Հայտնի են «Ներուժ 4.0» ծրագրի հաղթողները
Ավարտվել է ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության նախաձեռնությամբ օգոստոսի 23-28-ը Դիլիջանում անցկացված «Ներուժ 4.0» սփյուռքի տեխնոլոգիական ստարտափների ծրագիրը: Օգոստոսին 27-ին տեղի է ունեցել միջոցառման փակման պաշտոնական արարողությունը, որի ընթացքում հայտարարվել են ծրագրի հաղթողները:
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի տեղակալ Դավիթ Սահակյանը ողջունել է «Ներուժ 4.0» ծրագրի մասնակիցներին՝ հայրենադարձվելու ցանկության, Հայաստանում ընկերություն հիմնելու և աշխատելու նախաձեռնության համար: Նա շնորհավորել է հաղթող թիմերին և շնորհակալություն հայտնել բոլոր գործընկերներին ծրագրին աջակցելու համար: Իսկ այն թիմերին, որոնք մրցանակային տեղեր չեն զբաղեցրել, նախարարի տեղակալը հորդորել է չհիասթափվել, այլ ջանքեր գործադրել իրենց տեխնոլոգիական և գործարար ներուժը իրագործելու ուղղությամբ:
«Ներուժ 4.0»-ի մասնակիցներին և հյուրերին ողջունել է նաև «Իմ քայլը» բարեգործական հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Մխիթար Հայրապետյանը՝ վերհիշելով «Ներուժ» ծրագրի ստեղծման պատմությունը, որի ակունքները հասնում են մինչև 2018 թվական: Նա պատմել է, որ ծրագրի հիմքում Հայաստանի և Սփյուռքի միջև երկկողմ փոխշահավետ համագործակցության մոդելն է: Այս համատեքստում նա ընդգծել է, որ իր պատկերացմամբ՝ Սփյուռքի կողմից իրական բարի գործը հայրենիքում աշխատող բիզնես հիմնելն է, ոչ թե պարզապես բարեգործություն անելը կամ սոցիալական պատասխանատվությունից ելնելով՝ Հայաստանում աշխատատեղեր պահելը, և «Ներուժ» ծրագիրը հենց դրա մասին է:
Մխիթար Հայրապետյանը նաև պարզաբանել է, որ այս տարի «Իմ քայլը» հիմնադրամը ակտիվ մասնակցություն չի ունեցել ծրագրին, քանի որ ՀՀ կառավարությունը և Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունը ամբողջությամբ ստանձնել են «Ներուժ»-ի առաջնորդությունը և հաջողությամբ իրականացնում են ծրագիրը:
Մինչ միջոցառման փակման պաշտոնական արարողությունը տեղի է ունեցել մասնակից թիմերի տեխնոլոգիական, նորարարական գաղափարների և նախագծերի շնորհանդեսը (փիչինգը), որի գնահատման հիման վրա նախապես ձևավորված հանձնաժողովը որոշել է ծրագրի հաղթողներին:
Այս տարվա ծրագրով հաղթող թիմերը, որոնք պետք է ստանան դրամաշնորհ Հայաստանում ստարտափ հիմնելու և իրենց կողմից ներկայացված գաղափարները կյանքի կոչելու նպատակով, որոշվում են երկու մակարդակում՝ գաղափարի փուլում գտնվող թիմեր և պրոդուկտ ունեցող թիմեր:
Հանձնաժողովի որոշմամբ գաղափարի փուլում գտնվող թիմերից 1-ին տեղը զբաղեցրել է «Propulsion Lab»-ը, 2-րդ տեղը` «Dynamica»-ն, 3-րդ տեղը` «Maestrolls»-ը, իսկ պրոդուկտ ունեցող թիմերից հաղթող է ճանաչվել «Waveye Inc» ընկերությունը, 2-րդ տեղը զբաղեցրել է «Parsl.ai»-ը, 3-րդ տեղը` «OQNI» ընկերությունը։
Նշենք նաև, որ ծրագրի մասնակիցներից «Starship Armenia» և «Tripanova» թիմերը համապատասխանաբար 3000 և 1500 ԱՄՆ դոլարին համարժեք դրամաշնորհ են ստացել «Rocket Systems» ընկերության կողմից, իսկ «Dynamica» և «OQNI» ընկերությունները խորհրդատվական աջակցություն կստանան «Saege Consultants» ընկերության կողմից հանրային կապերի ռազմավարություն գրելու հարցում:
Դիլիջանում օգոստոսի 23-28-ն անցկացված «Ներուժ 4.0» ծրագրին մասնակցել է 22 թիմ աշխարհի 7 երկրից: 6-օրյա միջոցառման ընթացքում Միացյալ Նահանգներից, Ֆրանսիայից, Ռուսաստանից, Վրաստանից, Կանադայից, Բրազիլիայից, Գերմանիայից ժամանած թիմերը հնարավորություն են ունեցել լսելու ոլորտային բացառիկ դասախոսություններ, աշխատելու մենթորների հետ և է՛լ ավելի ներկայանալի դարձնելու իրենց շնորհանդեսները: Նրանք նաև հնարավորություն են ստացել ընդլայնելու իրենց համագործակցային ցանցը, փոխանակվելու գիտելիքներով և փորձով, ինչպես նաև շփվելու աշխարհի տարբեր երկրներից հրավիրված թիմերի հետ։
