ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունը և Ամազոն Վեբ Սերվիսը (Amazon Web Services (AWS)) Փոխըմբռնման հուշագիր են ստորագրել
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունը և Ամազոն Վեբ Սերվիսը (Amazon Web Services (AWS)) Փոխըմբռնման հուշագիր են ստորագրել՝ նպատակ ունենալով արդիականացնելու պետության տեխնոլոգիական ենթակառուցվածքը և արագացնելու ամպային ծառայությունների ներդրումը Հայաստանի պետական և մասնավոր հատվածներում։
Փոխըմբռնման հուշագիրը ստորագրել են AWS-ի գլոբալ հանրային հատվածի փոխնախագահ Մաքս Փեթերսոնը և ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախկին նախարար, ներկայիս ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը։
Ամպային հաշվողականության համաշխարհային առաջատար AWS-ի հետ գործակցությունը բացառիկ հնարավորություն է՝ առաջ մղելու Հայաստանի արդիականացումն ու թվային փոխակերպումը, որն ազգային օրակարգի անբաժանելի մասն է, ամրապնդելու Հայաստանի դիրքը՝ որպես տարածաշրջանային առաջատար տեխնոլոգիական կենտրոն:
Փոխըմբռնման հուշագիրն ամբողջությամբ նպաստում և աջակցում է ամպային քաղաքականության առաջնահերթությունների զարգացմանը, մշակմանն ու ընդունմանը՝ ինչպես թվայնացման ռազմավարության, տեղեկատվական համակարգի արդիականացման, այնպես էլ՝ հնարավորութունների զարգացման և համապատասխան բիզնես մոդելի, անվտանգային քաղաքականության և տեխնիկական այլ տվյալների առումով։
Ազգային մրցունակությունը բարձրացնելու, Հայաստանի աշխատուժը զարգացնելու և ապագայում նրանց աշխատանքի նախապատրաստելու նպատակով՝ Փոխըմբռնման հուշագիրը կխթանի նաև կրթական մի շարք նախաձեռնությունների իրականացումը։
Փոխըմբռնման հուշագրում առանձնակի կարևորվում է ամպային տեխնոլոգիաների ներդրման աջակցությունը՝ տեխնոլոգիական ստարտափների և փոքր ու միջին բիզնեսի ներկայացուցիչների համար՝ օգնելով նրանց մի շարք ծրագրերով, ապահովելով AWS մասնագետների և փորձագետների գլոբալ համայնք մուտք գործելու հնարավորություն` անհատական կորպորատիվ պլատֆորմներ և ամպային միգրացիայի ճանապարհային քարտեզներ մշակելու համար։
Հայաստանի Հանրապետության բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանն ասել է․
«Այս հուշագրով մենք նոր համագործակցության հիմք ենք դրել: Մենք հավատում ենք ամպային հաշվողականության փոխակերպող ուժին, որը կբերի տնտեսական աճ, նորարարության թռիչքաձև զարգացում և բարձրորակ հանրային ծառայությունների մատուցում` ի շահ ՀՀ քաղաքացիների։ Սա բխում է ՀՀ կառավարության 2021-2026թթ. ծրագրից, որին կարելի է հասնել թվային հարթակների նկատմամբ վստահության բարձրացմամբ և համապատասխան կանոնակարգերի ներդրման միջոցով։ Այս Փոխըմբռնման հուշագրով մեր ընդհանուր պարտավորություններն օրինակելի նախադեպ են թվային վստահության ձևավորման և ազգային մրցունակության բարձրացման համար»:
AWS-ի գլոբալ հանրային հատվածի փոխնախագահ Մաքս Փեթերսոնն ասել է.
«Հայաստանը թևակոխում է նորարարության նոր դարաշրջան, որտեղ ձեռնարկատերերը և քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունները կիսում են ժամանակակից թվային հասարակության տեսլականը: Մենք ուրախ ենք, որ ստորագրել ենք այս Փոխըմբռնման հուշագիրը Հայաստանի կառավարության հետ և ակնկալում ենք աջակցել այս տեսլականին այնպիսի նախաձեռնություններով, որոնք կխթանեն նորարարությունը, կնպաստեն թվային տնտեսության զարգացմանը, կաջակցեն հին ՏՏ համակարգերի արդիականացմանը և ապագա սերունդների թվային հմտությունների զարգացմանը»:

Министерство высокотехнологической промышленности РА и Amazon Web Services (AWS) подписали Меморандум о взаимопонимании
Министерство высокотехнологической промышленности РА и Amazon Web Services (AWS) подписали Меморандум о взаимопонимании с целью модернизации государственной технологической инфраструктуры и ускорения внедрения облачных услуг в государственном и частном секторах Армении.
Меморандум о взаимопонимании подписали вице-президент по глобальному общественному сектору AWS Макс Петерсон и бывший министр высокотехнологической промышленности РА, действующий президент РА Ваагн Хачатурян.
Сотрудничество с AWS, мировым лидером в отрасли облачных вычислений, — это уникальная возможность продвинуть модернизацию и цифровую трансформацию Армении, что является неотъемлемой частью национальной повестки дня, укрепить позиции Армении как ведущего регионального технологического центра.
Меморандум о взаимопонимании полностью нацелен на продвижение и поддержку принятия, разработки и развития приоритетов облачной политики как с точки зрения стратегии оцифровки, модернизации информационных систем, так и развития возможностей и соответствующей бизнес-модели, политики безопасности и других технических данных. В целях повышения национальной конкурентоспособности, развития и дальнейшего трудоустройства рабочей силы Армении Меморандум о взаимопонимании также будет способствовать реализации ряда образовательных инициатив.
Меморандум о взаимопонимании уделяет особое внимание поддержке внедрения облачных технологий для технологических стартапов и представителей малого и среднего бизнеса, помогая им с рядом программ, предоставляя доступ к глобальному сообществу профессионалов и экспертов AWS для разработки индивидуальных корпоративных платформ и дорожных карт миграции в облако.
Министр высокотехнологической промышленности РА Роберт Хачатрян отметил: «Этим меморандумом мы заложили основу для нового сотрудничества. Мы верим в трансформирующую силу облачных вычислений, которая принесет экономический рост, быстрое развитие инноваций и предоставление качественных государственных услуг на благо граждан РА. Это вытекает из целей программы правительства РА на 2021-2026 годы, которых можно добиться за счет повышения доверия к цифровым платформам и внедрения соответствующих регламентов. Наши общие обязательства в рамках этого Меморандума о взаимопонимании являются образцовым прецедентом для построения цифрового доверия и повышения национальной конкурентоспособности».
Вице-президент AWS Global Public Sector Макс Петерсон сказал: «Армения вступает в новую эру инноваций, когда предприниматели и организации гражданского общества разделяют видение современного цифрового общества. Мы рады, что подписали этот Меморандум о взаимопонимании с правительством Армении, и надеемся поддержать это видение инициативами, которые будут способствовать инновациям, развитию цифровой экономики, поддерживать модернизацию устаревших ИТ-систем и развивать цифровые навыки будущие поколения».