Կառավարությունը հաստատել է ԲՏԱ նախարարության ներկայացրած օրենքների նախագծերի փաթեթը, այդ թվում՝ «Կիբեռանվտանգության մասին» օրինագիծը
- Հրապարակվել է՝ 14/08/2025
ՀՀ կառավարության օգոստոսի 14-ի նիստում հաստատվել է ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության կողմից ներկայացված «Կիբեռանվտանգության մասին», «Հանրային տեղեկությունների մասին», «Տեղեկատվական համակարգերի կարգավորման մարմնի մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթը, որը մշակվել է Հայաստանի տեղեկատվական համակարգերի գործակալության հետ համատեղ:
Ներկայացնելով նախագծերի փաթեթը՝ ԲՏԱ նախարար Մխիթար Հայրապետյանն ընդգծել է, որ այն նպատակ ունի ստեղծել միասնական և համակարգված մոտեցում կիբեռմիջադեպերի կանխարգելման, արձագանքման և հետևանքների վերացման համար՝ հիմնվելով պետություն-մասնավոր հատվածի սերտ համագործակցության վրա: Փաթեթով կարգավորվում են նաև միասնական թվայնացված միջավայրի ստեղծման և բաց տվյալների քաղաքականության ներդրմանն առնչվող հարցերը:
Նշվել է, որ փաթեթը անցել է երկարատև և բարդ քննարկումների փուլ, որոնցում ներգրավված են եղել քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներ, ոլորտային միություններ, անկախ փորձագետներ, միջազգային գործընկերներ և շահագրգիռ պետական գերատեսչություններ։
Նախարար Հայրապետյանը, անդրադառնալով նախագծերի փաթեթում ներկայացված օրենքներին, մանրամասնել է յուրաքանչյուրի կարգավորման առարկան, նպատակն ու կարևորությունը։
««Կիբեռանվտանգության մասին» օրենքով սահմանվում են կենսական նշանակություն ունեցող ոլորտներն ու կրիտիկական ենթակառուցվածքները՝ ինչպես պետական, այնպես էլ մասնավոր հատվածում։ Սահմանվում են չափանիշներ՝ հիմնված ռիսկերի և ազդեցության գնահատման վրա, ինչպես նաև որոշակի ստանդարտներ, որոնք պարտադիր են պետական կառույցների, հանրային ոլորտի և քաղաքացիական ենթակառուցվածքներ շահագործող մասնավոր ընկերությունների համար»,- նշել է նախարարն՝ ընդգծելով, որ դա չի նշանակում հրաժարվել ազգային ստանդարտների մշակման և ներդրման գաղափարից։
Իր ելույթում նախարարը ներկայացրել է, որ ստեղծվելու է Տեղեկատվական համակարգերի կարգավորման մարմին, որը գործելու է ինքնավար մարմնի կարգավիճակով, իսկ անդամներն ընտրվելու են ՀՀ ազգային ժողովի կողմից։
Անդրադառնալով «Հանրային տեղեկությունների մասին» օրենքին՝ նախարարը նշել է, որ դրանով ուրվագծվում է պետական թվային ճարտարապետությունը և ներդրվում է տվյալների կառավարման նոր քաղաքականություն:
Նախագծերի վերաբերյալ լրացուցիչ պարզաբանումներ է ներկայացրել նաև Հայաստանի տեղեկատվական համակարգերի գործակալության տնօրեն Ներսես Երիցյանը։
Ամփոփելով իր ելույթը՝ Մխիթար Հայրապետյանը կարևորել է հասարակության կիբեռգրագիտության բարձրացմանն ուղղված ծրագրերի իրականացումը։

Government Approves the Package of Draft Laws Submitted by the Ministry of High-Tech Industry, Including the Draft Law \"On Cybersecurity\"
At the RA Government’s session dated August 14, the package of draft laws “On Cybersecurity,” “On Public Information,” and “On the Information Systems Regulatory Authority,” submitted by the RA Ministry of High-Tech Industry, was approved. The package was developed jointly with the Information Systems Agency of Armenia.
Presenting the package of draft laws, the High-Tech Minister, Mkhitar Hayrapetyan, emphasized that the package aims to develop a unified and coordinated approach to preventing, responding to, and eliminating the consequences of cyber incidents, based on close cooperation between the state and the private sector. The package also addresses issues related to the creation of a unified digital environment and the introduction of an open data policy.
It was noted that the package underwent a long and complex process of debates, involving representatives of civil society, sectoral associations, independent experts, international partners, and relevant state agencies.
Minister Hayrapetyan, referring to the laws presented in the draft package, outlined the scope of regulation, purpose, and significance of each.
“The Law ‘On Cybersecurity’ defines vital sectors and critical infrastructures in both the state and private sectors. Criteria are established based on risk and impact assessment, as well as specific standards that are mandatory for state bodies, the public sector, and private companies operating civil infrastructure,” the Minister noted, emphasizing that this does not exclude the development and adoption of national standards in the future.
In his speech, the Minister also announced that a Regulatory Authority for Information Systems will be established. It will operate as an autonomous body, and its members will be elected by the National Assembly of the Republic of Armenia.
Referring to the Law “On Public Information,” the Minister noted that it outlines the state digital architecture and introduces a new data management policy.
Nerses Yeritsyan, Director of the Information Systems Agency of Armenia, also provided further clarifications on the projects.
Summing up his remarks, Mkhitar Hayrapetyan emphasized the importance of implementing programs aimed at increasing cyber literacy among the general public.