2018 թվականին մեկնարկած «Ներուժ» պետական ծրագրի նպատակն է խթանել Սփյուռքի մասնագիտական հայրենադարձությունը` նպաստելով Հայաստանի տնտեսական առաջընթացին և ստարտափ էկոհամակարգի զարգացմանը։ Ծրագրի մեկնարկից ի վեր իրականացվել է չորս միջոցառում՝ «Ներուժ 1.0»-ը՝ 2018 թ., «Ներուժ 2.0»-ը՝ 2019 թ., «Ներուժ 3.0»-ը՝ 2022 թ. և «Ներուժ 4.0»՝ 2023 թ.:

Стали известны победители программы «Неруж 4.0»
Завершилась программа технологических стартапов диаспоры «Неруж 4.0», проходившая 23-28 августа в Дилижане по инициативе Министерства высокотехнологической промышленности РА. 27 августа состоялась официальная церемония закрытия мероприятия, в ходе которой были объявлены победители программы.
Заместитель министра высокотехнологической промышленности РА Давид Саакян приветствовал участников программы «Неруж 4.0» за их желание репатриироваться, основать компанию и работать в Армении. Он поздравил команд-победителей и поблагодарил всех партнеров за поддержку проекта. Замминистра призвал команды, не занявшие призовые места, не разочаровываться, а приложить усилия для реализации их технологического и делового потенциала.
Исполнительный директор благотворительного фонда «Мой шаг» Мхитар Айрапетян приветствовал участников и гостей «Неруж 4.0», напомнив историю создания проекта «Неруж», истоки которого берут свое начало в 2018 году. По его словам, в основе программы лежит модель двустороннего взаимовыгодного сотрудничества между Арменией и Диаспорой. В этом контексте он подчеркнул, что, по его мнению, настоящим добрым делом Диаспоры является создание бизнеса, работающего на родине, а не просто занятие благотворительностью или сохранение рабочих мест в Армении, основанное на социальной ответственности, и программа «Неруж», именно об этом.
Мхитар Айрапетян также уточнил, что в этом году фонд «Мой шаг» не принял активного участия в программе, поскольку правительство РА и Министерство высокотехнологической промышленности полностью взяли на себя руководство «Неруж» и успешно реализуют программу.
Перед официальной церемонией закрытия мероприятия состоялась презентация (питчинг) технологических, инновационных идей и проектов команд-участниц, по результатам оценки которых ранее сформированная комиссия определила победителей проекта. Команды-победители программы этого года, которые получат грант на создание стартапа в Армении и реализацию своих идей, определяются на двух уровнях: команды на стадии идеи и команды с продуктом.
По решению комиссии «Propulsion Lab» заняла 1 место среди команд на стадии идеи, «Dynamica» — 2 место, «Maestrolls» — 3 место, а «Waveye Inc» была признана победителем из команд с продукт, компания «Parsl.ai» заняла 2 место, компания «OQNI» заняла 3 место.
Следует также отметить, что команды «Starship Armenia» и «Tripanova» из числа участников программы получили грант в размере 3000 и 1500 долларов США соответственно от компании «Rocket Systems», а компании «Dynamica» и «OQNI» получить консультационную поддержку от компании «Saege Consultants» в написании стратегии по связям с общественностью.
В программе «Неруж 4.0», проходившей в Дилижане 23-28 августа, приняли участие 22 команды из 7 стран.
В ходе 6-дневного мероприятия команды из США, Франции, России, Грузии, Канады, Бразилии и Германии получили возможность прослушать отраслевые лекции, поработать с наставниками и сделать свои презентации еще более презентабельными. Они также получили возможность расширить свою кооперативную сеть, обменяться знаниями и опытом, пообщаться с приглашенными командами из разных стран мира.
Целью государственной программы «Неруж», стартовавшей в 2018 году, является содействие профессиональной репатриации диаспоры, способствуя экономическому прогрессу Армении и развитию стартап-экосистемы.