Հայտնի են «Ներուժ 4.0» ծրագրի հաղթողները
Ավարտվել է ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության նախաձեռնությամբ օգոստոսի 23-28-ը Դիլիջանում անցկացված «Ներուժ 4.0» սփյուռքի տեխնոլոգիական ստարտափների ծրագիրը: Օգոստոսին 27-ին տեղի է ունեցել միջոցառման փակման պաշտոնական արարողությունը, որի ընթացքում հայտարարվել են ծրագրի հաղթողները:
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի տեղակալ Դավիթ Սահակյանը ողջունել է «Ներուժ 4.0» ծրագրի մասնակիցներին՝ հայրենադարձվելու ցանկության, Հայաստանում ընկերություն հիմնելու և աշխատելու նախաձեռնության համար: Նա շնորհավորել է հաղթող թիմերին և շնորհակալություն հայտնել բոլոր գործընկերներին ծրագրին աջակցելու համար: Իսկ այն թիմերին, որոնք մրցանակային տեղեր չեն զբաղեցրել, նախարարի տեղակալը հորդորել է չհիասթափվել, այլ ջանքեր գործադրել իրենց տեխնոլոգիական և գործարար ներուժը իրագործելու ուղղությամբ:
«Ներուժ 4.0»-ի մասնակիցներին և հյուրերին ողջունել է նաև «Իմ քայլը» բարեգործական հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Մխիթար Հայրապետյանը՝ վերհիշելով «Ներուժ» ծրագրի ստեղծման պատմությունը, որի ակունքները հասնում են մինչև 2018 թվական: Նա պատմել է, որ ծրագրի հիմքում Հայաստանի և Սփյուռքի միջև երկկողմ փոխշահավետ համագործակցության մոդելն է: Այս համատեքստում նա ընդգծել է, որ իր պատկերացմամբ՝ Սփյուռքի կողմից իրական բարի գործը հայրենիքում աշխատող բիզնես հիմնելն է, ոչ թե պարզապես բարեգործություն անելը կամ սոցիալական պատասխանատվությունից ելնելով՝ Հայաստանում աշխատատեղեր պահելը, և «Ներուժ» ծրագիրը հենց դրա մասին է:
Մխիթար Հայրապետյանը նաև պարզաբանել է, որ այս տարի «Իմ քայլը» հիմնադրամը ակտիվ մասնակցություն չի ունեցել ծրագրին, քանի որ ՀՀ կառավարությունը և Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունը ամբողջությամբ ստանձնել են «Ներուժ»-ի առաջնորդությունը և հաջողությամբ իրականացնում են ծրագիրը:
Մինչ միջոցառման փակման պաշտոնական արարողությունը տեղի է ունեցել մասնակից թիմերի տեխնոլոգիական, նորարարական գաղափարների և նախագծերի շնորհանդեսը (փիչինգը), որի գնահատման հիման վրա նախապես ձևավորված հանձնաժողովը որոշել է ծրագրի հաղթողներին:
Այս տարվա ծրագրով հաղթող թիմերը, որոնք պետք է ստանան դրամաշնորհ Հայաստանում ստարտափ հիմնելու և իրենց կողմից ներկայացված գաղափարները կյանքի կոչելու նպատակով, որոշվում են երկու մակարդակում՝ գաղափարի փուլում գտնվող թիմեր և պրոդուկտ ունեցող թիմեր:
Հանձնաժողովի որոշմամբ գաղափարի փուլում գտնվող թիմերից 1-ին տեղը զբաղեցրել է «Propulsion Lab»-ը, 2-րդ տեղը` «Dynamica»-ն, 3-րդ տեղը` «Maestrolls»-ը, իսկ պրոդուկտ ունեցող թիմերից հաղթող է ճանաչվել «Waveye Inc» ընկերությունը, 2-րդ տեղը զբաղեցրել է «Parsl.ai»-ը, 3-րդ տեղը` «OQNI» ընկերությունը։
Նշենք նաև, որ ծրագրի մասնակիցներից «Starship Armenia» և «Tripanova» թիմերը համապատասխանաբար 3000 և 1500 ԱՄՆ դոլարին համարժեք դրամաշնորհ են ստացել «Rocket Systems» ընկերության կողմից, իսկ «Dynamica» և «OQNI» ընկերությունները խորհրդատվական աջակցություն կստանան «Saege Consultants» ընկերության կողմից հանրային կապերի ռազմավարություն գրելու հարցում:
Դիլիջանում օգոստոսի 23-28-ն անցկացված «Ներուժ 4.0» ծրագրին մասնակցել է 22 թիմ աշխարհի 7 երկրից: 6-օրյա միջոցառման ընթացքում Միացյալ Նահանգներից, Ֆրանսիայից, Ռուսաստանից, Վրաստանից, Կանադայից, Բրազիլիայից, Գերմանիայից ժամանած թիմերը հնարավորություն են ունեցել լսելու ոլորտային բացառիկ դասախոսություններ, աշխատելու մենթորների հետ և է՛լ ավելի ներկայանալի դարձնելու իրենց շնորհանդեսները: Նրանք նաև հնարավորություն են ստացել ընդլայնելու իրենց համագործակցային ցանցը, փոխանակվելու գիտելիքներով և փորձով, ինչպես նաև շփվելու աշխարհի տարբեր երկրներից հրավիրված թիմերի հետ։
2018 թվականին մեկնարկած «Ներուժ» պետական ծրագրի նպատակն է խթանել Սփյուռքի մասնագիտական հայրենադարձությունը` նպաստելով Հայաստանի տնտեսական առաջընթացին և ստարտափ էկոհամակարգի զարգացմանը։ Ծրագրի մեկնարկից ի վեր իրականացվել է չորս միջոցառում՝ «Ներուժ 1.0»-ը՝ 2018 թ., «Ներուժ 2.0»-ը՝ 2019 թ., «Ներուժ 3.0»-ը՝ 2022 թ. և «Ներուժ 4.0»՝ 2023 թ.:

