Հանդիպում և աշխատանքային քննարկում գիտնականների հետ
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի տեղակալ Դավիթ Սահակյանը փետրվարի 9-ին հանդիպել է ՀՀ ԳԱԱ գիտահետազոտական ինստիտուտների և հանրապետության առաջատար բուհերի բնագիտական ոլորտում գիտահետազոտական և նորաստեղծական գործունեություն իրականացնող ավելի քան 20 գիտնականների հետ:
Ողջունելով ներկաներին՝ Դավիթ Սահակյանն ընդգծել է գիտական ներուժի դերը երկրի բարգավաճման, ոլորտի զարգացման և առկա խնդիրների կարգավորման հարցերում, նշել, որ գիտելիքահեն տնտեսության զարգացումը կարող է մեծապես նպաստել գիտության, բիզնեսի և պետության փոխգործակցության ակտիվացմանը։ Նախարարի տեղակալը գիտնականներին է ներկայացրել նախարարության ռազմավարությունը, իրականացվող ծրագրերն ու տեսլականը, որոնց հիմքում գիտելիքահեն տնտեսության զարգացման խթանումն է: Դավիթ Սահակյանն առաջարկել է գիտնականներին դիտարկել ուսանողների հետ փոքր ստարտափների ստեղծման, ոլորտային կոնֆերանսների կազմակերպման, այլ նախարարությունների հետ հեքեթոնների անցկացման, բուհերում տեխնոլոգիական ձեռներեցության առարկայի ներդրման, միջազգային փորձի օգտագործման հնարավորությունները:
ԲՏԱ նախարարության գիտատեխնիկական վարչության պետի տեղակալ Անդրանիկ Սարգսյանն էլ առաջարկել է Հայաստանի գիտատեխնիկական ներուժի և առաջնահերթությունների գնահատում իրականացնել, գիտական հաստատությունների և արտադրողների հետ համատեղ նախաձեռնել նորարարական և ստեղծագործ կրթական ծրագրերի մշակում:
Գիտնականները բարձրացրել են իրենց հուզող մի շարք հարցեր, հանդես եկել առաջարկներով, որոնք մասնավորապես վերաբերել են գիտական և բիզնես ծրագրերի իրականացմանը, գիտական աշխատանքների առևտրայնացմանը, գիտական աշխատանքների ֆինանսավորմանը, նորարարական տեխնոլոգիական մոտեցումների խթանմանը, երիտասարդ գիտական կադրերի բացակայության ու ոլորտի «ծերացման» խնդիրներին: Վերջիններս առաջարկել են, որ պետության կողմից հստակ խնդիրները ներկայացվեն գիտնականերին, գիտական խնդիրներ մշակվեն և առանձնացվեն՝ ըստ կարևորությունների և առաջնահերթությունների:
Քննարկվել է նաև ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության և գիտնականների միջև հետագա համագործակցության հնարավոր ձևաչափերի մշակման հարցը:
Հանդիպման ավարտին նախարարի տեղակալը շնորհակալություն է հայտնել գիտնականներին մասնակցության համար և նշել, որ ներկայացված առաջարկները կդիտարկվեն շարունակական քննարկումների շրջանակում:

Встреча и рабочая дискуссия с учеными
9 февраля заместитель министра высокотехнологической промышленности РА Давид Саакян встретился с более чем 20 учеными научно-исследовательских институтов НАН РА и ведущих вузов республики, осуществляющими научные исследования и инновационную деятельность в области естественных наук университетов.
Приветствуя собравшихся, Давид Саакян подчеркнул роль научного потенциала в процветании страны, развитии отрасли и решении существующих проблем, отметил, что развитие экономики, основанной на знаниях, может в значительной степени способствовать активизации взаимодействия между наука, бизнес и государство.
Заместитель министра представил ученым стратегию министерства, реализуемые программы и видение, в основе которых лежит поощрение развития наукоемкой экономики.
Давид Саакян предложил ученым рассмотреть возможности создания небольших стартапов со студентами, организации отраслевых конференций, проведения хакатонов с другими министерствами, внедрения темы технологического предпринимательства в вузы, использования международного опыта.
Заместитель начальника научно-технологического управления Министерства высокотехнологической промышленности Андраник Саргсян предложил провести оценку научно-технического потенциала и приоритетов Армении, совместно с научными учреждениями и производителями инициировать разработку инновационных и креативных образовательных программ.
Ученые подняли ряд волнующих их вопросов, внесли предложения, которые конкретно касались реализации научных и деловых программ, коммерциализации научных работ, финансирования научных работ, продвижения инновационных технологических подходов, проблем отсутствия молодые научные кадры и «старение» отрасли. Также было предложено государству ставить перед учеными четкие задачи, разрабатывать научные проблемы и разделять их по важности и приоритетам.
Обсуждался также вопрос о разработке возможных форм дальнейшего сотрудничества между Министерством высокотехнологической промышленности РА и учеными.
В завершение встречи замминистра поблагодарил ученых за участие и отметил, что представленные предложения будут рассмотрены в рамках текущих обсуждений.