Ամփոփվել է «100 գաղափար Հայաստանի համար» մրցույթը
«100 գաղափար Հայաստանի համար» նորարարական նախագծերի և գիտատեխնիկական մշակումների հանրապետական երիտասարդական մրցույթի հաղթողներն արդեն հայտնի են: Մրցույթն անցկացվել է հինգ անվանակարգում՝ ռազմական գիտություններ, ֆիզիկամաթեմատիկական գիտություններ, գյուղատնտեսական գիտություններ և տեղեկատվական տեխնոլոգիաններ: Ներկայացված 54 հայտերից հաղթող են ճանաչվել 5-ը, որոնցից յուրաքանչյուրն արժանացել է 500.000-ական դրամի:
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի առաջին տեղակալ Գևորգ Մանթաշյանը մասնակցել է «100 գաղափար Հայաստանի համար» նորարարական նախագծերի և գիտատեխնիկական մշակումների հանրապետական երիտասարդական մրցույթի հաղթողների պարգևատրման արարողությունը:
Շնորհավորելով մասնակիցներին՝ Գևորգ Մանթաշյանը նշել է. «Այսօրինակ ծրագրերն օգնում են բացահայտել մեր կարողունակ ու գիտակ երիտասարդներին և հնարավորություն են տալիս նրանց դրսևորվելու և իրենց ներուժը ծառայեցնելու՝ ի նպաստ պետության զարգացման և առաջընթացի»:
Միջոցառմանը մասնակցել են նաև ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը, ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ Արման Սարգսյանը, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Արման Խոջոյանը, ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարի տեղակալ Տիգրան Գաբրիելյանը և այլ հյուրեր, ներկայացուցիչներ մասնավոր հատվածից:
Գնահատող հանձնաժողովի փորձագետները նշել են, որ շատ գաղափարներ շարունակականություն ունենալու դեպքում, վստահաբար, հաջողություն կունենան և կծառայեն՝ ի նպաստ մեր տնտեսության զարգացմանը:

Подведены итоги конкурса «100 идей для Армении»
Уже известны победители республиканского молодежного конкурса инновационных проектов и научно-технических разработок «100 идей для Армении». Конкурс проводился по пяти номинациям: военные науки, физико-математические науки, сельскохозяйственные науки и информационные технологии. Победителями были признаны 5 из 54 поданных заявок, каждая из которых получила по 500 000 драмов.
В церемонии награждения победителей республиканского молодежного конкурса инновационных проектов и научно-технических разработок «100 идей для Армении» принял участие первый заместитель министра высокотехнологической промышленности РА Геворг Манташян.
Поздравляя участников, Геворг Манташян отметил. «Такие программы помогают выявить нашу способную и знающую молодежь и дают ей возможность проявить себя и использовать свой потенциал на благо развития и прогресса государства».
В мероприятии также приняли участие заместитель министра ОНКС РА Артур Мартиросян, заместитель министра обороны РА Арман Саргсян, заместитель министра экономики РА Арман Ходжоян, заместитель министра окружающей среды РА Тигран Габриелян и другие гости, представители частного сектора.
Эксперты оценочной комиссии отметили, что многие идеи, если они будут продолжены, обязательно увенчаются успехом и послужат вкладом в развитие нашей экономики.