The winners of the “Neruzh 4.0” program have been announced
The “Neruzh 4.0” Diaspora Tech Startup Program, held in Dilijan on August 23-28 at the initiative of RA Ministry of High-Tech Industry of the RA, has come to an end. On August 27, the official closing ceremony of the event took place, during which the winners of the program were announced.
Davit Sahakyan, Deputy Minister of High-Tech Industry of the RA welcomed the participants of the Neruzh 4.0 program for their desire to repatriate, establish a company and work in Armenia. He congratulated the winning teams and thanked all partners for supporting the project. And the Deputy Minister urged the teams that did not take prize places not to be disappointed, but to make efforts to realize their technological and business potential.
Mkhitar Hayrapetyan, Executive Director of the “My Step” Charitable Foundation, welcomed the participants and guests of “Neruzh 4.0”, recalling the history of the creation of the “Neruzh” project, the origins of which date back to 2018. According to him, the program is based on the model of bilateral mutually beneficial cooperation between Armenia and the Diaspora. In this context, he emphasized that, in his opinion, the real good deed of the Diaspora is the creation of a business that operates in the homeland, and not just doing charity work or maintaining jobs in Armenia based on social responsibility, and the “Neruzh” program is about this.
Mkhitar Hayrapetyan also clarified that this year the “My Step” Foundation did not take an active part in the program, since the RA government and the Ministry of High-Tech Industry have fully taken over the leadership of “Neruzh” and are successfully implementing the program.
Before the official closing ceremony of the event, a presentation (pitching) of technological, innovative ideas and projects of the participating teams took place, based on the results of the evaluation of which the previously formed commission determined the winners of the project.
The winning teams of this year’s program, which will receive a grant to create a startup in Armenia and implement their ideas, are determined at two levels: teams at the idea stage and teams with a product.
By decision of the commission, “Propulsion Lab” took 1st place among the teams at the idea stage, “Dynamica” – 2nd place, “Maestrolls” – 3rd place, and “Waveye Inc” was recognized as the winner of the teams with the product, “Parsl.ai” took 2nd place, “OQNI” took 3rd place.
It should also be noted that the “Starship Armenia” and “Tripanova” teams from among the program participants received a grant of 3,000 and 1,500 US dollars, respectively, from “Rocket Systems”, and the companies “Dynamica” and “OQNI” received consulting support from the company “Saege Consultants” in writing a public relations strategy.
22 teams from 7 countries took part in the “Neruzh 4.0” program, which took place in Dilijan on August 23-28. During the 6-day event, teams from the USA, France, Russia, Georgia, Canada, Brazil and Germany had the opportunity to listen to industry lectures, work with mentors and make their presentations even more presentable. They also got the opportunity to expand their cooperative network, exchange knowledge and experience, communicate with invited teams from around the world.
The goal of the “Neruzh” state program, launched in 2018, is to promote the professional repatriation of the diaspora, contributing to the economic progress of Armenia and the development of a start-up ecosystem.