ՀՀ վարչապետն ընդունել է Embodied, Inc. ընկերության հիմնադիր Պաոլո Փիրջանյանին
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը փետրվարի 7-ին ընդունել է ռոբոտաշինության և արհեստական բանականության ոլորտում գործունեություն ծավալող Embodied, Inc. ընկերության հիմնադիր Պաոլո Փիրջանյանին, որի ղեկավարած ընկերությունը ստեղծել է Moxie AI ռոբոտը: Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը։
Վարչապետը ողջունել է Պաոլո Փիրջանյանի այցը Հայաստան, ընդգծել, որ ՀՀ կառավարությունը մեծապես կարևորում է տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և արհեստական բանականության ոլորտի զարգացումը, ոլորտում գործունեություն ծավալող մեր հայրենակիցների հետ սերտ համագործակցության ու առկա ներուժի իրացման անհրաժեշտությունը:
Պաոլո Փիրջանյանը նշել է, որ Հայաստանում ռոբոտաշինության և արհեստական բանականության ոլորտի զարգացման մեծ ներուժ է տեսնում և պատրաստ է նպաստել բնագավառի հետագա զարգացմանն ու առաջընթացին:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանում արհեստական բանականության և ռոբոտաշինության բնագավառներում նոր ծրագրերի իրականացմանը, կարողությունների զարգացմանը վերաբերող հարցեր:

Премьер-министр РА принял основателя компании Embodied, Inc. Паоло Пирджаняна
7 февраля премьер-министр Никол Пашинян принял основателя компании Embodied, Inc. Паоло Пирджаняна. Эта компания работает в сфере робототехники и искусственного интеллекта и создала робота Moxie AI. Во встрече также принял участие министр высокотехнологической промышленности РА Мхитар Айрапетян.
Премьер-министр приветствовал визит Паоло Пирджаняна в Армению и подчеркнул, что правительство Армении придает большое значение развитию информационных технологий и сферы искусственного интеллекта, а также необходимости тесного сотрудничества с нашими соотечественниками, работающими в этой сфере, и реализации имеющегося потенциала.
Паоло Пирджанян отметил, что видит большой потенциал для развития сферы робототехники и искусственного интеллекта в Армении и готов внести свой вклад в дальнейшее развитие и прогресс этой отрасли.
В ходе встречи были обсуждены вопросы, связанные с реализацией новых программ в сфере искусственного интеллекта и робототехники в Армении, а также развитием имеющегося потенциала.