Արաբական արդյունաբերական կազմակերպության նախագահի հետ քննարկվել են համագործակցության հնարավորությունները
- Հրապարակվել է՝ 06/12/2023
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը Կահիրեում հանդիպել է Արաբական արդյունաբերական կազմակերպության նախագահ Մոխթար Աբդելլաթիֆին: Հանդիպմանը մասնակցել են նաև ՀՀ ռազմարդյունաբերության կոմիտեի նախագահ Արտյոմ Մեհրաբյանը և Եգիպտոսում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Հրաչյա Փոլադյանը։
Նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը ներկայացրել է բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի զարգացման ռազմավարությունը, նախարարության կողմից իրականացվող ծրագրերն ու նախաձեռնությունները՝ ուղղված ոլորտային ընկերությունների կարողությունների զարգացմանը և արտադրանքի առևտրայնացմանը։
Մոխթար Աբդելլաթիֆին իր հերթին ներկայացրել է Արաբական արդյունաբերական կազմակերպության տեսլականը, այն է՝ տեղայնացնել տեխնոլոգիաները և բարձրացնել տեղական արտադրության հարաբերակցությունը արդյունաբերության տարբեր ոլորտներում:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք թեմաներ, դրանց իրագործելիության հնարավորությունները: Կողմերը փոխադարձ պատրաստակամություն են հայտնել ստեղծելու անհրաժեշտ պայմաններ երկու երկրների խոշոր ընկերությունների համագործակցության համար, ինչպես նաև ընդգծել են ներդրումային հնարավորությունների ավելացման անհրաժեշտությունը:

Были обсуждены возможности сотрудничества с председателем Арабской организации по индустриализации
Министр высокотехнологической промышленности РА Роберт Хачатрян в Каире встретился с председателем Арабской организации по индустриализации Мохтаром Абделлатифи. Во встрече также приняли участие Артем Меграбян, председатель Военно-промышленного комитета РА и Чрезвычайный и Полномочный Посол РА в Арабской Республике Египет Грачья Поладян.
Министр Роберт Хачатрян представил стратегию Министерства для развития высокoтехнологического сектора в Армении, программы и инициативы, направленные на продвижение возможностей компаний индустрии и коммерциализацию их продукции.
В свою очередь Мохтар Абделлатифи представил концепцию Арабской организации по индустриализации, которая заключается в локализации технологий и увеличении доли местного производства в различных отраслях.
В ходе встречи были обсуждены темы интересуемые двух сторон и возможности их реализации. Стороны выразили готовность создать необходимые условия для сотрудничества крупных компаний двух стран, а также подчеркнули необходимость увеличения инвестиционных возможностей.