Բուլղարիա կատարած այցի շրջանակներում Ռոբերտ Խաչատրյանը մի շարք հանդիպումներ է ունեցել
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի ղեկավարած պատվիրակության կազմում այցելել է Բուլղարիայի Հանրապետություն։
Պատվիրակության կազմում՝ Ռոբերտ Խաչատրյանն այցելել է Սոֆիայի տեխնոպարկ (Sofia Tech Park), հանդիպումներ ունեցել գործադիր տնօրեն Տոդոր Մլադենովի, Բուլղարիայի «BESKO» ստարտափ ասոցիացիայի ներկայացուցիչների և «PARA» ռոբոտաշինության և ավտոմատացման մասնագիտական ասոցիացիայի համահիմնադիր Կրիստիան Միխայլովի հետ: Հանդիպումներին մասնակցել է նաև Բուլղարիայի Հանրապետության նորարարության և զարգացման նախարար Ալեքսանդր Պուլևը: Տեխնոպարկում ներկայացվել են «Discover Sofia Petascale» գերհամակարգչի հնարավորությունները, Բուլղարիայի համակարգչային գիտության, արհեստական բանականության և տեխնոլոգիաների ինստիտուտի գործունեությունը:
Ռոբերտ Խաչատրյանը մասնակցել է նաև «Inter Drone Expo 2022»֊ին, որտեղ ներկայացված են եղել համաշխարհային 80-ից ավելի ընկերությունների ապրանքանիշներն ու Բուլղարիայի ոլորտային ձեռքբերումները: Ցուցահանդեսի շրջանակներում նախարարը հանդիպել է Բուլղարիայի տրանսպորտի և հաղորդակցության նախարարի տեղակալ Նիկոլայ Նայդենովի և «United drone community association» ընկերության պատասխանատուների հետ:
Այցի շրջանակներում նախարարը հանդիպումներ է ունեցել նաև «EnduroSat» և ոլորտային մի շարք այլ առաջատար ընկերությունների ներկայացուցիչների հետ։
Քննարկվել են համատեղ ծրագրերի իրականացման, փոխգործակցության օրակարգի ձևավորման մի շարք հնարավորություններ:

В рамках визита в Болгарию Роберт Хачатрян провел ряд встреч
Министр высокотехнологической промышленности РА Роберт Хачатрян посетил Республику Болгария в составе делегации во главе с президентом РА Ваагном Хачатуряном.
В составе делегации Роберт Хачатрян посетил Софийский технопарк, провел встречи с генеральным директором Тодором Младеновым, представителями болгарской ассоциации стартапов «BESCO» и соучредителем профессионального объединения робототехники и автоматизации «PARA» Кристианом Михайловым. Во встречах также принял участие министр инноваций и роста Республики Болгарии Александр Пулев. В технопарке были представлены возможности суперкомпьютера «Discover Sofia Petascale», деятельность Болгарского института компьютерных наук, искусственного интеллекта и технологий.
Роберт Хачатрян также принял участие в «Inter Drone Expo 2022», где были представлены бренды более 80 мировых компаний и отраслевые достижения Болгарии. В рамках выставки министр встретился с заместителем министра транспорта и коммуникаций Болгарии Николаем Найденовым и представителями компании «United drone community association».
В рамках визита министр также провел встречи с представителями «EnduroSat» и ряда других ведущих компаний отрасли.
Был обсужден ряд возможностей для реализации совместных программ и формулирования повестки взаимодействия.