ՀՀ ԲՏԱՆ-ը հայտարարում է «Մուտք դեպի շուկա» բաղադրիչով դրամաշնորհային մրցույթ
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունը 2024 թվականին «Գաղափարից մինչև բիզնես» դրամաշնորհային ծրագրի շրջանակներում հայտարարում է «Մուտք դեպի շուկա» բաղադրիչով դրամաշնորհային մրցույթ, որի ընդհանուր բյուջեն կազմում է 290,000,000 (երկու հարյուր իննսուն միլիոն) ՀՀ դրամ:
«Մուտք դեպի շուկա» բաղադրիչով մրցույթ, որի շրջանակում նախատեսվում է դրամաշնորհների տեսքով ֆինանսավորում տրամադրել ընկերություններին՝ իրենց արտադրանքը շուկայում ներկայացնելու, որը միտված է բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում նոր արժեքի ստեղծմանը և (կամ) տեխնոլոգիաների կիրառմամբ արդի խնդիրների և մարտահրավերների լուծմանը: Դրամական հատկացման բյուջեի առավելագույն չափը կազմում է 290,000,000 (երկու հարյուր իննսուն միլիոն) ՀՀ դրամ, որը նախատեսվում է բաշխել մրցույթը հաղթահարած ընկերությունների միջև (յուրաքանչյուրին՝ մինչև 10,000,000 (տասը միլիոն) ՀՀ դրամ):
Սույն մրցույթին կարող են մասնակցել միայն այն իրավաբանական անձինք, որոնք բավարարում են հետևյալ նվազագույն որակավորման տվյալներին.
- Իրականացնում են տեխնոլոգիական ոլորտին առնչվող գործունեություն՝ առաջարկելով արտադրանքի և (կամ) ծառայության նախատիպ, որը միտված է բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում նոր արժեքի ստեղծմանը և տեխնոլոգիաների կիրառությամբ արդի խնդիրների և մարտահրավերների լուծմանը
- հայտը ներկայացնելու օրվա դրությամբ վերջին 12 ամիսների ընթացքում ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության կողմից չեն ստացել դրամաշնորհ (ստորագրել դրամաշնորհային պայմանագիր), բացառությամբ ԲՏԱՆ-ԴՄ-2023/01 ծածկագրով հայտարարված «Գաղափարի փուլ» մրցույթի շրջանակում ստացված դրամաշնորհների
- հայտը ներկայացնելու օրվա դրությամբ հարկային մարմնի կողմից վերահսկվող եկամուտների գծով չունեն ժամկետանց պարտավորություններ, որը գերազանցում է 50,000 (հիսուն հազար) ՀՀ դրամը
- հայտը ներկայացնելու օրվա դրությամբ դատական կարգով չեն ճանաչվել սնանկ
- հայտը ներկայացնելու օրվան նախորդող երեք տարիների ընթացքում կազմակերպության հիմնադիրը (հիմնադիրները) կամ կառավարման մարմիններում ներգրավված անձինք մասնակցություն չեն ունեցել ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության դրամաշնորհային ծրագրերի պլանավորման և իրականացման աշխատանքներում
- հայտը ներկայացնելու օրվան նախորդող երեք տարիների ընթացքում կազմակերպության կառավարման մարմիններում ներգրավված անձինք չեն ներգրավվել փողերի լվացման, ահաբեկչության ֆինանսավորման, զանգվածային ոչնչացման զենքի տարածման ֆինանսավորման, մարդու թրաֆիքինգի կամ շահագործման կամ օրենքով նախատեսված տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործությունների մեջ, բացառությամբ այն դեպքերի, երբ օրենքով սահմանված կարգով դատվածությունը հանված կամ մարված է
Մրցույթին մասնակցության հայտերն անհրաժեշտ է ներկայացնել էլեկտրոնային ձևով` armeps (www.armeps.am) համակարգի միջոցով (համակարգից օգտնվելու ուղեցույց) մինչև սույն հայտարարության հրապարակման օրվանից հաշված 39-րդ օրվա ժամը 16:00 (16.09.2024), հետևյալ հղմամբ:
Կազմակերպությունը հայտով ներկայացնում է հետևյալ փաստաթղթերը.
