Հայաստանը և Չինաստանը պայմանագիր են ստորագրել Հանրային հեռուստաընկերության նոր հեռուստաստուդիայի կառուցման վերաբերյալ
- Հրապարակվել է՝ 02/06/2023
Հունիսի 2-ին ՀՀ կառավարության և Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության (ՉԺՀ) կառավարության միջև ստորագրվել է պայմանագիր՝ Հայաստանի հանրային հեռուստաընկերության նոր՝ 8-րդ տաղավարի կառուցման նախագծի իրականացման վերաբերյալ։
Պայմանագիրը վավերացրել են ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը, ՉԺՀ առևտրի նախարարության Միջազգային տնտեսական համագործակցության բյուրոյի Ասիա-խաղաղօվկիանոսյան դեպարտամենտի տնօրեն Ճան Մինգվուն, ՀՀ-ում ՉԺՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ֆան Յոնգը և Հանրային հեռուստաընկերության գործադիր տնօրեն Հովհաննես Մովսիսյանը։
Կառուցվելիք 8-րդ տաղավարը լինելու է Հայաստանի անկախության շրջանում հայկական հեռուստատեսության առաջին նոր արտադրական ենթակառուցվածքը, որի տարածքում գործելու է 1000 քմ տարածք ունեցող ստուդիա: Շինարարությունը նախատեսվում է ավարտին հասցնել 26 ամսվա ընթացքում։

Армения и Китай подписали соглашение о строительстве новой телестудии Общественной телекомпании Армении
2 июня между Правительством Республики Армения и Правительством Китайской Народной Республики (КНР) было подписано соглашение о реализации проекта строительства нового 8-го павильона Общественной телекомпании Армении.
От имени Правительства Республики Армения выступило Министерство высокотехнологической промышленности Республики Армения, от имени Правительства Китайской Народной Республики выступило Министерство торговли Китайской Народной Республики.
Соглашение ратифицировали министр высокотехнологической промышленности РА Роберт Хачатрян, директор Азиатско-Тихоокеанского отдела Бюро международного экономического сотрудничества Министерства торговли КНР Чан Минву, Чрезвычайный и Полномочный Посол КНР в РА Фань Юн и Исполнительный Директор Общественной телекомпании Армении Оганнес Мовсисян.
Построенный 8-й павильон станет первой новой производственной инфраструктурой Общественной телекомпании в период независимости Армении, в которой будет действовать студия площадью 1000 квадратных метров. Строительство планируется завершить в течение 26 месяцев.