«Աշխատանք ԵԱՏՄ-ում» հարթակն արդեն հասանելի է Հայաստանի համար
Եվրասիական զարգացման բանկի Թվային նախաձեռնությունների հիմնադրամը գործարկել է «Աշխատանք ԵԱՏՄ-ում» բջջային հավելվածի հայկական հատվածը, որից ՀՀ քաղաքացիներից բացի կարող են օգտվել նաև ԵԱՏՄ երկրների բնակիչները։
Հեռախոսային հավելվածում հնարավոր է գտնել ավելի քան 60 պետական և առևտրային ծառայություններ, որոնք դյուրացնում են աշխատանքային միգրանտի օրինական աշխատանքի ընդունման գործընթացը Ռուսաստանի Դաշնությունում և Հայաստանի Հանրապետությունում։
Հավելվածով հնարավոր է տեղեկատվություններ ստանալ ինչպես պետական մարմինների, այնպես էլ առևտրային կազմակերպությունների կամ անհատների կողմից տրամադրվող ծառայությունների մասին (բնակարանի վարձակալում, դրամական միջոցների փոխանցում, ապահովագրություն և այլն)։
Ներկայում ԵԱՏՄ երկրներից միայն Հայաստանն ու Ռուսաստանն են գործարկել բջջային հավելվածի ազգային սեգմենտը, ուստի Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներն առայժմ հավելվածի միջոցով կարող են միայն Ռուսաստանում աշխատանք փնտրել և օգտվել տրամադրվող ծառայություններից։
Բջջային հավելվածի միջոցով ԵԱՏՄ երկրներում աշխատանք գտնելու համար պարտադիր չէ ունենալ Միության երկրներից մեկի քաղաքացիություն։
Հավելվածը հասանելի է IOS և Android օպերացիոն համակարգերի օգտատերերի համար։ Այն պետք է ներբեռնել App Store-ի կամ Play Market-ի միջոցով՝ համապատասխան տողում նշելով «Աշխատանք ԵԱՏՄ»-ում:
Գրանցվելու և բոլոր ծառայություններից օգտվելու համար անհրաժեշտ է հեռախոսահամար և անձնագիր, սակայն ընդհանուր տեղեկատվությունը հասանելի է նաև առանց գրանցման:

Платформа «Работа в ЕАЭС» уже доступна для Армении
Фонд цифровых инициатив Евразийского банка развития запустил армянский сегмент мобильного приложения «Работа в ЕАЭС», которым, помимо граждан РА, могут воспользоваться и резиденты стран ЕАЭС.
В телефонном приложении можно найти более 60 государственных и коммерческих услуг, которые облегчают процесс легального трудоустройства трудового мигранта в Российской Федерации и Республике Армения.
С помощью приложения можно получить информацию об услугах как со стороны госучреждений, так и со стороны коммерческих структур или индивидуумов (аренда квартиры, перевод денег, страхование и т.д.).
В настоящее время из стран ЕАЭС только Армения и Россия запустили национальный сегмент мобильного приложения, поэтому граждане РА пока могут искать работу только в России и пользоваться услугами, предоставляемыми через приложение.
Чтобы найти работу в странах ЕАЭС через мобильное приложение, не обязательно иметь гражданство одной из стран Союза.
Приложение доступно для пользователей операционных систем IOS и Android. Его его необходимо загрузить через App Store или Play Market, указав в соответствующей строчке «Работа в ЕАЭС».
Для регистрации и пользования всеми услугами необходимы телефонный номер и паспорт, но общая информация доступна и без регистрации.