ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության և Apple-ի պաշտոնական գործընկեր ASBC-ի միջև ստորագրվել է Հուշագիր
«FutureTech» համաժողովի շրջանակներում ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության և Apple-ի պաշտոնական գործընկեր ASBC ընկերության միջև մարտի 29-ին ստորագրվել է համագործակցության Հուշագիր:
Հուշագիրը վավերացրել են ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը և ASBC-ի գլխավոր տնօրեն Միքայել Գրիգորյանը։
Կարևորելով Apple-ի պաշտոնական գործընկեր ASBC-ի հետ համագործակցությունը՝ Ռոբերտ Խաչատրյանը նշել է, որ այն ևս մեկ կարևոր քայլ է՝ ուղղված Հայաստանում բարձր տեխնոլոգիաների զարգացմանը։
«Համագործակցության հիմքում ՀՀ տնտեսական միջավայրում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ներդրումային գործառույթների զարգացումն է, Հայաստանում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի ընկերությունների տեխնիկական հագեցվածության բարելավումն ու գործարար հարաբերությունների ակտիվացումը:
Հուշագիրը հնարավորություն կտա նպաստելու Հայաստանում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ենթակառուցվածքի դինամիկ զարգացմանը։ Բացի այդ, հայաստանյան շուկայում գործունեություն ծավալող ընկերությունները կկարողանան Apple ապրանքանիշի սարքերը ձեռք բերել բացառիկ արժեքով, հին սարքերը փոխարինել նորով։ Հուսով եմ, որ ոլորտի ներկայացուցիչները կօգտվեն այս հնարավորությունից՝ արդիականացնելով ընկերությունների տեխնիկական հնարավորություններն ու հագեցվածությունը»,- ասել է Ռոբերտ Խաչատրյանը:
ASBC-ի գլխավոր տնօրեն Միքայել Գրիգորյանը իր հերթին նշել է, որ շատ մեծ հույսեր են կապում այս հուշագրի հետ և կարծում է, որ Apple-ի պրոդուկտները և ծառայություններն ավելի լայն հնարավորություններով, մասշտաբներով և շահավետ արժեքներով հասանելի կլինեն հայաստանյան շուկայում։
«Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել նախարարությանն այս հնարավորության համար։ Լիահույս եմ, որ մեր համագործակցությունը դրական ազդեցություն կունենա Հայաստանի տեխնոլոգիական ոլորտի զարգացման վրա»,- ընդգծել է Միքայել Գրիգորյանը։
Այնուհետև ASBC ընկերության կորպորատիվ վաճառքների բաժնի ղեկավար Մարիաննա Մարգարյանը ներկայացրել է ընկերության գործունեությունը Հայաստանում, նշել, որ բացի տեխնիկական լուծումներից հայաստանյան ընկերություններին կառաջարկվեն նաև մի շարք ծառայություններ:
Միջոցառման ընթացքում՝ բիզնես գործընթացների օպտիմալացման համար, ներկայացվել են նաև վիդեոկոնֆերանսների լուծումներ։ Միջոցառմանը հատուկ հրավիրված խոսնակ Անդրեյ Վախմյանինը, ով Logitech բրենդի բիզնես զարգացման ղեկավարն է, ներկայացրել է ընկերության արտադրանքը։
Միջոցառմանը մասնակցել են ASBC-ի գործընկերները, ՏՏ ոլորտի առաջատար ընկերությունների և լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներ:

Подписан Меморандум между Министерством высокотехнологической промышленности РА и официальным партнером Apple ASBC
29 марта в рамках форума «FutureTech» был подписан Меморандум о сотрудничестве между Министерством высокотехнологической промышленности РА и официальным партнером Apple компанией ASBC.
Меморандум ратифицировали министр высокотехнологической промышленности РА Роберт Хачатрян и генеральный директор ASBC Микаэл Григорян.
Подчеркнув сотрудничество с ASBC, официальным партнером Apple, Роберт Хачатрян отметил, что это еще один важный шаг на пути развития высоких технологий в Армении.
«Основой сотрудничества является развитие инвестиционных функций информационных технологий в экономической среде Армении, улучшение технического оснащения компаний в сфере информационных технологий в Армении и активизация деловых отношений. Меморандум даст возможность внести вклад в динамичное развитие инфраструктуры информационных технологий в Армении. Надеюсь, что представители сектора воспользуются этой возможностью, модернизируя технические возможности и оборудование компаний», — сказал Роберт Хачатрян.
Генеральный директор ASBC Микаэл Григорян, в свою очередь, отметил, что возлагает большие надежды на этот меморандум и верит, что продукты и услуги Apple будут доступны на армянском рынке с более широкими возможностями, масштабами и выгодными ценами.
«Хочу поблагодарить министерство за эту возможность. Я искренне надеюсь, что наше сотрудничество окажет положительное влияние на развитие технологического сектора в Армении», — подчеркнул Микаэл Григорян.
Затем руководитель группы (отдела) продаж B2B компании ASBC Марианна Маргарян, представив деятельность компании в Армении, отметила, что помимо технических решений, армянским компаниям также будет предложен ряд услуг.
В ходе мероприятия также были представлены решения для видеоконференцсвязи, позволяющие оптимизировать бизнес-процессы.
Продукцию компании представил специально приглашенный на мероприятие спикер Андрей Вахмянин, который является менеджером по развитию бизнеса бренда Logitech.