ԲՏԱ նախարարը և Բրազիլիայի դեսպանը քննարկել են ոլորտային գործակցության հնարավորությունները
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը նոյեմբերի 2-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Բրազիլիայի Դաշնային Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ֆաբիո Վազ Պիտալուգային:
Ռոբերտ Խաչատրյանը ողջունել է դեսպանին, ընդգծել, որ Հայաստանի և Բրազիլիայի դիվանագիտական հարաբերություններն արդեն 30-ամյա պատմություն ունեն, ինչը երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում փոխգործակցության ընդլայնման և խորացման հիմք է հանդիսանում: Նախարարը նշել է, որ բարձր տեխնոլոգիական ոլորտում հայ-բրազիլական հարաբերությունների զարգացումը մեծ ներուժ ունի, որի իրացման ուղղությամբ անհրաժեշտ է համատեղ ջանքեր գործադրել:
Նախարար Խաչատրյանը դեսպանին է ներկայացրել նախարարության գործունեության հիմնական ուղղությունները, որոնք միտված են նպաստելու տեխնոլոգիաների վրա հիմնված արդյունաբերության զարգացմանը։ Ռոբերտ Խաչատրյանն անդրադարձել է նաև «Ինժեներական քաղաք» ծրագրին, «Թումո», «ՔՈԱՖ» և մարզերում գործող այլ տեխնոլոգիական կենտրոնների գործունեությանը, մի շարք ուղղություններով համագործակցության ընդլայնման հնարավորություններին։
Դեսպան Ֆաբիո Վազ Պիտալուգան, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, պատրաստակամություն է հայտնել իր լիազորությունների շրջանակներում նպաստելու տեխնոլոգիական ոլորտում երկու երկրների միջև համագործակցության զարգացմանը: Անդրադառնալով ոլորտային փոխշահավետ ծրագրերի իրականացմանը՝ դեսպանն առաջարկել է դիտարկել Բրազիլիայի Գիտության, տեխնոլոգիաների, նորարարության և կապի նախարարության, Տեխնոլոգիաների և Տիեզերական հետազոտությունների ազգային ինստիտուտների հետ գործակցության հնարավորությունները։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են տիեզերական տեխնոլոգիաների, միկրոէլեկտրոնիկայի, ստարտափ էկոհամակարգի զարգացման, ինկուբացիոն և աքսելերացիոն ծրագրերի իրականացման ուղղություններով փոխգործակցության խթանման հեռանկարները։ Անդրադարձ է կատարվել նաև «Համակարգչային արտակարգ իրավիճակների արագ արձագանքման թիմի» (CERT) ստեղծման բրազիլական փորձի փոխանակման հնարավորությանը։
Ռոբերտ Խաչատրյանը և Ֆաբիո Վազ Պիտալուգան պայմանավորվել են տեղեկատվություն փոխանակել երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի վերաբերյալ՝ հետագայում առավել ծավալուն քննարկումներ կազմակերպելու, փոխգործակցությունը նոր բովանդակությամբ և տեսլականով զարգացնելու նպատակով:

HTI Minister and Ambassador of Brazil discussed opportunities for sectoral cooperation
On November 2, Robert Khachatryan, Minister of High-Tech Industry of the RA received Fabio Vaz Pitaluga, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Federative Republic of Brazil to the Republic of Armenia.
Robert Khachatryan welcomed the Ambassador, stressing that diplomatic relations between Armenia and Brazil have a 30-year history, which is the basis for expanding and deepening cooperation in areas of mutual interest. The Minister noted that the development of Armenian-Brazilian relations in the field of high technologies has a great potential, in the direction of which it is necessary to make joint efforts.
Minister Khachatryan presented to the Ambassador the main activities of the Ministry, which are aimed at promoting the development of high-tech industry. Robert Khachatryan also touched upon the “Engineering City” project, the activities of “Tumo”, “COAF” and other technological centers operating in the regions, as well as the opportunities for expanding cooperation in a number of areas.
Ambassador Fabio Vas Pitaluga, thanking for the reception, expressed his readiness, within his powers, to promote the development of cooperation between the two countries in the technological field.
Concerning the implementation of mutually beneficial sectoral programs, the ambassador proposed to consider the possibilities of cooperation with the Brazil Ministry of Science, Technology, Innovation and Communications, the Brazilian National Institutes of Technology and Space Research.
During the meeting, the parties discussed the prospects of promoting interaction in the areas of space technologies, microelectronics, startup ecosystem development, incubation and acceleration programs. The possibility of exchanging Brazilian experience in setting up a “Computer Emergency Response Team” (CERT) was also touched upon.
Robert Khachatryan and Fabio Vaz Pitaluga agreed to exchange information on issues of bilateral interest in order to organize broader discussions in the future, develop cooperation with new content and vision.