ՀՀ վարչապետն ընդունել է Embodied, Inc. ընկերության հիմնադիր Պաոլո Փիրջանյանին
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը փետրվարի 7-ին ընդունել է ռոբոտաշինության և արհեստական բանականության ոլորտում գործունեություն ծավալող Embodied, Inc. ընկերության հիմնադիր Պաոլո Փիրջանյանին, որի ղեկավարած ընկերությունը ստեղծել է Moxie AI ռոբոտը: Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը։
Վարչապետը ողջունել է Պաոլո Փիրջանյանի այցը Հայաստան, ընդգծել, որ ՀՀ կառավարությունը մեծապես կարևորում է տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և արհեստական բանականության ոլորտի զարգացումը, ոլորտում գործունեություն ծավալող մեր հայրենակիցների հետ սերտ համագործակցության ու առկա ներուժի իրացման անհրաժեշտությունը:
Պաոլո Փիրջանյանը նշել է, որ Հայաստանում ռոբոտաշինության և արհեստական բանականության ոլորտի զարգացման մեծ ներուժ է տեսնում և պատրաստ է նպաստել բնագավառի հետագա զարգացմանն ու առաջընթացին:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանում արհեստական բանականության և ռոբոտաշինության բնագավառներում նոր ծրագրերի իրականացմանը, կարողությունների զարգացմանը վերաբերող հարցեր:

On February 7, Prime Minister Nikol Pashinyan received Paolo Pirjanian, founder of Embodied, Inc. Company, which operates in the field of robotics and artificial intelligence and created the Moxie AI robot. Mkhitar Hayrapetyan, Minister of High-Tech Industry of the Republic of Armenia, also participated in the meeting.
The Prime Minister welcomed Paolo Pirjanian's visit to Armenia and underlined that the Government of Armenia attaches great importance to the development of information technology and artificial intelligence. In that context, Nikol Pashinyan also emphasized the need for close cooperation with our compatriots operating in the field and realizing the existing potential.
Paolo Pirjanian noted that he sees great potential for the development of robotics and artificial intelligence in Armenia and is ready to contribute to the further development and progress of the field.
During the meeting, issues related to the implementation of new programs in the fields of artificial intelligence and robotics in Armenia, development of capacities were discussed.