՅԱՍՏԱՆ (ARMENIA)» միասնական տաղավարով, որտեղ ՀՀ ռազմարդյունաբերական ոլորտի 11 ընկերություններ փետրվարի 17-21-ը ներկայացնելու են բարձր, տեղեկատվական, պաշտպանական և ռազմական նշանակության տեխնոլոգիաների, ինժեներական լուծումների ուղղությամբ Հայաստանի վերջին ձեռքբերումներն ու ներուժը՝ նպատակադրելով միջազգայնացնել հայկական պաշտպանական արտադրանքը։ Ցուցադրվելու են ոչ միայն արդեն պատրաստի արտադրանք ու ծրագրեր, այլև հեռանկարային նախագծեր, որոնք կարող են դյուրացնել տվյալ ոլորտներում նոր համագործակցությունների մեկնարկն ու ընդլայնումը:
Ցուցահանդեսն անցկացվում է երկու տարին մեկ անգամ և հանդիսանում է աշխարհի խոշորագույն պաշտպանական ցուցահանդեսներից մեկը, որտեղ այս տարի սպասվում են շուրջ 150,000 այցելուներ։
Միջոցառմանը փետրվարի 16-ին նախորդել է Միջազգային պաշտպանական համաժողովը (IDC), որին Արաբական Միացյալ Էմիրությունների (ԱՄԷ) պաշտպանության հարցերով պետնախարար Մուհամմադ բին Մուբարաք բին Ֆադել Ալ-Մազրուեի հրավերով մասնակցել և «Ապատեղեկատվություն և ազդեցության գործառնություններ» խորագրով պանելային քննարկման շրջանակում որպես բանախոս հանդես է եկել ՀՀ ԲՏԱ նախարար Մխիթար Հայրապետյանը:

The Minister of High-Tech Industry Attends IDEX 2025 Exhibition in Abu Dhabi: Armenian Military-Industrial Companies Represented in a Joint Pavilion
A delegation from the Ministry of High-Tech Industry of the Republic of Armenia (RA), headed by Minister Mkhitar Hayrapetyan, is in Abu Dhabi, the capital of the United Arab Emirates (UAE), from February 16 to 21 to participate in the IDEX 2025 International Defense Conference and Exhibition.
This marks the third consecutive year the RA Ministry of High-Tech Industry is participating in the exhibition with a joint ARMENIA pavilion, where 11 companies from Armenia's military-industrial sector are showcasing the country’s latest achievements and potential in the fields of high technology, information, defense, military technologies, and engineering solutions from February 17 to 21. The goal is to promote Armenian defense production on the international stage. The exhibition will feature not only finished products and programs but also promising projects aimed at facilitating new cooperation in these areas.
Held every two years, the Exhibition is one of the largest defense events in the world, and approximately 150,000 visitors are expected this year. The event was preceded by the International Defense Conference (IDC) on February 16, which was attended by Minister Hayrapetyan at the invitation of His Excellency Mohamed Bin Mubarak Fadhel Al Mazrouei, Minister of State for Defense Affairs of the United Arab Emirates. Minister Hayrapetyan also participated as a speaker in the panel discussion titled "Disinformation and Influence Operations."