Գևորգ Մանթաշյանը մասնակցել է Արևելյան գործընկերության թվային համաժողովին և EU4Digital-ի ղեկավար կոմիտեի նիստին
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի առաջին տեղակալ Գևորգ Մանթաշյանը նոյեմբերի 14-15-ին առցանց ձևաչափով մասնակցել է «ԵՄ-ն՝ թվայնացման համար» (EU4Digital) նախաձեռնության ամենամյա միջոցառմանը՝ Արևելյան գործընկերության թվային համաժողովին և «ԵՄ-ն՝ թվայնացման համար» նախաձեռնության ղեկավար կոմիտեի նիստին:
Արևելյան գործընկերության թվային համաժողովի «Ենթակառուցվածքից նորարարություն. հայացք թվային միակցվածությանը Արևելյան գործընկերության տարածաշրջանում» խորագրով պանելային քննարկման ընթացքում նախարարի առաջին տեղակալը ներկայացրել է ՀՀ կառավարության կողմից ձեռնարկվող քայլերը թվային ենթակառուցվածքների զարգացման ուղղությամբ:
Գևորգ Մանթաշյանը նշել է, որ ՀՀ կառավարությունը հաղթահարում է թվային խոչընդոտները՝ մասնագետների որակավորումը բարձրացնելու և մարդկային կապիտալի զարգացումը խթանելու միջոցով: Այդ համատեքստում, նա ներկայացրել է Նախարարության կողմից իրականացվող ծրագրերն` ուղղված տեխնոլոգիական կրթությանը, թվային հմտությունների, կարողությունների զարգացմանն ու կատարելագործմանը:
Գևորգ Մանթաշյանը նաև կարևորել է «ԵՄ-ն՝ թվայնացման համար» նախաձեռնության շրջանակներում իրականացվող ծրագրերը՝ ընդգծելով, որ դրանք նպաստում են Արևելյան գործընկերության երկրների միջև փոխգործակցության հնարավորությունների բացահայտմանը:
Նոյեմբերի 15-ին ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի առաջին տեղակալ Գևորգ Մանթաշյանը մասնակցել է նաև «ԵՄ-ն՝ թվայնացման համար» նախաձեռնության ղեկավար կոմիտեի նիստին, որը համախմբել էր թվային փոխակերպման և թվային շուկաների ներդաշնակեցման ոլորտում Արևելյան գործընկերության անդամ պետություններին օժանդակող նախագծերի և առաջնահերթ գործողությունների տարածաշրջանային նախաձեռնությունները: Գևորգ Մանթաշյանը հանդես է եկել ելույթով՝ ներկայացնելով Հայաստանի Հանրապետության թվային փոխակերպման օրակարգը, թվայնացման գործընթացն իրականացնող մարմինները, Հայաստանի թվայնացման 2021-2025թթ. ռազմավարությունը:
Արևելյան գործընկերության թվային համաժողովը կազմակերպվում է Արևելյան գործընկերության երկրներում թվային փոխակերպման գործընթացին աջակցելու նպատակով: Այս տարվա համաժողովի հիմնական թեման էր՝ «Թվային ռազմավարական ինքնավարություն. թվային տեխնոլոգիաների կիրառումը՝ հասարակությունների և տնտեսությունների հզորացման նպատակով»:

Геворг Манташян принял участие в Цифровой конференции Восточного партнерства и заседании руководящего комитета EU4Digital
14-15 ноября первый заместитель министра высокотехнологической промышленности РА Геворг Манташян в режиме онлайн принял участие в ежегодном мероприятии инициативы «ЕС за цифровизацию» (EU4Digital), Цифровой конференции Восточного партнерства и заседании руководящего комитета EU4Digital.
В ходе панельной дискуссии Цифровой конференции Восточного партнерства на тему «От инфраструктуры к инновациям: взгляд на возможности связи в регионе Восточного партнерства», первый заместитель министра представил шаги, предпринимаемые правительством РА в направлении развития цифровой инфраструктуры.
Геворг Манташян отметил, что правительство РА преодолевает цифровые барьеры путем повышения квалификации специалистов и содействия развитию человеческого капитала. В этом контексте он представил реализуемые Министерством программы, направленные на технологическое образование, развитие и совершенствование цифровых навыков и умений.
Геворг Манташян также отметил важность программ, реализуемых в рамках инициативы EU4Digital, подчеркнув, что они способствуют выявлению возможностей взаимодействия между странами Восточного партнерства.
15 ноября первый заместитель министра высокотехнологической промышленности РА Геворг Манташян также принял участие в заседании руководящего комитета EU4Digital, которое объединило региональные инициативы проектов и приоритетных действий по поддержке государств-членов Восточного партнерства в сфере цифровой трансформации и гармонизации цифровых рынков. Геворг Манташян выступил с речью, представив повестку дня цифровой трансформации Республики Армения, органы, осуществляющие процесс цифровизации и стратегию цифровизации Армении на 2021-2025 годы.
Цифровая конференция Восточного партнерства проводится с целью поддержки процесса цифровой трансформации в странах Восточного партнерства. Основной темой конференции в этом году стала «Цифровая стратегическая автономия: использование цифровых технологий для укрепления общества и экономики».