ՀՀ ԲՏԱ նախարարությունը և FAST-ը մեկտեղում են ջանքերը Հայաստանում արհեստական բանականության ոլորտում կրթության զարգացման նպատակով
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունը՝ ի դեմս նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանի և Հայաստանի գիտության և տեխնոլոգիաների հիմնադրամը (FAST)՝ ի դեմս հիմնադիր տնօրեն Արմեն Օրուջյանի, նոյեմբերի 20-ին համագործակցության հուշագիր են ստորագրել Հայաստանում արհեստական բանականության կրթության խթանման նպատակով։
Հուշագրի շրջանակներում կողմերը կհամագործակցեն «Արհեստական բանականության սերունդ» ծրագրի արդյունավետ իրականացման շրջանակում։
Նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը ընդգծել է, որ նախարարությունը կարևորում է արհեստական բանականության զարգացումը Հայաստանում, նշել, որ ծրագրի իրականացումը հնարավորություն է տալիս դպրոցական տարիքից ծանոթանալ և կիրառական պատկերացումներ ձևավորել արհեստական բանականության վերաբերյալ:
«Արհեստական բանականությունը հզոր գործիք է, որը կարող է ստեղծել և՛ բարիք, և՛ չարիք: Եթե դպրոցից սկսենք ճիշտ ուղղորդել աշակերտներին՝ արհեստական բանականության կիրառմամբ դրական արդյունքներ ունենալու նպատակով, զգալի ռիսկեր կարող ենք նվազեցնել։ Շնորհակալություն եմ ուզում հայտնել FAST հիմնադրամին նախաձեռնության համար։ Միասնաբար կփորձենք կիրառական խնդիրները հասցնել դպրոց, որպեսզի արդյունքները լինեն ավելի շոշափելի»,- ասել է Ռոբերտ Խաչատրյանը և հույս հայտնել, որ ցանկալի արդյունքները տեսանելի կլինեն արդեն մոտ ապագայում։
FAST-ի հիմնադիր տնօրեն Արմեն Օրուջյանը կարևորել է այս համագործակցությունը և նշել, որ սահմանափակ ռեսուրսներ ունեցող Հայաստանի համար շատ կարևոր են տեխնոլոգիաների զարգացումը՝ միջազգային ասպարեզում մրցունակ լինելու համար։
«Արհեստական բանականությունն այդ տեխնոլոգիաներից մեկն է, որի մեջ ճիշտ ներդրում կատարելու դեպքում մենք կարող ենք հաջողության հասնել։ Այդ նպատակով շատ կարևոր է ոլորտային կազմակերպությունների և կրթական համակարգի համագործակցությունը, որպեսզի «ԱԲ սերունդ» ծրագրի աշակերտները նաև հնարավորություն ունենան լուծել իրական խնդիրներ և աշխատանքային պրակտիկա անցնել այդ կազմակերպություններում: Վստահ եմ, որ համատեղ ջանքերով մի քանի տարի հետո կունենանք հազարավոր ԱԲ մասնագետներ, ովքեր իրական փոփոխություն կբերեն երկարաժամկետ հեռանկարում»,- ասել է Արմեն Օրուջյանը։
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արաքսիա Սվաջյանն էլ նշել է, որ «Արհեստական բանականության (ԱԲ) սերունդ» ծրագիրը մեծ հետաքրքրություն է առաջացրել դպրոցների շրջանում։
«Չափազանց կարևորում ենք այն օժանդակ ծրագրերը, որոնք օգնում են պետական քաղաքականությունն ավելի հասցեական և թիրախային իրականացնել»,- ասել է նախարարի տեղակալը:
Հուշագիրը նպատակ ունի ապահովել արհեստական բանականության ուղղությամբ կրթական ծրագրերի մշակումն ու իրականացումը, ոլորտի ընկերությունների և կրթական համակարգի միջև կապը, մրցունակ և նորարար մասնագետների սերնդի ձևավորումը:
FAST-ը «ԱԲ սերունդ» ծրագիրն իրականացնում է ԿԳՄՍ նախարարության հետ։ Մեկնարկը տրվել էր 2022-ին, իսկ այս տարվա սեպտեմբերին՝ արդեն ներդրվել 16 դպրոցական ծրագրերում։

МВП РА и FAST объединяют усилия для развития образования в области искусственного интеллекта в Армении
20 ноября Министерство высокотехнологической промышленности РА в лице министра Роберта Хачатряна и Фонд науки и технологий Армении (FAST) в лице директора-учредителя Армена Оруджяна подписали Меморандум о сотрудничестве в целях продвижения образования в области искусственного интеллекта в Армении.
Согласно Меморандуму, стороны будут сотрудничать в рамках эффективной реализации проекта «Поколение искусственного интеллекта».
Министр Роберт Хачатрян подчеркнул, что Министерство придает большое значение развитию искусственного интеллекта в Армении, отметил, что реализация программы дает возможность узнать и сформировать практические представления об искусственном интеллекте со школьного возраста.
«Искусственный интеллект — мощный инструмент, способный создавать как добро, так и зло. Если мы начнем со школы правильно направлять учеников, чтобы добиться положительных результатов с использованием искусственного интеллекта, мы сможем снизить значительные риски. Хочу поблагодарить фонд FAST за инициативу. Вместе мы постараемся донести практические задачи до школы, чтобы результаты были более ощутимыми», — сказал Роберт Хачатрян и выразил надежду, что желаемые результаты будут видны в ближайшем будущем.
Армен Оруджян, директор-основатель FAST, подчеркнул важность этого сотрудничества и отметил, что развитие технологий очень важно для Армении, которая имеет ограниченные ресурсы, чтобы быть конкурентоспособной на международной арене.
«Искусственный интеллект — одна из тех технологий, в которых мы сможем добиться успеха, если сделаем правильные инвестиции. Для этого очень важно сотрудничество отраслевых организаций и системы образования, чтобы студенты программы «Поколение ИИ» также имели возможность решать реальные задачи и проходить производственную практику в этих организациях. Я уверен, что совместными усилиями через несколько лет у нас появятся тысячи специалистов ИИ, которые принесут реальную пользу в долгосрочной перспективе», — сказал Армен Оруджян.
Заместитель министра образования, науки, культуры и спорта РА Араксия Сваджян также отметила, что программа «Поколение искусственного интеллекта» вызвала большой интерес среди школ.
«Мы придаем большое значение вспомогательным программам, которые помогают реализовывать государственную политику более адресованно и целенаправленно», — сказала заместитель министра.
Меморандум направлен на обеспечение разработки и реализации образовательных программ по направлению искусственного интеллекта, связи между отраслевыми компаниями и системой образования, формирование поколения конкурентоспособных и инновационных специалистов.
FAST реализует проект «Поколение ИИ» совместно с Министерством образования, науки, культуры и спорта. Старт был дан в 2022 году, а в сентябре этого года он уже был внедрен в 16 школьных программах.