ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը մասնակցել է Միջազգային պաշտպանական համաժողովի (IDC) բացմանը
Արաբական Միացյալ Էմիրություններ կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում՝ ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը մասնակցել է «ԱՅԴԵՔՍ ԵՎ ՆԱՎԴԵՔՍ 2023» (IDEX&NAVDEX) ցուցահանդեսի շրջանակներում անցկացվող միջազգային պաշտպանական համաժողովի բացմանը:
Միջոցառմանը բացման խոսքով հանդես է եկել ԱՄԷ պաշտպանության հարցերով պետնախարարը: Համաժողովի ընթացքում ոլորտի ներկա վիճակի և զարգացման վերաբերյալ բարձր մակարդակի քննարկումներ են տեղի ունեցել, մասնակցել են նախարարներ և պետական բարձրաստիճան պաշտոնյաներ ամբողջ աշխարհից: Համաժողովի շրջանակներում կազմակերպվել են չորս պանելային քննարկումներ։
Նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը մասնակցել է երկրորդ պանելային քննարկմանը՝ «Keeping Pace» խորագրով։ Նախարարն իր ելույթում անդրադարձել է տեխնոլոգիական առաջընթացի արդի մարտահրավերներին, հասարակության զարգացմանն ուղղված պետության դերի կարևորությանը, առաջադեմ տեխնոլոգիաների օրեցոր աճող ազդեցությանը և մի շարք այլ հարցերի:
Նշենք, որ փետրվարի 18-ին ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանի գլխավորած պատվիրակությունն աշխատանքային այցով մեկնել է Արաբական Միացյալ Էմիրություններ՝ միջազգային պաշտպանական համաժողովին և «IDEX 2023» ռազմարդյունաբերական ցուցահանդեսին մասնակցելու նպատակով:
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության համակարգմամբ «IDEX 2023» ցուցահանդեսին Հայաստանը կներկայանա միասնական տաղավարով՝ ներկայացնելով պաշտպանական և սպառազինության ոլորտներում 18 կազմակերպությունների կողմից առաջարկվող լուծումներ:

Министр высокотехнологической промышленности РА Роберт Хачатрян принял участие в открытии Международной конференции по обороне (IDC)
В рамках рабочего визита в Объединенные Арабские Эмираты министр высокотехнологической промышленности РА Роберт Хачатрян принял участие в открытии международной конференции по обороне, состоявшейся в рамках выставки «IDEX&NAVDEX 2023».
На мероприятии со вступительной речью выступил государственный министр по делам обороны ОАЭ. В ходе конференции состоялись обсуждения на высоком уровне текущего состояния и развития отрасли, в которых приняли участие министры и высокопоставленные государственные деятели со всего мира. В рамках конференции были организованы четыре панельные дискуссии. Министр Роберт Хачатрян принял участие во второй панельной дискуссии «Keeping pace».
В своем выступлении министр коснулся актуальных вызовов технического прогресса, важности роли государства в развитии общества, всевозрастающего влияния передовых технологий и ряда других вопросов.
Следует отметить, что 18 февраля делегация во главе с министром высокотехнологической промышленности РА Робертом Хачатряном отбыла с рабочим визитом в Объединенные Арабские Эмираты для участия в международной конференции по обороне и военно-промышленной выставке «IDEX 2023».
При координации Министерства высокотехнологической промышленности РА Армения представит на выставке «IDEX 2023» совместный павильон, в котором будут представлены решения, предлагаемые 18 организациями в области обороны и вооружений.