ԱՄԷ-ում ստորագրվել է «Կիբեռանվտանգության ոլորտում համագործակցության վերաբերյալ» Փոխըմբռնման հուշագիր
- Հրապարակվել է՝ 01/12/2023
Արաբական Միացյալ Էմիրություններում նոյեմբերի 30-ից դեկտեմբերի 15-ը անցկացվում է ՄԱԿ-ի կլիմայի փոփոխության շրջանակային կոնվենցիայի (ԿՓՇԿ) 28-րդ համաժողովը (COP-28), որին մասնակցում է Հայաստանի պատվիրակությունը՝ ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի գլխավորությամբ։
Պատվիրակության կազմում է նաև ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի առաջին տեղակալ Գևորգ Մանթաշյանը։
Այցի շրջանակներում հայկական պատվիրակությունը մասնակցել է համաժողովի բացման արարողությանը, հանդիպում ունեցել հայկական համայնքի ներկայացուցիչների հետ։
Համաձայն ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության և ԱՄԷ կիբեռանվտանգության խորհրդի միջև ձեռք բերված պայմանավորվածության, մեկուկես տարի տևած բանակցությունների արդյունքում, COP 28-ի շրջանակներում դեկտեմբերի 1-ին կողմերի միջև ստորագրվել է «Կիբեռանվտանգության ոլորտում համագործակցության վերաբերյալ» Փոխըմբռնման հուշագիր:
Հուշագիրը հայկական կողմից վավերացրել է ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի առաջին տեղակալ Գևորգ Մանթաշյանը, ԱՄԷ կողմից՝ ԱՄԷ կառավարության Կիբեռանվտանգության խորհրդի ղեկավար Մուհամեդ Համադ Ալ Քուվեյթինը:
ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության կոնֆերանսն անցկացվում է ամեն տարի՝ հանդիսանալով կլիմայի փոփոխության վերաբերյալ որոշումների կայացման միակ բազմակողմ ֆորումն աշխարհում։ Այն համախմբում է գրեթե բոլոր երկրների ներկայացուցիչներին՝ քննարկելու կլիմայական ճգնաժամի հաղթահարմանն ուղղված քայլերը։

В ОАЭ подписан Меморандум о взаимопонимании «О Сотрудничестве в области кибербезопасности»
С 30 ноября по 15 декабря в Объединенных Арабских Эмиратах проходит 28-я конференция Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP-28), в которой участвует делегация Армении во главе с президентом Республики Армения Ваагном Хачатуряном.
В состав делегации также входит первый заместитель министра высокотехнологической промышленности РА Геворг Манташян.
В рамках визита армянская делегация приняла участие в церемонии открытия конференции и встретилась с представителями армянской общины.
Согласно договоренности, достигнутому между Министерством высокотехнологической промышленности РА и Советом по кибербезопасности ОАЭ, в результате полуторагодичных переговоров 1 декабря в рамках COP-28 между сторонами был подписан Меморандум о взаимопонимании «О Сотрудничестве в области кибербезопасности».
Меморандум ратифицировали с армянской стороны первый заместитель министра высокотехнологической промышленности РА Геворг Манташян, со стороны ОАЭ — глава Совета по кибербезопасности правительства ОАЭ Мохаммед Хамад Аль Кувейти.
Конференция ООН по изменению климата проводится ежегодно и является единственным в мире многосторонним форумом по принятию решений по изменению климата. Он объединяет представителей практически всех стран для обсуждения шагов, направленных на преодоление климатического кризиса.