Հայաստանի և Էստոնիայի միջև ստորագրվել Է փոխըմբռնման հուշագիր
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի ղեկավարած պատվիրակության կազմում հունվարի 15-ից 17-ը աշխատանքային այցով գտնվել է Էստոնիայի Հանրապետությունում։ Այցի շրջանակում նախարար Խաչատրյանը հունվարի 17- ին Տալլինում հանդիպում է ունեցել Էստոնիայի Հանրապետության ձեռնարկատիրական գործունեության և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Քրիստիան Յարվանի հետ, քննարկել երկու երկրների միջև տեխնոլոգիական ոլորտում գործակցության հեռանկարներին առնչվող մի շարք հարցեր:
Հանդիպման ընթացքում նախարարները ստորագրել են՝ «Հայաստանի Հանրապետության բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության և Էստոնիայի Հանրապետության տնտեսական հարցերի և հաղորդակցության նախարարության միջև նորագույն տեխնոլոգիաների բնագավառում փոխգործակցության մասին» փոխըմբռնման հուշագիր: Ստորագրված փաստաթղթով կողմերը պարտավորվել են համատեղել ջանքերը նորագույն տեխնոլոգիաների ոլորտում՝ աջակցելով թվային տեխնոլոգիաների զարգացման գործում շահագրգիռ պետական և մասնավոր կազմակերպությունների փոխգործակցությանը ամպային տեխնոլոգիաների կիրառման և տվյալների դասակարգման, ինչպես նաև համատեղ գիտահետազոտական գործունեություն իրականացնելու ուղղությամբ: Նպատակ է դրվել նաև աջակցել մեծ տվյալների վերլուծության ոլորտում գործակցությանը՝ խթանելով գիտելիքի փոխանցումը և կարողությունների զարգացումը՝ մասնավոր և պետական կազմակերպությունների ու գիտական շրջանակների ներգրավմամբ:
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը աշխատանքային այցի շրջանակներում ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի ղեկավարած պատվիրակության կազմում ներկա է գտնվել նաև Էստոնիայի նախագահ Ալար Կարիսի, Էստոնիայի վարչապետ Կայա Կալասի և Էստոնիայի խորհրդարանի նախագահ Յուրի Ռատասի հետ հանդիպումներին, ինչպես նաև այցելել է Տալլինի տեխնոլոգիական համալսարան և e-Estonia թվայնացման կենտրոն:

Memorandum of Understanding signed between Armenia and Estonia
RA Minister of High-Tech Industry Robert Khachatryan was on a working visit to the Republic of Estonia from January 15 to 17 as part of a delegation led by RA President Vahagn Khachaturyan. Within the framework of the visit, Minister Khachatryan had a meeting in Tallinn on January 17 with Kristjan Järvan, Minister of Entrepreneurship and Information Technologies of the Republic of Estonia, to discuss a number of issues related to the prospects of cooperation between the two countries in the technological field.
During the meeting, the Ministers signed a Memorandum of Understanding between the Ministry of High-Tech Industry of the Republic of Armenia and the Ministry of Economic Affairs and Communications of the Republic of Estonia on collaboration in emerging technologies.
By the signed document, the parties pledged to join forces in the field of the emerging technologies, supporting for collaboration among interested public and private entities in building digital technologies, in application of cloud technologies and data classification, as well as academic collaboration and shared research and development. It is also aimed to support collaboration in big data analytics involving private and public entities, and academia, to foster knowledge transfer and capacity building.
As part of the delegation led by RA President Vahagn Khachaturyan, RA Minister of High-Tech Industry Robert Khachatryan took part in meetings with the President of Estonia Alar Karis, the Prime Minister of Estonia Kaja Kallas and the President of the Parliament of Estonia Jüri Ratas, and also visited the Tallinn University of Technology and e-Estonia digitalization center.