Ամազոն Վեբ Սերվիսը կաջակցի Հայաստանի կինոարտադրության թվայնացմանը
Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության (ՀԲԸՄ) «Կատապուլտ» ծրագրի շրջանակներում մարտի 22-ին տեղի է ունեցել աշխատաժողով, որը նվիրված էր Հայաստանի կինոարտադրության թվայնացման գործընթացին Ամազոն Վեբ Սերվիսի (Amazon Web Services) մասնագիտական աջացությանը։
Միջոցառմանը մասնակցել են պետական, միջազգային, մասնավոր կառույցների ներկայացուցիչներ, Ամազոն Վեբ Սերվիսից հրավիրված փորձագետներ։
Աշխատաժողովին բացման խոսքով հանդես է եկել ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի առաջին տեղակալ Գևորգ Մանթաշյանը, Ամազոն Վեբ Սերվիսի ռազմավարական նախաձեռնությունների ղեկավար Մարկ Վիերստրան։
Գևորգ Մանթաշյանը ողջունել է Հայկական բարեգործական ընդհանուր միությանը նման նախաձեռնության համար, նշել է, որ Հայաստանը թևակոխել է թվայնացման ռազմավարության իրագործման արդի, որի ընթացքում շատ կարևոր է տեխնոլոգիական ենթակառուցվածքի արդիականացումը, ինչը նոր հնարավորություններ կբացի տարբեր գործընկերների՝ այդ թվում Ամազոն Վեբ Սերվիսի հետ համագործակցելու ճանապարհին, ինչը կավելացնի ազգային մրցունակությունը:
Սթիվ Ալգիերին՝ ներկայացնելով Ամազոն Վեբ Սերվիսի թիմի ներկայացուցիչներին, նշել է, որ նրանք կարող են լուծել այնպիսի բարդագույն խնդիրներ, որոնց լուծումներն անհնար են թվում։ Նա նաև ընդգծել է, որ ամպային գործիքներն արդի դարաշրջանում լավագույն տեխնոլոգիաներից մեկն են, և ոգևորված են, որ մասնագիտական աջակցություն են ցուցաբերում այս գործընթացին։
Ներկաներին ողջունել է «Կատապուլտ» ստեղծարար աքսելերացիոն ծրագրի ղեկավար Աննա Գարգարյանը, կարևորել մշակույթի ոլորտի թվայնացումը, նշել, որ այն կենսական կարիք է՝ մշակութային ժառանգությունը պահպանելու, այն ապագա սերունդներին փոխանցելու համար։
Աշխատաժողովի ընթացքում ներկայացվել են ֆիլմերի թվայնացման և արխիվացման գործընթացում ժամանակակից տեխնոլոգիաների կիրառման մի շարք մանրամասներ։
Հատկանշական է, որ Ամազոն Վեբ Սերվիսի թիմի աջակցությամբ առաջիկայում նախատեսվում է թվայնացնել և վերականգնել ազգային արխիվներում, ինչպես նաև սիրողական կինոարտադրողների մոտ պահպանված հին հայկական ֆիմերը։
Հիշեցնենք նաև, որ ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունը և Ամազոն Վեբ Սերվիսը Փոխըմբռնման հուշագիր են ստորագրել՝ նպատակ ունենալով արդիականացնելու տեխնոլոգիական ենթակառուցվածքը և արագացնելու ամպային ծառայությունների ներդրումը Հայաստանի պետական և մասնավոր հատվածներում։
Բացի այս, հիշեցնենք նաև, որ «Կատապուլտ» ստեղծարար աքսելերատոր ծրագրի շրջանակում ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության, ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունների, Հայաստանում Եվրոպական Միության պատվիրակության և Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության (ՀԲԸՄ) միջև ստորագրվել է փոխըմբռնման հուշագիր՝ համագործակցության վերաբերյալ։

Amazon Web Service поддержит цифровизацию армянского кинопроизводства
22 марта в рамках программы «Катапульта» Армянского всеобщего благотворительного союза (AGBU) состоялся семинар, посвященный процессу оцифровки армянского кинопроизводства при профессиональной поддержке Amazon Web Services. В мероприятии приняли участие представители государственных, международных и частных структур, эксперты, приглашенные из Amazon Web Service.
На открытии семинара выступили первый заместитель министра высокотехнологической промышленности РА Геворг Манташян и руководитель отдела стратегических инициатив Amazon Web Service Марк Вирстра.
Геворг Манташян приветствовал Армянский всеобщий благотворительный союз за такую инициативу, отметил, что Армения вступила в этап реализации стратегии цифровизации, в ходе которого очень важна модернизация технологической инфраструктуры, что откроет новые возможности для сотрудничества с различными партнерами, включая Amazon Web Service, что повысит национальную конкурентоспособность.
Марк Вирстра, представляя представителей команды Amazon Web Service, отметил, что они могут решать такие сложные задачи, решения которых кажутся невозможными. Он также подчеркнул, что облачные инструменты являются одной из лучших технологий в современную эпоху, и они рады оказать профессиональную поддержку этому процессу.
Руководитель творческой акселерационной программы «Катапульта» Анна Гаргарян приветствовала собравшихся, подчеркнула цифровизацию сферы культуры и отметила насущную необходимость сохранения культурного наследия и передачи его будущим поколениям.
В ходе семинара был представлен ряд деталей использования современных технологий в процессе цифровизации и архивирования фильмов.
Примечательно, что при поддержке команды Amazon Web Service в ближайшее время планируется оцифровка и восстановление старых армянских фильмов, хранящихся в национальных архивах, а также среди кинолюбителей.
Напомним также, что Министерство высокотехнологической промышленности РА и Amazon Web Service подписали Меморандум о взаимопонимании с целью модернизации технологической инфраструктуры и ускорения внедрения облачных услуг в государственном и частном секторах Армении.
В дополнение к этому напомним также, что в рамках творческой акселерационной программы «Катапульта» был подписан меморандум о взаимопонимании между министерством РА высокотехнологической промышленности, министерством РА образования, науки, культуры и спорта, министерством РА экономики, делегацией Европейского Союза в Армении и Армянским всеобщим благотворительным союзом (AGBU).