ԲՏԱ նախարարը և Բրազիլիայի դեսպանը քննարկել են ոլորտային գործակցության հնարավորությունները
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը նոյեմբերի 2-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Բրազիլիայի Դաշնային Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ֆաբիո Վազ Պիտալուգային:
Ռոբերտ Խաչատրյանը ողջունել է դեսպանին, ընդգծել, որ Հայաստանի և Բրազիլիայի դիվանագիտական հարաբերություններն արդեն 30-ամյա պատմություն ունեն, ինչը երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում փոխգործակցության ընդլայնման և խորացման հիմք է հանդիսանում: Նախարարը նշել է, որ բարձր տեխնոլոգիական ոլորտում հայ-բրազիլական հարաբերությունների զարգացումը մեծ ներուժ ունի, որի իրացման ուղղությամբ անհրաժեշտ է համատեղ ջանքեր գործադրել:
Նախարար Խաչատրյանը դեսպանին է ներկայացրել նախարարության գործունեության հիմնական ուղղությունները, որոնք միտված են նպաստելու տեխնոլոգիաների վրա հիմնված արդյունաբերության զարգացմանը։ Ռոբերտ Խաչատրյանն անդրադարձել է նաև «Ինժեներական քաղաք» ծրագրին, «Թումո», «ՔՈԱՖ» և մարզերում գործող այլ տեխնոլոգիական կենտրոնների գործունեությանը, մի շարք ուղղություններով համագործակցության ընդլայնման հնարավորություններին։
Դեսպան Ֆաբիո Վազ Պիտալուգան, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, պատրաստակամություն է հայտնել իր լիազորությունների շրջանակներում նպաստելու տեխնոլոգիական ոլորտում երկու երկրների միջև համագործակցության զարգացմանը: Անդրադառնալով ոլորտային փոխշահավետ ծրագրերի իրականացմանը՝ դեսպանն առաջարկել է դիտարկել Բրազիլիայի Գիտության, տեխնոլոգիաների, նորարարության և կապի նախարարության, Տեխնոլոգիաների և Տիեզերական հետազոտությունների ազգային ինստիտուտների հետ գործակցության հնարավորությունները։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են տիեզերական տեխնոլոգիաների, միկրոէլեկտրոնիկայի, ստարտափ էկոհամակարգի զարգացման, ինկուբացիոն և աքսելերացիոն ծրագրերի իրականացման ուղղություններով փոխգործակցության խթանման հեռանկարները։ Անդրադարձ է կատարվել նաև «Համակարգչային արտակարգ իրավիճակների արագ արձագանքման թիմի» (CERT) ստեղծման բրազիլական փորձի փոխանակման հնարավորությանը։
Ռոբերտ Խաչատրյանը և Ֆաբիո Վազ Պիտալուգան պայմանավորվել են տեղեկատվություն փոխանակել երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի վերաբերյալ՝ հետագայում առավել ծավալուն քննարկումներ կազմակերպելու, փոխգործակցությունը նոր բովանդակությամբ և տեսլականով զարգացնելու նպատակով:

Министр BTП и Посол Бразилии обсудили возможности отраслевого сотрудничества
2 ноября министр высокотехнологической промышленности РА Роберт Хачатрян принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Федеративной Республики Бразилия в Республике Армения Фабио Ваза Питалугу.
Роберт Хачатрян приветствовал посла, подчеркнул, что дипломатические отношения между Арменией и Бразилией имеют 30-летнюю историю, что является основой для расширения и углубления сотрудничества в областях, представляющих взаимный интерес. Министр отметил, что развитие армяно-бразильских отношений в сфере высоких технологий имеет большой потенциал, в направлении которого необходимо приложить совместные усилия.
Министр Хачатрян представил послу основные направления деятельности министерства, которые направлены на содействие развитию высокотехнологичной промышленности. Роберт Хачатрян коснулся также проекта «Инженерный город», деятельности «Тумо», «КОАФ» и других действующих в областях технологических центров, а также возможностей расширения сотрудничества по ряду направлений.
Посол Фабио Вас Питалуга, поблагодарив за прием, выразил готовность в рамках своих полномочий способствовать развитию сотрудничества двух стран в технологической сфере. Касаясь реализации взаимовыгодных отраслевых программ, посол предложил рассмотреть возможности сотрудничества с Министерством науки, технологий, инноваций и коммуникаций, Национальными институтами технологий и космических исследований Бразилии.
В ходе встречи стороны обсудили перспективы развития взаимодействия в сферах космических технологий, микроэлектроники, стартап-экосистемы, программ инкубации и акселерации. Также была упомянута возможность обмена бразильским опытом создания «Компьютерной группы реагирования на чрезвычайные ситуации» (CERT).
Роберт Хачатрян и Фабио Ваза Питалуга договорились об обмене информацией по вопросам, представляющим двусторонний интерес, с целью организации в будущем более широких дискуссий, развития сотрудничества с новым содержанием и видением.