Բուլղարիա կատարած այցի շրջանակներում Ռոբերտ Խաչատրյանը մի շարք հանդիպումներ է ունեցել
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի ղեկավարած պատվիրակության կազմում այցելել է Բուլղարիայի Հանրապետություն։
Պատվիրակության կազմում՝ Ռոբերտ Խաչատրյանն այցելել է Սոֆիայի տեխնոպարկ (Sofia Tech Park), հանդիպումներ ունեցել գործադիր տնօրեն Տոդոր Մլադենովի, Բուլղարիայի «BESKO» ստարտափ ասոցիացիայի ներկայացուցիչների և «PARA» ռոբոտաշինության և ավտոմատացման մասնագիտական ասոցիացիայի համահիմնադիր Կրիստիան Միխայլովի հետ: Հանդիպումներին մասնակցել է նաև Բուլղարիայի Հանրապետության նորարարության և զարգացման նախարար Ալեքսանդր Պուլևը: Տեխնոպարկում ներկայացվել են «Discover Sofia Petascale» գերհամակարգչի հնարավորությունները, Բուլղարիայի համակարգչային գիտության, արհեստական բանականության և տեխնոլոգիաների ինստիտուտի գործունեությունը:
Ռոբերտ Խաչատրյանը մասնակցել է նաև «Inter Drone Expo 2022»֊ին, որտեղ ներկայացված են եղել համաշխարհային 80-ից ավելի ընկերությունների ապրանքանիշներն ու Բուլղարիայի ոլորտային ձեռքբերումները: Ցուցահանդեսի շրջանակներում նախարարը հանդիպել է Բուլղարիայի տրանսպորտի և հաղորդակցության նախարարի տեղակալ Նիկոլայ Նայդենովի և «United drone community association» ընկերության պատասխանատուների հետ:
Այցի շրջանակներում նախարարը հանդիպումներ է ունեցել նաև «EnduroSat» և ոլորտային մի շարք այլ առաջատար ընկերությունների ներկայացուցիչների հետ։
Քննարկվել են համատեղ ծրագրերի իրականացման, փոխգործակցության օրակարգի ձևավորման մի շարք հնարավորություններ:

Robert Khachatryan held a number of meetings during his visit to Bulgaria
RA Minister of High-Tech Industry Robert Khachatryan visited the Republic of Bulgaria as part of a delegation led by the RA President Vahagn Khachaturyan.
As part of the delegation, Robert Khachatryan visited the Sofia Tech Park, held meetings with the general director Todor Mladenov, representatives of the Bulgarian association of startups “BESCO” and co-founder of the professional association of robotics and automation “PARA” Christian Mikhailov. The Minister of Innovation and Growth of the Republic of Bulgaria Alexander Pulev also took part in the meetings. In the Tech Park, the possibilities of the “Discover Sofia Petascale” supercomputer, the activities of the Bulgarian Institute of Computer Sciences, Artificial Intelligence and Technologies were presented.
Robert Khachatryan also took part in “Inter Drone Expo 2022”, where the brands of more than 80 global companies and the industry achievements of Bulgaria were presented. Within the framework of the exhibition, the Minister met with the Deputy Minister of Transport and Communications of Bulgaria Nikolay Naidenov and the officials of the “United drone community association” company.
During the visit, the Minister also held meetings with representatives of “EnduroSat” and a number of other leading companies in the industry.
A number of opportunities for implementation of joint programs and formulation of the interaction agenda were discussed.