«Expo Electronica 2023» ցուցահանդեսի մասնակից հայկական ընկերությունները ներկայացրել են գրանցած հաջողությունները
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության աջակցությամբ հայկական «ԵԻԱ Ինժեներինգ», «Ա-2» և «Ինժեներական Տուն» ընկերությունները «Հայաստան» միասնական տաղավարի ներքո մասնակցել են «Expo Electronica 2023» միջազգային 25-րդ ցուցահանդեսին։
Նախարարությունում տեղի ունեցած հանդիպման ընթացքում ցուցահանդեսի մասնակիցները ներկայացրել են իրենց տպավորությունները, կարևորել նման ցուցահանդեսներին մասնակցելու հնարավորությունը, խոսել գրանցած արդյունքների ու հաջողությունների մասին։
«ԵԻԱ Ինժեներինգ» ընկերության բիզնեսի զարգացման գծով տնօրեն Վիգեն Հովհաննիսյանը ցուցահանդեսից ունեցած ընթացիկ արդյունքները շատ դրական է գնահատում։ Նրա խոսքով՝ 50–ից ավելի ընկերություններ հետաքրքրված են իրենց պրոդուկտներով ու ծառայություններով։ Առաջիկայում այդ ընկերությունների հետ կշարունակեն աշխատել, որպեսզի հասնեն շոշափելի արդյունքների՝ ստորագրեն համագործակցության վերաբերյալ պայմանագրեր։
«Ա-2» ընկերության տնօրեն Արա Ոսկանյանը ևս նշում է, որ ցուցահանդեսից ունեցած արդյունքները գոհացուցիչ են։ Ընկերությունն ունի մոտ 10 նախնական պայմանավորվածություն, 4 հնարավոր համագործակցության հեռանկար ռուսական և բելառուսական ընկերությունների հետ:
«Ինժեներական Տուն» ընկերության տնօրեն Արամ Ղանալանյանն էլ ընդգծում է, որ ընկերությունն առաջին անգամ էր մասնակցում նման միջազգային ցուցահանդեսի ու իրենք ևս գոհ են արդյունքներից։
«Չէինք ակնկալում, որ նման հետաքրքրություն կցուցաբերվեր մեր ներկայացրած 2 ուսումնական պրոդուկտների նկատմամբ և այսչափ նախնական պատվերներ կստանայինք»,- նշում է ընկերության տնօրենը:
Ներկայացված երկու պրոդուկտների համար նախնական պատվերներ ունեն 23 ընկերություններից։ Բացի այս, ստացել են ինժեներական համագործակցության շուրջ 30, համատեղ պրոդուկտ ստեղծելու 2 և ռուսական ընկերության համար պրոդուկտ մշակելու 2 առաջարկ, ինչն ընդամենը մեկ տարի գործող ընկերության համար բավական մեծ ձեռքբերում են համարում։
Հանդիպման ավարտին՝ նրանց են հանձնվել «Expo Electronica 2023» ցուցահանդեսի մասնակցության հավաստագրեր։
«ԵԻԱ Ինժեներինգ»-ն իրականացնում է էլեկտրոնային համակարգերի նախագծում, թեստավորում և մշակում, «Ինժեներական Տուն»-ը՝ էլեկտրոնային և հեռահաղորդակցական սարքավորանքի մշակում և արտադրություն, իսկ «Ա-2»-ը՝ Էլեկտրոնային չափիչ սարքերի նախագծում և արտադրություն։
«Expo Electronica 2023» էլեկտրոնիկայի միջազգային 25-րդ ցուցահանդեսին, որն անցկացվել է ՌԴ մայրաքաղաք Մոսկվայում, մասնակցել է շուրջ 450 ընկերություն և 21070 այցելու:
Միջոցառման օրերին հայկական տաղավարը մարդաշատ է եղել՝ գրավելով պոտենցիալ գործընկերների և միջոցառման այցելուների ուշադրությունը: Ակտիվ հանդիպումներ և քննարկումներ են կայացել տարբեր երկրների ոլորտային ընկերությունների ներկայացուցիչների և գործարարների հետ։

Армянские компании, участвующие в «ЭкспоЭлектроника 2023», представили свои достижения
При поддержке Министерства высокотехнологической промышленности РА армянские компании «ЭИА Инжиниринг», «А-2» и «Инженерный Дом» приняли участие в 25-й международной выставке «ЭкспоЭлектроника 2023» единым павильоном «Армения».
В ходе встречи, прошедшей в Министерстве, участники выставки представили свои впечатления, отметили возможность участия в подобных выставках, рассказали о достигнутых результатах и успехах.
Директор по развитию бизнеса компании «ЭИА Инжиниринг» Виген Ованнисян, очень положительно оценил текущие итоги выставки. По его словам, их товарами и услугами заинтересовались более 50 компаний. В ближайшее время они продолжат работу с этими компаниями для достижения ощутимых результатов и подписания соглашений о сотрудничестве.
Директор компании «А-2» Ара Восканян также отметил, что результаты выставки удовлетворительны. У компании около 10 предварительных договоров, 4 потенциальных перспективы сотрудничества с российскими и белорусскими компаниями.
Директор компании «Инженерный дом» Арам Ганаланян также подчеркнул, что компания впервые участвовала в подобной международной выставке, и они также довольны результатами.
«Мы не ожидали, что такой интерес будет проявлен к 2 представленным нами образовательным продуктам и что мы получим столько предзаказов», — сказал директор компании.
У них есть предварительные заказы от 23 компаний на два представленных продукта. Кроме того, они получили около 30 предложений по инженерному сотрудничеству, 2 предложения по созданию совместного продукта и 2 предложения по разработке продукта для российской компании, что они считают достаточно большим достижением для компании, работающей всего один год.
В завершение встречи им были вручены сертификаты об участии в выставке «ЭкспоЭлектроника 2023».
«ЭИА Инжиниринг» осуществляет проектирование, испытания и разработку электронных систем, «Инженерный Дом» — разработку и производство электронного и телекоммуникационного оборудования, а «А-2» — проектирование и производство электронных измерительных приборов.
Около 450 компаний и 21 070 посетителей приняли участие в 25-й международной выставке электроники «ЭкспоЭлектроника 2023», которая прошла в столице России, Москве. В дни проведения мероприятия армянский павильон был переполнен, привлекая внимание потенциальных партнеров и посетителей мероприятия. Состоялись активные встречи и обсуждения с представителями отраслевых компаний и бизнесменами из разных стран.