Գևորգ Մանթաշյանը շնորհավորել է «Արհեստական բանականություն» դասընթացի առաջին փուլն ավարտած աշակերտներին
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի առաջին տեղակալ Գևորգ Մանթաշյանը հունիսի 7-ին մասնակցել է «Սինոփսիս Արմենիա» ընկերությունում կայացած «Արհեստական բանականություն» դասընթացի առաջին փուլն ավարտած աշակերտների ավարտական վկայականների հանձնման արարողությանը։
Ծրագրին մասնակցել են Երևանի Լեոյի անվան դպրոցի 14 և Գյումրու ավագ դպրոցների 24 աշակերտներ, ովքեր հաջողությամբ ավարտելով դասընթացի առաջին փուլը՝ ներկայացրել են ավարտական նախագծեր: Դասերն իրականացվել են հիբրիդ եղանակով, որը համատեղում էր առցանց և առկա ուսուցումը՝ դպրոցի ուսուցչի և հեռավար դասախոսի աջակցությամբ։
Գևորգ Մանթաշյանը շնորհավորել է մասնակիցներին, ընդգծել ծրագրի կարևորությունը և այն մեծ աշխատանքը, որը նախաձեռնել և իրականացնում են կազմակերպիչները։ Դիմելով դասընթացի մասնակիցներին՝ նախարարի առաջին տեղակալը կարևորել է Հայաստանի համար այս ոլորտի զարգացման անհրաժեշտությունը, որում նրանցից յուրաքանչյուրը կարող է մեծ դերակատարություն ունենալ և հույս հայտնել, որ առաջիկայում ծրագրերի մասնակիցների քանակը էականորեն կավելանա:
Շնորհավորանքի խոսքով հանդես է եկել նաև «Սինոփսիս Արմենիա» ընկերության նախագահ, Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության (ՀԲԸՄ) կենտրոնական խորհրդի անդամ, ՀԲԸՄ հայկական վիրտուալ համալսարանի հիմնադիր-նախագահ Երվանդ Զորյանը։ Նա ներկայացրել է նախորդ տարիներին ծրագրի շրջանակներում իրականացված գործունեությունը, անդրադարձել արհեստական բանականության ոլորտի առանձնահատկություններին, ինչպես նաև դպրոցականների շրջանում ոլորտի նկատմամբ հետաքրքրության բարձրացմանն ուղղված աշխատանքներին։
Աշակերտներին շնորհավորել և մասնագիտական հաջողություններ են մաղթել նաև «Սինոփսիս Արմենիայի» ուսումնական դեպարտամենտի տնօրեն Վազգեն Մելիքյանը, «Տեղեկատվական և հաղորդակցության տեխնոլոգիաների գործատուների միության» գործադիր տնօրեն Էդուարդ Մուսայելյանը:
Դասընթացը ստեղծվել է ՏՀՏԳՄ-ի կողմից՝ «Սինոփսիս» ընկերության հիմնադրամի աջակցությամբ։ Բովանդակությունը մշակել է «Սինոփսիս Արմենիայի» ուսումնական դեպարտամենտը՝ հիմնվելով այս տարիքի համար նախատեսված միջազգային տարբեր դասընթացների վրա, իսկ փորձագիտական գնահատումն իրականացրել են ՀԲԸՄ Սիլիկոնյան հովտի արհեստական բանակության ոլորտի առաջատար փորձագետները:

Геворг Манташян поздравил студентов, завершивших первый этап курса «Искусственный интеллект»
7 июня первый заместитель министра высокотехнологичной промышленности РА Геворг Манташян принял участие в церемонии вручения дипломов студентам, окончившим первый этап курса «Искусственный интеллект», проводимого в компании «Синопсис Армения».
В программе приняли участие 14 учеников школы Лео в Ереване и 24 ученика средних школ Гюмри, которые после успешного завершения первого этапа курса представили дипломные проекты. Уроки проводились гибридным способом, который сочетал в себе онлайн и существующее обучение, при поддержке школьного учителя и удаленного лектора.
Геворг Манташян поздравил участников, подчеркнул актуальность программы и большую работу, начатую и проведенную организаторами. Обращаясь к участникам курса, первый заместитель министра подчеркнул необходимость развития этого сектора для Армении, в котором каждый из них может сыграть важную роль, и выразил надежду, что в ближайшее время число участников программы значительно увеличится.
С поздравительной речью выступил также президент компании «Синопсис Армения», член правления Всеармянского благотворительного союза (AGBU), основатель и председатель Армянского виртуального колледжа AGBU Ерванд Зорян. Он представил мероприятия, проведенные в рамках программы в предыдущие годы, коснулся особенностей сферы искусственного интеллекта, а также мероприятий, направленных на повышение интереса к сфере среди школьников.
Поздравили студентов и пожелали им профессиональных успехов также директор учебного отдела «Синопсис Армения» Вазген Меликян и исполнительный директор «Союза работодателей информационных и коммуникационных технологий» Эдуард Мусаелян.
Курс создан UEICT при поддержке фонда компании «Синопсис». Контент разработан образовательным отделом «Синопсис Армения» на основе различных международных курсов, рассчитанных на этот возраст, а экспертная оценка проведена ведущими экспертами в области Искусственной Армии AGBU Силиконовой Долины.