Արաբական արդյունաբերական կազմակերպության նախագահի հետ քննարկվել են համագործակցության հնարավորությունները
- Հրապարակվել է՝ 06/12/2023
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը Կահիրեում հանդիպել է Արաբական արդյունաբերական կազմակերպության նախագահ Մոխթար Աբդելլաթիֆին: Հանդիպմանը մասնակցել են նաև ՀՀ ռազմարդյունաբերության կոմիտեի նախագահ Արտյոմ Մեհրաբյանը և Եգիպտոսում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Հրաչյա Փոլադյանը։
Նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը ներկայացրել է բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի զարգացման ռազմավարությունը, նախարարության կողմից իրականացվող ծրագրերն ու նախաձեռնությունները՝ ուղղված ոլորտային ընկերությունների կարողությունների զարգացմանը և արտադրանքի առևտրայնացմանը։
Մոխթար Աբդելլաթիֆին իր հերթին ներկայացրել է Արաբական արդյունաբերական կազմակերպության տեսլականը, այն է՝ տեղայնացնել տեխնոլոգիաները և բարձրացնել տեղական արտադրության հարաբերակցությունը արդյունաբերության տարբեր ոլորտներում:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք թեմաներ, դրանց իրագործելիության հնարավորությունները: Կողմերը փոխադարձ պատրաստակամություն են հայտնել ստեղծելու անհրաժեշտ պայմաններ երկու երկրների խոշոր ընկերությունների համագործակցության համար, ինչպես նաև ընդգծել են ներդրումային հնարավորությունների ավելացման անհրաժեշտությունը:

Cooperation opportunities were discussed with the Chairman of Arab Organization for Industrialization
RA Minister of High-Tech Industry Robert Khachatryan met with Mokhtar Abdellatifi, Chairman of the Arab Organization for Industrialization in Cairo. Artyom Mehrabyan, Chairman of the Military-Industrial Committee of RA, and Hrachya Poladyan, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of RA to the Arab Republic of Egypt also participated in the meeting.
Minister Robert Khachatryan introduced the strategy for the promotion of the high-tech sector in Armenia, the programs and initiatives implemented by the Ministry, aimed at the development of the capabilities of industry companies and the commercialization of their products.
In his turn, Mokhtar Abdellatifi, introduced the vision of Arab Organization for Industrialization, which is to localize technologies and increase the ratio of local production in various industries.
During the meeting, a number of topics of mutual interest and the implementation possibilities were discussed. The parties expressed their willingness to create the necessary conditions for the cooperation of large companies of the two countries and also emphasized the need to increase investment opportunities.