Մեկնարկել է «ԴիջիԹեք 2024»-ը. նախարար Մխիթար Հայրապետյանը մասնակցել է բացմանը, շրջել ցուցահանդեսի տաղավարներով
Մերիդիան էքսպո կենտրոնում հոկտեմբերի 4-ին տեղի է ունեցել տարվա ամենատեխնոլոգիական «ԴիջիԹեք 2024» ցուցահանդեսի բացման հանդիսավոր արարողությունը, որին մասնակցել է ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը։
ԲՏԱ նախարարությունն այս տարի առաջին անգամ «ԴիջիԹեք» էքսպոյին ներկայացել է նոր, հետաքրքիր և տարբերվող ձևաչափով: Նախարարության միասնական տաղավարում ներկայացված են «Հեռահաղորդակցության հանրապետական կենտրոն»-ը, «Հայաստանի հեռուստատեսային և ռադիոհաղորդիչ ցանց»-ը, «Հայփոստ»-ը, «Երևանի մաթեմատիկական մեքենաների գործարան»-ը, «Ինժեներական քաղաք»-ը:
Բացման հանդիսությանը՝ նախարար Մխիթար Հայրապետյանը, ողջունելով միջոցառման մասնակիցներին, հյուրերին, տեխնոլոգիական համայնքի ներկայացուցիչներին, ընդգծել է, որ Հայաստանի ապագան կանխորոշողը Հայաստանի ուժեղ և մրցունակ տնտեսությունն է. «Տնտեսություն, որը գիտելիքահենք է, որի հիմքում դրված են նորարարությունները և բարձր տեխնոլոգիական նորարար լուծումները, տնտեսություն, որտեղ խրախուսվում է արտահանելի ճյուղերի խթանումը, որտեղ արտադրական գործընթացների արժեշղթան հենց մեր երկրի ներսում առավելագույնս երկարացվում է։ Տնտեսություն, որի տրամաբանությունը և փիլիսոփայությունը խրախուսում է ոչ թե հումք, այլ՝ պատրաստի արտադրանք արտահանել մեր երկրից։ Այս ամենի լավագույն արտացոլանքը կարելի է տեսնել հենց «ԴիջիԹեք»-ի շրջանակներում»,- ասել է Մխիթար Հայրապետյանը։
Նախարարը նաև ընդգծել է, որ ՀՀ կառավարությունը զուգընթաց քայլում է տեխնոլոգիական համայնքի մասնավոր հատվածի գործընկերների հետ՝ ունենալով նույն ընկալումը։ Նախարարը նաև շնորհակալություն է հայտնել միջոցառման կազմակերպիչներին, կարևորել «ԴիջիԹեք»-ի միջազգայնացման ուղղությամբ աշխատանքների անհրաժեշտությունը։
Ներկաներին ողջունել է նաև Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը։ Նա անդրադարձել է տեխնոլոգիական այն նոր գործիքներին, որոնք ներդրվում են Երևանի քաղաքապետարանի կողմից՝ նշելով, որ թվային փոխակերպումը մեր քաղաքի զարգացման ամենակարևոր հենասյունն է։
Ողջույնի խոսքով հանդես են եկել նաև Հայաստանի Հանրապետությունում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Քրիստինա Ալիսոն Քվինը, ԱՏՁՄ նախագահ Ալեքսանդր Եսայանը և ԱՏՁՄ գործադիր տնօրեն Սարգիս Կարապետյանը։
Այնուհետև նախարար Մխիթար Հայրապետյանը շրջել է էքսպոյի տաղավարներով, զրուցել մասնակիցների հետ, ծանոթացել ցուցահանդեսի շրջանակներում ներկայացված տեխնոլոգիական ընկերությունների վերջին նորություններին ու ձեռքբերումներին։
«ԴիջիԹեք 2024»-ի ընթացքում տեղի կունենա նաև DigiTalks-ը, որտեղ միջոցառման 3 օրերի ընթացքում կքննարկվեն տեխնոլոգիական կրթության, էկոհամակարգի զարգացման, տաղանդների կառավարման լավագույն փորձի, տեխնոլոգիական վերջին նորարարությունների, ինչպես նաև արհեստական բանականության, դրա ազդեցության և նոր մարտահրավերների վերաբերյալ թեմաներ:
Նշենք նաև, որ «ԴիջիԹեք 2024»-ի տարածքը գերազանցում է 10 հազար քմ-ն։ «Ստարտափների արահետում» ներկայացված են մոտ 100 ստարտափ: Գործում է նաև «վերելակային ելույթի» (elevator pitch) հնարավորությունը․ նորարար գաղափարներ ունեցող անհատները կկարողանան դրանք ներկայացնել անմիջապես ներդրողներին։
«ԴիջիԹեք»-ը Հայաստանում անցկացվող ամենամեծ ցուցահանդեսն է՝ հագեցած ՏՏ նորագույն լուծումների, ինժեներական ներուժի ներկայացումներով, մասնագիտական սեմինար-քննարկումներով։ Կազմակերպիչը՝ ավանդաբար Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունն է՝ ԱՏՁՄ-ն։
