ԱՄՆ ՄԶԳ նոր ծրագիրը կամրապնդի Հայաստանի տնտեսական դիմակայունությունը
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի առաջին տեղակալ Գևորգ Մանթաշյանը դեկտեմբերի 8-ին մասնակցել է ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության «Տնտեսական հիմքեր՝ հանուն դիմակայուն Հայաստանի» ծրագրի պաշտոնական մեկնարկի միջոցառմանը:
Ողջունելով միջոցառման մասնակիցներին՝ Գևորգ Մանթաշյանը բարձր է գնահատել ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության հետ շարունակական համագործակցությունը, խոսել է մեկնարկող ծրագրի կարևորության և դրանում բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության բաղադրիչի առկայության մասին: Նախարարի առաջին տեղակալը շեշտել է, որ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերությունը տնտեսության՝ նոր հնարավորություններ ստեղծող շարժիչ ուժն է:
«Նման գործընկերներ ունենալը մեզ համար պատիվ է և մեծ պատասխանատվություն: Հուսով ենք, որ նոր ծրագրերի շնորհիվ կբարձրացնենք ոչ միայն մեր դիմակայունությունը, այլև ազգային մրցունակությունը», – ասել է Գևորգ Մանթաշյանը:
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանն իր ողջույնի խոսքում բարձր է գնահատել ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության աջակցությունը ՀՀ կառավարության ծրագրի իրականացմանը, նաև ներկայացրել է կառավարության տնտեսական քաղաքականությունն՝ ուղղված աշխատանքի արտադրողականության բարձրացմանը և տնտեսության կառուցվածքային փոփոխությանը:
ԱՄՆ ՄԶԳ հայաստանյան առաքելության տնօրեն Ջոն Ալլելոն ներկայացրել է ծրագրի մանրամասները՝ ընդգծելով ՀՀ կառավարության հետ գործընկերության կարևորությունը:
Միջոցառմանը պաշտոնապես ազդարարվել է 24.5 մլն ԱՄՆ դոլար բյուջեով հնգամյա ծրագրի մեկնարկը, ներկայացվել են իրականացման առաջին ամիսների ձեռքբերումները։

Новая программа USAID укрепит экономическую устойчивость Армении
8 декабря первый заместитель министра высокотехнологической промышленности РА Геворг Манташян принял участие в мероприятии официального запуска программы USAID «Экономические основы ради устойчивой Армении».
Приветствуя участников мероприятия, Геворг Манташян высоко оценил продолжающее сотрудничество с Агентством США по международному развитию, рассказал о важности стартующего проекта и наличии в нем компонента высокотехнологической промышленности. Первый замминистра подчеркнул, что высокотехнологическая промышленность является движущей силой экономики, создающей новые возможности.
«Иметь таких партнеров – это честь и большая ответственность для нас. Мы надеемся, что благодаря новым программам мы повысим не только нашу устойчивость, но и нашу национальную конкурентоспособность», — сказал Геворг Манташян.
Министр экономики РА Ваан Керобян в своем приветственном слове высоко оценил поддержку Агентства США по международному развитию в реализации плана правительства РА, а также представил экономическую политику правительства, направленную на повышение производительности труда и структурные изменения в экономике.
Директор миссии USAID в Армении Джон Аллело представил детали проекта, подчеркнув важность партнерства с правительством РА.
На мероприятии было официально объявлено о начале пятилетнего проекта с бюджетом 24,5 миллиона долларов США, представлены достижения первых месяцев реализации.