ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության և Apple-ի պաշտոնական գործընկեր ASBC-ի միջև ստորագրվել է Հուշագիր
«FutureTech» համաժողովի շրջանակներում ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության և Apple-ի պաշտոնական գործընկեր ASBC ընկերության միջև մարտի 29-ին ստորագրվել է համագործակցության Հուշագիր:
Հուշագիրը վավերացրել են ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը և ASBC-ի գլխավոր տնօրեն Միքայել Գրիգորյանը։
Կարևորելով Apple-ի պաշտոնական գործընկեր ASBC-ի հետ համագործակցությունը՝ Ռոբերտ Խաչատրյանը նշել է, որ այն ևս մեկ կարևոր քայլ է՝ ուղղված Հայաստանում բարձր տեխնոլոգիաների զարգացմանը։
«Համագործակցության հիմքում ՀՀ տնտեսական միջավայրում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ներդրումային գործառույթների զարգացումն է, Հայաստանում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի ընկերությունների տեխնիկական հագեցվածության բարելավումն ու գործարար հարաբերությունների ակտիվացումը:
Հուշագիրը հնարավորություն կտա նպաստելու Հայաստանում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ենթակառուցվածքի դինամիկ զարգացմանը։ Բացի այդ, հայաստանյան շուկայում գործունեություն ծավալող ընկերությունները կկարողանան Apple ապրանքանիշի սարքերը ձեռք բերել բացառիկ արժեքով, հին սարքերը փոխարինել նորով։ Հուսով եմ, որ ոլորտի ներկայացուցիչները կօգտվեն այս հնարավորությունից՝ արդիականացնելով ընկերությունների տեխնիկական հնարավորություններն ու հագեցվածությունը»,- ասել է Ռոբերտ Խաչատրյանը:
ASBC-ի գլխավոր տնօրեն Միքայել Գրիգորյանը իր հերթին նշել է, որ շատ մեծ հույսեր են կապում այս հուշագրի հետ և կարծում է, որ Apple-ի պրոդուկտները և ծառայություններն ավելի լայն հնարավորություններով, մասշտաբներով և շահավետ արժեքներով հասանելի կլինեն հայաստանյան շուկայում։
«Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել նախարարությանն այս հնարավորության համար։ Լիահույս եմ, որ մեր համագործակցությունը դրական ազդեցություն կունենա Հայաստանի տեխնոլոգիական ոլորտի զարգացման վրա»,- ընդգծել է Միքայել Գրիգորյանը։
Այնուհետև ASBC ընկերության կորպորատիվ վաճառքների բաժնի ղեկավար Մարիաննա Մարգարյանը ներկայացրել է ընկերության գործունեությունը Հայաստանում, նշել, որ բացի տեխնիկական լուծումներից հայաստանյան ընկերություններին կառաջարկվեն նաև մի շարք ծառայություններ:
Միջոցառման ընթացքում՝ բիզնես գործընթացների օպտիմալացման համար, ներկայացվել են նաև վիդեոկոնֆերանսների լուծումներ։ Միջոցառմանը հատուկ հրավիրված խոսնակ Անդրեյ Վախմյանինը, ով Logitech բրենդի բիզնես զարգացման ղեկավարն է, ներկայացրել է ընկերության արտադրանքը։
Միջոցառմանը մասնակցել են ASBC-ի գործընկերները, ՏՏ ոլորտի առաջատար ընկերությունների և լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներ:

A Memorandum was signed between the Ministry of High-Tech Industry of the RA and the official partner of Apple ASBC
A Memorandum of Cooperation was signed on March 29 between the RA Ministry of High-Tech Industry and Apple’s official partner ASBC within the framework of the FutureTech conference.
The Memorandum was ratified by Minister of High-Tech Industry Robert Khachatryan and ASBC General Manager Mikayel Grigoryan.
Highlighting the cooperation with ASBC, the official partner of Apple, Robert Khachatryan noted that this is another important step towards the development of high technologies in Armenia.
“The basis of cooperation is the development of the investment functions of information technologies in the economic environment of Armenia, the improvement of the technical equipment of companies in the field of information technologies in Armenia and the activation of business relations. The memorandum will provide an opportunity to contribute to the dynamic development of information technology infrastructure in Armenia. In addition, companies operating in the Armenian market will be able to purchase Apple devices at an exceptional price, and replace old devices with new ones. I hope that representatives of the sector will take advantage of this opportunity, modernizing the technical capabilities and equipment of the companies,” said Robert Khachatryan.
ASBC General Manager Mikayel Grigoryan, in turn, noted that he has high hopes for this memorandum and believes that Apple products and services will be available in the Armenian market with wider opportunities, scale and favorable prices.
“I want to thank the Ministry for this opportunity. I sincerely hope that our cooperation will have a positive impact on the development of the technology sector in Armenia,” stressed Mikael Grigoryan.
Then Marianna Margaryan, B2B Sales Team Lead of ASBC Company, presenting the company’s activities in Armenia, noted that in addition to technical solutions, a number of services will also be offered to Armenian companies.
The event also featured video conferencing solutions to optimize business processes.
The company’s products were presented by Andrey Vakhmyanin, a speaker specially invited to the event, who is the business development manager for the Logitech brand.