«ԴիջիԹեք» էքսպո ցուցահանդեսների անցկացման մեկնարկը տրվել է 2005 թվականին՝ Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԻՏՁՄ) գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանի նախաձեռնությամբ։

The opening ceremony of DigiTec 2024, the most technological expo of the year, took place at the Meridian Expo Center on October 4. The event was attended by the Minister of High-Tech Industry of the Republic of Armenia, Mkhitar Hayrapetyan.
For the first time, the Ministry of High-Tech Industry was represented at DigiTec in a new and engaging format. The joint pavilion of the Ministry featured the "Republican Telecommunication Center," "Television and Radio Broadcasting Network of Armenia," "Haypost," "Yerevan Plant of Mathematical Machines," and "Engineering City."
During the opening ceremony, Minister Mkhitar Hayrapetyan addressed the event's participants, guests, and representatives of the tech community. He emphasized that Armenia's strong and competitive economy determines the future of the country. "An economy based on knowledge, innovation, and high-tech solutions, where the promotion of exportable industries is encouraged, and the value chain of production processes within the country is maximized. An economy whose philosophy promotes the export of finished products rather than raw materials. All of this is best reflected within the framework of DigiTec," said Mkhitar Hayrapetyan.
The Minister also emphasized that the Armenian Government walks in step with private sector partners in the tech community, sharing the same vision. He thanked the event organizers and highlighted the importance of working towards the internationalization of DigiTec.
Yerevan Mayor Tigran Avinyan also welcomed the attendees. He spoke about the new technological tools introduced by Yerevan Municipality, noting that digital transformation is a key pillar of the city's development.
US Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to Armenia Christina Quinn, UATE Chairman Alexander Yesayan, and UATE Executive Director Sargis Karapetyan also delivered welcome remarks.
Following the opening ceremony, Minister Mkhitar Hayrapetyan toured the expo pavilions, engaged with participants, and learned about the latest achievements and innovations from the technology companies showcased at the expo.
DigiTec 2024 will also feature DigiTalks, where over the course of three days, topics such as technology education, ecosystem development, talent management, cutting-edge innovations, artificial intelligence, and its impacts and emerging challenges will be discussed.
It’s worth noting that DigiTec 2024 spans 10,000 square meters, with over 100 startups represented in the Startup Path. An elevator pitch opportunity is available, allowing individuals with innovative ideas to communicate directly with investors.
DigiTec is the largest expo held in Armenia, featuring presentations of the latest IT solutions, engineering potential, and professional seminars and discussions. The event is traditionally organized by the Union of Advanced Technologies Enterprises (UATE).
The DigiTec expo was first held in 2005 at the initiative of Karen Vardanyan, Executive Director of UATE.