Երևանում տեղի է ունեցել Փոստային կապի հանձնաժողովի և Փոստային կապի օպերատորների խորհրդի համատեղ նիստը
- Հրապարակվել է՝ 05/08/2023
Օգոստոսի 8-ին Երևանում տեղի է ունեցել Կապի տարածաշրջանային համագործակցության Փոստային կապի հանձնաժողովի, Փոստային կապի օպերատորների խորհրդի և նրանց աշխատանքային խմբերի 55/44-րդ համատեղ նիստը, որը վարել է Կապի տարածաշրջանային համագործակցության գործադիր կոմիտեի գլխավոր տնօրեն Նուրուդին Մուխիտդինովը:
Նիստի մասնակիցներին ողջունել է ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի տեղակալ Դավիթ Սահակյանը՝ նշելով, որ միջոցառման անցկացումը Երևանում մեծ պատիվ է Հայաստանի համար:
Նախարարի տեղակալն ընդգծել է, որ փոստը եղել է, կա և մնում է մարդկանց իրար կապող և միավորող օղակ, քանի որ այն ոչ միայն իրականացնում է կարևոր ապրանքների և տեղեկությունների առաքում, այլև ապահովում է հանձնառությունը բոլոր երկրների միջև միջազգային փոստային փոխանակմանը, իսկ անցկացվող միջոցառումները նպաստում են տարածաշրջանային համագործակցության զարգացմանը, փոստի զարգացմանն անհրաժեշտ միասնական մոտեցման և երկրների ազգային օպերատորների միջև կապերի ամրապնդմանը:
Նիստի մասնակիցներին ողջունել է նաև «ՀայՓոստ» ընկերության գլխավոր գործադիր տնօրեն Արայիկ Աբրահամյանը՝ անդրադառնալով փոստային ցանցերին նոր դերակատարների միանալու հարցի քննարկմանը: Արայիկ Աբրահամյանը նշել է, որ փոստային բիզնեսը պետք է հարմարեցվի նոր պայմաններին և իրողություններին:
Նիստի ընթացքում «ՀայՓոստ»-ը ներկայացրել է 2022-2025 թթ. ժամանակահատվածում փոստային ապրանքների, էլեկտրոնային առևտրի և դրանց թվայնացման զարգացման հարցերով աշխատանքային խմբի ծրագրի իրականացման ընթացքը:

A joint session of the RCC Postal Communication Commission and RCC Council of Postal Communication Operators was held in Yerevan
On August 8, the 55/44th joint session of the Postal Communication Commission of the Regional Commonwealth in the field of Communication (RCC), the Council of Postal Communication Operators and their working groups was held in Yerevan.The session was chaired by Nurudin Mukhitdinov, the Director General of the Executive Committee of the RCC.
Davit Sahakyan, the Deputy Minister of High-Tech Industry of the Republic of Armenia, welcomed the participants of the session, stressing that it is a great honour for the Armenian side to host the event in Yerevan.
The Deputy Minister emphasized that the post was, is and remains a link that connects and unites people, because it not only delivers important goods and information, but also ensures the commitment to the international postal exchange between all countries, and the ongoing events contribute to the development of regional cooperation and the strengthening of a unified approach for the development of the post and communications between the national operators of the countries.
The chief executive director of “HayPost” company Arayik Abrahamyan also welcomed the participants of the session, referring to the discussion of the issue of new actors joining the postal networks. Arayik Abrahamyan noted that the postal business must adapt to the new conditions and realities.
During the session, “HayPost” made a presentation on the implementation of the work plan of the working group on the development of postal products, e-commerce and their digitalization for the period 2022-2025.