Գևորգ Մանթաշյանն ընդունել է Բաշկորտոստանի Հանրապետության պատվիրակությանը
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի առաջին տեղակալ Գևորգ Մանթաշյանը նոյեմբերի 2-ին ընդունել է Ռուսաստանի Դաշնության Բաշկորտոստանի Հանրապետության արտաքին տնտեսական կապերի և խորհրդարանական գործունեության նախարարի առաջին տեղակալ Լենա Իզոտովայի գլխավորած պատվիրակությանը:
Գևորգ Մանթաշյանը ներկայացրել է նախարարության գործունեության ուղղությունները, ոլորտի զարգացման ուղղությամբ ՀՀ կառավարության քաղաքականությունը։ Մասնավորապես՝ անդրադարձ է կատարվել թվայնացման, կապի, տեղեկատվական, ինժեներական տեխնոլոգիաների ուղղություններին, ստարտափներին տրամադրվող արտոնություններին ու դրամաշնորհային ծրագրերին, ոլորտի զարգացմանն ուղղված օրենդրական բարեփոխումներին։
Նախարարի տեղակալն ընդգծել է, որ ովքեր ցանկանում են տեխնոլոգիական ոլորտում բացահայտել ու զարգացնել իրենց տաղանդը և գործունեություն ծավալել Հայաստանում, նրանց համար ևս ընձեռված են արտոնություններից օգտվելու մի շարք հնարավորություններ։
«Մենք ողջունում ենք բոլոր նրանց, ովքեր մեզ հետ միասին ջանքեր են գործադրում ոլորտը զարգացնելու ուղղությամբ»,- ասել է Գևորգ Մանթաշյանը։
Լենա Իզոտովան իր հերթին ներկայացրել է Բաշկորտոստանի տնտեսական նվաճումները՝ դրանցում առանձնացնելով տեխնոլոգիական ոլորտի ձեռքբերումները։ Նա անդրադարձել է նաև տեխնոլոգիական կրթության ոլորտում նշանակալի դերակատարում ունեցող Բաշկորտոստանի ավիացիոն ինստիտուտի գործունեությանը, հույս հայտնել, որ տարբեր ուղղություններով սերտ համագործակցությունը շոշափելի արդյունքներ կգրանցի։
Պատվիրակության անդամները առանձնակի հետաքրքրվել են ստարտափ էկոհամակարգի զարգացմանն ուղղված հայկական փորձով, ցանկություն հայտնել հնարավորության դեպքում այն տեղայնացնել իրենց երկրում։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են երկու երկրների ոլորտային նախարարությունների միջև կապերի ամրապնդման¸ ոլորտային ընկերությունների միջև փոխգործակցության հաստատմանն առնչվող մի շարք հարցեր։
Հանդիպման ավարտին՝ Լենա Իզոտովան Գևորգ Մանթաշյանին հրավիրել է մասնակցելու Բաշկորտոստանում անցկացվելիք «Միջազգային բիզներ շաբաթ» միջոցառմանը։

Геворг Манташян принял делегацию Республики Башкортостан
2 ноября первый заместитель министра высокотехнологической промышленности РА Геворг Манташян принял делегацию во главе с первым заместителем министра внешнеэкономических связей и конгрессной деятельности Республики Башкортостан Российской Федерации Леной Изотовой.
Геворг Манташян представил направления деятельности министерства, политику правительства РА по развитию отрасли. В частности, были упомянуты направления цифровизации, связи, информационно-инженерных технологий, льготные и грантовые программы, предоставляемые стартапам, законодательные реформы, направленные на развитие отрасли.
Заместитель министра подчеркнул, что тем, кто хочет раскрыть и развить свой талант в технологической сфере и осуществлять деятельность в Армении, также предоставляется ряд возможностей для использования льгот.
«Мы приветствуем всех, кто вместе с нами прилагает усилия в направлении развития отрасли», — сказал Геворг Манташян.
В свою очередь Лена Изотова представила экономические достижения Башкортостана, особо отметив достижения технологического сектора. Она также коснулась деятельности Авиационного института Башкортостана, играющего значительную роль в сфере технологического образования, и выразила надежду, что тесное сотрудничество по различным направлениям даст ощутимые результаты.
Члены делегации особенно заинтересовались армянским опытом развития стартап-экосистемы и выразили желание по возможности локализовать его в своей стране.
В ходе встречи был обсужден ряд вопросов, связанных с укреплением связей между отраслевыми министерствами двух стран и налаживанием сотрудничества между отраслевыми компаниями.
В завершение встречи Лена Изотова пригласила Геворга Манташяна принять участие в мероприятии «Международная неделя бизнеса», которое будет проведено в Башкортостане.