Ինչպես ճիշտ կիրառել արհեստական բանականությունը գործնականում. դասընթաց՝ ԲՏԱ նախարարության նախաձեռնությամբ
- Հրապարակվել է՝ 13/07/2024
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունում հուլիսի 12-13-ը կայացել է ռազմավարական և գործառնական վերափոխման մեջ Արհեստական Բանականության (ԱԲ) դերի և կարողությունների վերաբերյալ դասընթացը:
Մասնակիցներին ողջունել, արհեստական բանականության գործառնական նշանակության և ճիշտ կիրառելիության մասին է խոսել ՀՀ ԲՏԱ նախարարի առաջին տեղակալ Գևորգ Մանթաշյանը։
Դասընթացի մասնակիցները՝ ՀՀ կառավարության կառուցվածքային և ենթակա մարմինների ներկայացուցիչները, ուսումնասիրել են արհեստական բանականության ազդեցությունը տնտեսական զարգացման վրա, ձեռք բերել գործնական գիտելիքներ արհեստական բանականությունը տնտեսության տարբեր ոլորտներում ու հանրային կառավարման մարմիններում ձևավորելու ու կիրառելու վերաբերյալ։
Ծրագրի շրջանակում «Մատենա» միջազգային դպրոցի առաջատար մասնագետները ներկայացրել են մի շարք թեմաներ տնտեսության և արդյունաբերության թվային վերափոխակերպման, արհեստական բանականության թվացյալն իրականությունից տարբերակելու, մի շարք այլ թեմաների շուրջ։
Մասնակիցներին հնարավորություն է տրվել բացահայտելու այնպիսի օրինաչափություններ և իրավիճակներ, որտեղ արհեստական բանականությունը կարող է կիրառվել։ Ներկայացվել են նաև օրինակներ անհատական դեպքերի վերաբերյալ:

How to practise artificial intelligence? Training initiated by the Ministry of High-Tech Industry
On July 12-13, the RA Ministry of High-Tech Industry hosted a training on the role and capabilities of artificial intelligence (AI) in strategic and operational transformation.
Gevorg Mantashyan, the First Deputy Minister of RA MHTI, welcomed the participants and spoke about the operational significance and the right ways to use AI.
The training participants were representing the structural and subordinate units of the RA Government. They reviewed the impact of artificial intelligence on the economic development, gained practical knowledge on how the AI is developed and applied in various sectors of the economy and public administration structures.
In the scope of the training session, the leading experts of Matena International School offered a number of topics on digital transformation of economy and industry, and how to differentiate AI-generated content and the real one, as well as a number of other topics.
Participants had opportunity to identify circumstances and situations where artificial intelligence can be applied. Specific case examples were also illustrated.