Նախարարի առաջին տեղակալ Գևորգ Մանթաշյանը ԱՄԷ-ում մասնակցել է «Սիսայդ Ստարտափ Սամիթ ԱՄԷ 2024»-ին
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի առաջին տեղակալ Գևորգ Մանթաշյանը Արաբական Միացյալ Էմիրությունների (ԱՄԷ) Ռաս ալ-Խայմա էմիրությունում մասնակցել է «Սիսայդ Ստարտափ Սամիթ ԱՄԷ 2024» ("Seaside Startup Summit UAE 2024”) կրթական գործարար համաժողովին:
Համաժողովի բացմանը Գևորգ Մանթաշյանը ողջունել է միջոցառման մասնակիցներին, նշել, որ ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունը, իր առաջնահերթություններում և ծրագրերում կարևորելով ստարտափ էկոհամակարգի զարգացումը, հետևողական աշխատանք է տանում ստարտափների կայացման և առաջընթացի ուղղությամբ, աջակցում, որպեսզի նրանք ներկայացված լինեն կարևոր հարթակներում, ցուցադրեն իրենց լուծումներն ու պրոդուկտները, առևտրայնացնեն դրանք, ձեռք բերեն գործընկերներ:
««Սիսայդ Ստարտափ Սամիթ ԱՄԷ 2024»-ն այն կարևոր հարթակներից է, որի շրջանակներում անցկացվող բազմաբնույթ քննարկումներն ու կրթական ծրագրերը լուրջ հնարավորություն են ստեղծում մասնակիցների համար՝ բարելավելու իրենց գաղափարներն ու նախագծերը, մշակելու նորարարական լուծումներ, ներկայացնելու դրանք տարբեր երկրներից ժամանած ներդրողներին և ներդրումային կազմակերպություններին, նոր գիտելիքներ ստանալ, գործարար հարաբերություններ հաստատել»,- ասել է նախարարի առաջին տեղակալը։
Գևորգ Մանթաշյանը նաև մի շարք քննարկումներ է ունեցել մասնակից ստարտափների հետ։
Համաժողովին մասնակցում են տարբեր երկրների բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, գործարարներ, ներդրողներ, ստարտափների ներկայացուցիչներ, վենչուրային ընկերություններ, փորձագետներ։
Միջոցառումն անցկացվում է «Ստարտափ Արմենիա» գիտակրթական հիմնադրամի կողմից՝ ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության աջակցությամբ, ԱՄԷ գերագույն խորհրդի անդամ, Ռաս ալ - Խայմայի ղեկավար, Նորին Մեծություն Շեյխ Սաուդ Բին Սաքր Ալ Քասիմի բարձր հովանու ներքո:
Ներկայացուցչական այս միջոցառման հիմնական նպատակն է նոր հարթակ ստեղծել ստարտափների, գործարարների, ներդրողների հանդիպման, փորձի փոխանակման համար, քննարկել փոխշահավետ համագործակցության հնարավորություններ:
Հատկանշական է, որ 2023 թվականին ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության և «Ստարտափ Արմենիա» գիտակրթական հիմնադրամի համագործակցությունն ամուր հիմքերի վրա դրվեցին. դեկտեմբերի 21-ին ստորագրվել է փոխըմբռնման հուշագիր՝ համագործակցության վերաբերյալ, որպեսզի նորաստեղծ հայկական ընկերությունները միջազգային հարթակներում ներկայանալու փորձ ունենան։ Հուշագիրն ուղղված է նաև բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության էկոհամակարգի զարգացմանը, հայկական ստարտափ ընկերությունների առաջխաղացմանը, արհեստական բանականության գործիքների տարածմանն ու ներդրմանը:

Первый заместитель министра Геворг Манташян принял участие в «Seaside Startup Summit UAE 2024» в ОАЭ
Первый заместитель министра высокотехнологической промышленности РА Геворг Манташян принял участие в образовательной бизнес-конференции «Seaside Startup Summit UAE 2024» в эмирате Рас-эль-Хайма Объединенных Арабских Эмиратов (ОАЭ).
На открытии конференции Геворг Манташян приветствовал участников мероприятия, отметил, что Министерство высокотехнологической промышленности Армении, делая упор на развитие стартап-экосистемы в своих приоритетах и программах, последовательно работает над становлением и развитием стартапов, помогает им быть представленными на важных платформах, демонстрировать свои решения и продукты, коммерциализировать их, приобретать партнеров.
«Мероприятие «Seaside Startup Summit UAE 2024» — одна из важных площадок, на которой разновидные обсуждения и образовательные программы создают серьезную возможность для участников улучшить свои идеи и проекты, разработать инновационные решения, представить их инвесторам и инвестиционным организациям из разных стран, получить новые знания, наладить деловые связи», - сказал первый заместитель министра.
Геворг Манташян также провел ряд обсуждений с участвующими стартапами.
В конференции принимают участие высокопоставленные должностные лица, бизнесмены, инвесторы, представители стартапов, венчурных компаний, эксперты из разных стран.
Мероприятие проводится научно-образовательным фондом «Стартап Армения» при поддержке Министерства высокотехнологической промышленности РА, под высоким патронажем члена Верховного Совета ОАЭ, глава Рас-эль-Хаймы, Его Высочества шейха Сауда бин Сакра Аль Касима.
Основная цель этого представительного мероприятия – создание новой площадки для встреч стартапов, бизнесменов, инвесторов, обмена опытом, обсуждения возможностей взаимовыгодного сотрудничества.
Примечательно, что в 2023 году сотрудничество между Министерством высокотехнологической промышленности РА и научно-образовательным фондом «Стартап Армения» было поставлено на прочную основу: 21 декабря был подписан Mеморандум о сотрудничестве, чтобы новосозданные армянские компании имели опыт представления себя на международных площадках. Меморандум также направлен на развитие экосистемы высокотехнологической индустрии, продвижение армянских стартап-компаний, распространение и внедрение инструментов искусственного интеллекта.