Երևանում տեղի է ունեցել Փոստային կապի հանձնաժողովի և Փոստային կապի օպերատորների խորհրդի համատեղ նիստը
- Հրապարակվել է՝ 05/08/2023
Օգոստոսի 8-ին Երևանում տեղի է ունեցել Կապի տարածաշրջանային համագործակցության Փոստային կապի հանձնաժողովի, Փոստային կապի օպերատորների խորհրդի և նրանց աշխատանքային խմբերի 55/44-րդ համատեղ նիստը, որը վարել է Կապի տարածաշրջանային համագործակցության գործադիր կոմիտեի գլխավոր տնօրեն Նուրուդին Մուխիտդինովը:
Նիստի մասնակիցներին ողջունել է ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի տեղակալ Դավիթ Սահակյանը՝ նշելով, որ միջոցառման անցկացումը Երևանում մեծ պատիվ է Հայաստանի համար:
Նախարարի տեղակալն ընդգծել է, որ փոստը եղել է, կա և մնում է մարդկանց իրար կապող և միավորող օղակ, քանի որ այն ոչ միայն իրականացնում է կարևոր ապրանքների և տեղեկությունների առաքում, այլև ապահովում է հանձնառությունը բոլոր երկրների միջև միջազգային փոստային փոխանակմանը, իսկ անցկացվող միջոցառումները նպաստում են տարածաշրջանային համագործակցության զարգացմանը, փոստի զարգացմանն անհրաժեշտ միասնական մոտեցման և երկրների ազգային օպերատորների միջև կապերի ամրապնդմանը:
Նիստի մասնակիցներին ողջունել է նաև «ՀայՓոստ» ընկերության գլխավոր գործադիր տնօրեն Արայիկ Աբրահամյանը՝ անդրադառնալով փոստային ցանցերին նոր դերակատարների միանալու հարցի քննարկմանը: Արայիկ Աբրահամյանը նշել է, որ փոստային բիզնեսը պետք է հարմարեցվի նոր պայմաններին և իրողություններին:
Նիստի ընթացքում «ՀայՓոստ»-ը ներկայացրել է 2022-2025 թթ. ժամանակահատվածում փոստային ապրանքների, էլեկտրոնային առևտրի և դրանց թվայնացման զարգացման հարցերով աշխատանքային խմբի ծրագրի իրականացման ընթացքը:

В Ереване состоялось совместное заседание Комиссии РСС по почтовой связи и Совета операторов почтовой связи РСС
8 августа в Ереване состоялось 55/44-ое совместное заседание Комиссии Регионального содружества в области связи (РСС) по почтовой связи, Совета операторов почтовой связи РСС и их рабочих групп. Заседание открыл Генеральный директор Исполнительного комитета РСС Нурудин Мухитдинов.
С приветственной речью выступил заместитель министра высокотехнологической промышленности РА Давид Саакян, отметив, что проведение в Ереване данного мероприятия — большая честь для Армении.
Замминистра подчеркнул, что почта была, есть и остается звеном, связывающим и объединяющим людей, так как она не только осуществляет доставку важных известий и товаров, но и обеспечивает приверженность международному почтовому обмену между всеми странами, а проводимые мероприятия способствуют развитию регионального сотрудничества и укреплению единого подхода для развития почты и связей между национальными операторами наших стран.
Главный исполнительный директор компании «Айпост» Араик Абрамян также приветствовал участников заседания, затронув вопрос о присоединении новых игроков к почтовым сетям. Араик Абраамян отметил, что почтовый бизнес должен адаптироваться к новым условиям и реалиям.
В ходе заседания национальный оператор почтовой связи Армении «Айпост» выступил с презентацией о реализации плана работы рабочей группы по развитию почтовых продуктов, электронной коммерции и их цифровизации на период 2022-2025 гг.