ՀՀ ԲՏԱ նախարարի տեղակալ Ռուբեն Սիմոնյանը մասնակցել է «EDA Connect 2025: Bridging Industry and Academia» գիտաժողովի բացման արարողությանը
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի տեղակալ Ռուբեն Սիմոնյանը մասնակցել և ողջույնի խոսքով է հանդես եկել Երևանում մարտի 13-14-ը ընթացող «EDA Connect 2025: Bridging Industry and Academia» գիտաժողովի բացման արարողությանը, որը միտված է էլեկտրոնային նախագծման ավտոմատացման /EDA/, կիսահաղորդիչների նախագծման և ոլորտում համագործակցության զարգացման խթանմանը:
Ռուբեն Սիմոնյանը ողջունելով և բարի գալուստ մաղթելով հյուրերին Հայաստանում՝ նշել է, որ «EDA Connect 2025: Bridging Industry and Academia» գիտաժողովը հնարավորություն է ստեղծում միավորելու արդյունաբերության առաջատարներին, նորարարներին, գիտնականներին և ինժեներներին՝ փորձ և գիտելիքներ փոխանակելու, ապագայում էլեկտրոնային համակարգերի նախագծման ուղղությամբ նոր հնարավորություններ, ուղիներ ու մարտահրավերներ քննարկելու և գտնելու հարցում:
Սիմոնյանն անդրադառնալով տարբեր երկրներից, համալսարաններից, հետազոտական ինստիտուտներից և ոլորտի առաջատար ընկերություններից գիտաժողովին մասնակցելու փաստին՝ ընդգծել է քննարկումներում մասնակիցների ակտիվ ներգրավվման և համագործակցության նոր հնարավորություններ ուսումնասիրելու կարևորությունը:
Ողջույնի խոսքով է հանդես եկել նաև ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայի (ՀՀ ԳԱԱ) նախագահ, ակադեմիկոս Աշոտ Սաղյանը:
«EDA առանցքային է ժամանակակից տեխնոլոգիաների զարգացման համար։ Այս տեխնոլոգիաների զարգացումն էական նշանակություն ունի ինչպես գիտական հետազոտությունների, այնպես էլ արդյունաբերական կիրառությունների համար՝ գլոբալ շուկայում ապահովելով մրցունակություն։ Քանի որ էլեկտրոնային համակարգերը գնալով բարդանում են, մեր համատեղ ջանքերը՝ ուղղված նախագծման ավտոմատացմանը, օպտիմալացմանը և նորագույն տեխնոլոգիաներին, կարևոր նշանակություն ունեն նորարարությունների խթանման և թվային նախագծման ապագան ձևավորելու համար»,- իր խոսքում մասնավորապես նշել է Սաղյանը:
Այնուհետև տեղի է ունեցել գիտաժողովի հիմնական նիստը, որի բանախոսներ են եղել «Siemens Digital Industries Software»-ի ինժեներիայի գծով տնօրեն Սեդրակ Սարգսյանը, «Synopsys Inc»-ի Հետազոտության և զարգացման ճարտարագիտության տնօրեն Տիգրան Սարգսյանը, ինչպես նաև միջազգային ընկերությունների ոլորտի ակնառու այլ բանախոսներ:
Նախաձեռնությունը, որը կազմակերպվել է ՀՀ ԳԱԱ Ինֆորմատիկայի և ավտոմատացման պրոբլեմների ինստիտուտի կողմից և աջակցություն է ստացել Հայ-Ռուսական համալսարանի, Երևանի պետական համալսարանի և այլ կառույցների կողմից, նպատակ ունի Էլեկտրոնային ձևավորման ավտոմատացում (EDA) ոլորտում խթանելու հետազոտությունները, համագործակցությունը և նորարարությունը՝ այն դասելով որպես ռազմավարական առաջնահերթություն Հայաստանի գիտական և տեխնոլոգիական զարգացման համար։
Գիտաժողովի շրջանակում մարտի 14-ին տեղի է ունենալու Հաքաթոն, որտեղ մասնակիցները կկիրառեն իրենց SystemVerilog գիտելիքները նախագծերի ստեղծման վրա, իսկ լավագույն նախագծերը կպարգևատրվեն մրցանակներով։

RA MHTI Deputy Minister Ruben Simonyan attended the opening ceremony of the conference \"EDA Connect 2025: Bridging Industry and Academia\"
Deputy Minister of High-Tech Industry of the Republic of Armenia Ruben Simonyan participated and delivered a welcoming remark at the opening ceremony of the “EDA Connect 2025: Bridging Industry and Academia” conference, held in Yerevan on March 13-14, aimed at enhancing cooperation in the field of electronic design automation (EDA), semiconductor design, and industry.
Ruben Simonyan, welcoming the guests to Armenia, noted that the “EDA Connect 2025: Bridging Industry and Academia” conference creates an opportunity to unite industry leaders, innovators, scientists, and engineers to exchange experience and knowledge, discuss and find new opportunities, explore challenges, and shape the future of electronic system design.
Referring to the fact that participants from various countries, universities, research institutes, and leading companies attended the conference, Simonyan highlighted the importance of active involvement in discussions and exploring new cooperation opportunities.
President of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia (NAS RA), Academician Ashot Saghyan, also delivered a welcoming speech.
“EDA is essential for the development of modern technologies. The advancement of these technologies is crucial for both scientific research and industrial applications, ensuring competitiveness in the global market. As electronic systems become increasingly complex, our joint efforts in design automation, optimization, and cutting-edge technologies are vital for fostering innovation and shaping the future of digital design,” Saghyan specifically noted in his speech.
Following this, the main session of the conference then took place, the speakers of which were Sedrak Sargsyan, Director of Engineering at Siemens Digital Industries Software, Tigran Sargsyan, Director of Research and Development Engineering at Synopsys Inc., as well as other prominent speakers from the industry from international companies.
The initiative, organized by the Institute for Informatics and Automation Problems of NAS RA and supported by the Armenian-Russian University, Yerevan State University, and other institutions, aims to promote research, collaboration, and innovation in the field of Electronic Design Automation (EDA), establishing it as a strategic priority for the scientific and technological development of Armenia.
As part of the conference, a Hackathon will be held on March 14, where participants will apply their SystemVerilog knowledge to create projects, and the best projects will be awarded prizes.