Ամփոփվել է «100 գաղափար Հայաստանի համար» մրցույթը
«100 գաղափար Հայաստանի համար» նորարարական նախագծերի և գիտատեխնիկական մշակումների հանրապետական երիտասարդական մրցույթի հաղթողներն արդեն հայտնի են: Մրցույթն անցկացվել է հինգ անվանակարգում՝ ռազմական գիտություններ, ֆիզիկամաթեմատիկական գիտություններ, գյուղատնտեսական գիտություններ և տեղեկատվական տեխնոլոգիաններ: Ներկայացված 54 հայտերից հաղթող են ճանաչվել 5-ը, որոնցից յուրաքանչյուրն արժանացել է 500.000-ական դրամի:
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի առաջին տեղակալ Գևորգ Մանթաշյանը մասնակցել է «100 գաղափար Հայաստանի համար» նորարարական նախագծերի և գիտատեխնիկական մշակումների հանրապետական երիտասարդական մրցույթի հաղթողների պարգևատրման արարողությունը:
Շնորհավորելով մասնակիցներին՝ Գևորգ Մանթաշյանը նշել է. «Այսօրինակ ծրագրերն օգնում են բացահայտել մեր կարողունակ ու գիտակ երիտասարդներին և հնարավորություն են տալիս նրանց դրսևորվելու և իրենց ներուժը ծառայեցնելու՝ ի նպաստ պետության զարգացման և առաջընթացի»:
Միջոցառմանը մասնակցել են նաև ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը, ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ Արման Սարգսյանը, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Արման Խոջոյանը, ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարի տեղակալ Տիգրան Գաբրիելյանը և այլ հյուրեր, ներկայացուցիչներ մասնավոր հատվածից:
Գնահատող հանձնաժողովի փորձագետները նշել են, որ շատ գաղափարներ շարունակականություն ունենալու դեպքում, վստահաբար, հաջողություն կունենան և կծառայեն՝ ի նպաստ մեր տնտեսության զարգացմանը:

The results of the competition “100 Ideas for Armenia” have been summed up
The winners of the republican youth competition of innovative projects and scientific and technical developments “100 Ideas for Armenia” are already known. The competition was held in five categories: military sciences, physical and mathematical sciences, agricultural sciences and information technology. 5 out of 54 submitted applications were recognized as winners, each of which received 500,000 drams.
Gevorg Mantashyan, First Deputy Minister of High-Tech Industry of the RA, took part in the awarding ceremony for the winners of the republican youth competition of innovative projects and scientific and technical developments “100 Ideas for Armenia”.
Congratulating the participants, Gevorg Mantashyan noted: “Such programs help to identify our capable and knowledgeable youth and give them the opportunity to express themselves and use their potential for the benefit of the development and progress of the state.”
The event was also attended by RA ESCS Deputy Minister Artur Martirosyan, RA Deputy Defense Minister Arman Sargsyan, RA Deputy Economy Minister Arman Khojoyan, RA Deputy Environment Minister Tigran Gabrielyan and other guests, representatives of the private sector.
The experts of the evaluation commission noted that many of the ideas, if they are continued, will certainly be crowned with success and will serve as a contribution to the development of our economy.