Հայաստանի և Էստոնիայի միջև ստորագրվել Է փոխըմբռնման հուշագիր
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի ղեկավարած պատվիրակության կազմում հունվարի 15-ից 17-ը աշխատանքային այցով գտնվել է Էստոնիայի Հանրապետությունում։ Այցի շրջանակում նախարար Խաչատրյանը հունվարի 17- ին Տալլինում հանդիպում է ունեցել Էստոնիայի Հանրապետության ձեռնարկատիրական գործունեության և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Քրիստիան Յարվանի հետ, քննարկել երկու երկրների միջև տեխնոլոգիական ոլորտում գործակցության հեռանկարներին առնչվող մի շարք հարցեր:
Հանդիպման ընթացքում նախարարները ստորագրել են՝ «Հայաստանի Հանրապետության բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության և Էստոնիայի Հանրապետության տնտեսական հարցերի և հաղորդակցության նախարարության միջև նորագույն տեխնոլոգիաների բնագավառում փոխգործակցության մասին» փոխըմբռնման հուշագիր: Ստորագրված փաստաթղթով կողմերը պարտավորվել են համատեղել ջանքերը նորագույն տեխնոլոգիաների ոլորտում՝ աջակցելով թվային տեխնոլոգիաների զարգացման գործում շահագրգիռ պետական և մասնավոր կազմակերպությունների փոխգործակցությանը ամպային տեխնոլոգիաների կիրառման և տվյալների դասակարգման, ինչպես նաև համատեղ գիտահետազոտական գործունեություն իրականացնելու ուղղությամբ: Նպատակ է դրվել նաև աջակցել մեծ տվյալների վերլուծության ոլորտում գործակցությանը՝ խթանելով գիտելիքի փոխանցումը և կարողությունների զարգացումը՝ մասնավոր և պետական կազմակերպությունների ու գիտական շրջանակների ներգրավմամբ:
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը աշխատանքային այցի շրջանակներում ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի ղեկավարած պատվիրակության կազմում ներկա է գտնվել նաև Էստոնիայի նախագահ Ալար Կարիսի, Էստոնիայի վարչապետ Կայա Կալասի և Էստոնիայի խորհրդարանի նախագահ Յուրի Ռատասի հետ հանդիպումներին, ինչպես նաև այցելել է Տալլինի տեխնոլոգիական համալսարան և e-Estonia թվայնացման կենտրոն:

Между Арменией и Эстонией подписан меморандум о взаимопонимании и сотрудничестве
Министр высокотехнологической промышленности РА Роберт Хачатрян с 15 по 17 января находился с рабочим визитом в Эстонской Республике в составе делегации во главе с Президентом РА Ваагном Хачатуряном. В рамках визита 17 января министр Хачатрян встретился с министром предпринимательства и информационных технологий Эстонской Республики Кристианом Ярваном, на котором обсудил ряд вопросов, касающихся перспектив сотрудничества двух стран в сфере технологий.
В ходе встречи министры подписали меморандум о взаимопонимании «О сотрудничестве между Министерством высокотехнологической промышленности Республики Армения и Министерством экономики и коммуникаций Эстонской Республики в области новейших технологий».
Подписанным документом стороны обязались объединить усилия в области новейших технологий, поддерживая взаимодействие государственных и частных организаций, заинтересованных в развитии цифровых технологий, в направлении использования облачных технологий и классификации данных, а также ведение совместной исследовательской деятельности. Он также направлен на поддержку сотрудничества в области анализа больших данных с участием частных и государственных организаций, а также научных кругов, для содействия передаче знаний и наращивания потенциала.
В составе делегации во главе с президентом РА Ваагном Хачатуряном министр высокотехнологической промышленности РА Роберт Хачатрян принял участие во встречах с президентом Эстонии Аларом Карисом, премьер-министром Эстонии Кайей Каллас и спикером парламента Эстонии Юри Ратасом, а также посетил Таллиннский технологический университет и Центр цифровых технологий “e-Estonia”.