- Դիմում հայտարարություն (Հավելված 1) (պարտադիր)
- Ֆինանսական նախահաշիվ (Հավելված 2) (պարտադիր)
- Առաջարկ (Հավելված 3) (պարտադիր)
- Պայմանագրի նախագծին կից Միջոցառումների ծրագիր (Հավելված 1) (պարտադիր)
- Ընկերության պետական գրանցման վկայականի պատճեն (պարտադիր)
- Հարկային մարմիններից տեղեկանք կամ քաղցվածք ընկերության հարկային պարտավորությունների մասին (պարտադիր)
- Պատկերավոր ներկայացում (pitch) (պարտադիր)
- Համատեղ գործունեության պայմանագրի պատճենը, եթե մասնակիցները սույն ընթացակարգին մասնակցում են համատեղ գործունեության կարգով (կոնսորցիումով): Համատեղ գործունեության կարգով (կոնսորցիումով) մասնակցելու պայմանները սահմանված են սույն մասի 2.5 կետում
- Այլ փաստաթղթեր, ըստ անհրաժեշտության
Մրցույթի անցկացման կարգը, հայտ կազմելու և ներկայացնելու մանրամասները սահմանված են հրավերով:
Հայաստանի Հանրապետության ռեզիդենտ հանդիսացող մասնակիցները հայտում ներառվող` իրենց կողմից հաստատվող փաստաթղթերը հաստատում են էլեկտրոնային թվային ստորագրությամբ: Էլեկտրոնային թվային ստորագրությունը պարտադիր է: Հայտում ներառվող՝ էլեկտրոնային թվային ստորագրությամբ հաստատվող փաստաթղթերը չեն կնքվում:
Մրցույթի ծածկագիրն է՝ ԲՏԱՆ-ԴՄ-2024/05:
Սույն հայտարարության հետ կապված լրացուցիչ տեղեկություններ ստանալու համար կարող եք դիմել գնահատող հանձնաժողովի քարտուղար` Գոռ Եսայանին:

The Ministry of High-Tech Industry of the Republic of Armenia announces a call in the scope of "From Idea to Business" grant program 2024, with total budget of AMD 290,000,000 (two hundred ninety million).
Market Access component will provide the companies with grant funding opportunities to introduce their products in the market. The goal of the programme is to create new value in high technology and (or) to offer solutions using technology to address current issues and challenges. The total grant budget is AMD 290,000,000 (two hundred ninety million), which will be allocated among the winning companies. Each of them is to receive around AMD 10,000,000 (ten million).
Only legal entities meeting the following minimum criteria are eligible to apply for this call:
• Conduct activities in tech sector, offering a product and/or service prototype aimed at creating new value in the high-tech sector and offering technology to address current problems and challenges.
• No grant is received (signed grant agreement) from the Ministry of High-Tech Industry of the Republic of Armenia in the last 12 months as of the submission date, with the exception of grants received within the scope of "Idea Phase" competition announced under the code BTAN-DM-2023/01.
• The applicant must have no overdue obligations in the income controlled by the tax authority, exceeding AMD 50,000 (fifty thousand) as of the submission date.
• Does not have a bankruptcy order as of the submission date.
• During the past three years prior to the date of submission, the founder(s) and/ or executive managers have not been involved in planning and implementation of grant programs of the RA Ministry of High-Tech Industry.
• During the past three years prior to the date of submission, the executive managers have not been involved in money laundering, terrorism financing, proliferation financing, human trafficking or exploitation, or crimes against legal economic activities, with the exception of cases where the conviction is removed or extinguished by law.
Applications for the call must be uploaded on www.armeps.am (guide to using the website) by 16:00, on the 39th day from the date of publishing this announcement (16.09.2024), following the link .
Following documents must be submitted in the application package:
Application statement (Annex 1) (mandatory).
Budget estimate (Annex 2) (mandatory).
Proposal (Annex 3) (mandatory).
Activity plan enclosed to the draft contract (Annex 1) (mandatory).
Copy of Company's state registration certificate (mandatory).
Letter or statement from tax authorities referring to the Company's tax obligations (mandatory).
Grant proposal presentation (pitch) (mandatory).
Copy of joint activity agreement, if the participants apply under a joint venture or a consortium. Terms for applying under a joint venture or consortium are defined in clause 2.5 of this paragraph.
Other documents as necessary.
Procedure, details of developing and submitting the bid are defined in the invitation (insert the link to invitation here).
Armenian residents should verify the bidding documents with an electronic digital signature, which is mandatory. Bidding documents verified by electronic digital signature are not sealed.