Նախարարի առաջին տեղակալ Գևորգ Մանթաշյանը ԱՄԷ-ում մասնակցել է «Սիսայդ Ստարտափ Սամիթ ԱՄԷ 2024»-ին
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի առաջին տեղակալ Գևորգ Մանթաշյանը Արաբական Միացյալ Էմիրությունների (ԱՄԷ) Ռաս ալ-Խայմա էմիրությունում մասնակցել է «Սիսայդ Ստարտափ Սամիթ ԱՄԷ 2024» ("Seaside Startup Summit UAE 2024”) կրթական գործարար համաժողովին:
Համաժողովի բացմանը Գևորգ Մանթաշյանը ողջունել է միջոցառման մասնակիցներին, նշել, որ ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունը, իր առաջնահերթություններում և ծրագրերում կարևորելով ստարտափ էկոհամակարգի զարգացումը, հետևողական աշխատանք է տանում ստարտափների կայացման և առաջընթացի ուղղությամբ, աջակցում, որպեսզի նրանք ներկայացված լինեն կարևոր հարթակներում, ցուցադրեն իրենց լուծումներն ու պրոդուկտները, առևտրայնացնեն դրանք, ձեռք բերեն գործընկերներ:
««Սիսայդ Ստարտափ Սամիթ ԱՄԷ 2024»-ն այն կարևոր հարթակներից է, որի շրջանակներում անցկացվող բազմաբնույթ քննարկումներն ու կրթական ծրագրերը լուրջ հնարավորություն են ստեղծում մասնակիցների համար՝ բարելավելու իրենց գաղափարներն ու նախագծերը, մշակելու նորարարական լուծումներ, ներկայացնելու դրանք տարբեր երկրներից ժամանած ներդրողներին և ներդրումային կազմակերպություններին, նոր գիտելիքներ ստանալ, գործարար հարաբերություններ հաստատել»,- ասել է նախարարի առաջին տեղակալը։
Գևորգ Մանթաշյանը նաև մի շարք քննարկումներ է ունեցել մասնակից ստարտափների հետ։
Համաժողովին մասնակցում են տարբեր երկրների բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, գործարարներ, ներդրողներ, ստարտափների ներկայացուցիչներ, վենչուրային ընկերություններ, փորձագետներ։
Միջոցառումն անցկացվում է «Ստարտափ Արմենիա» գիտակրթական հիմնադրամի կողմից՝ ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության աջակցությամբ, ԱՄԷ գերագույն խորհրդի անդամ, Ռաս ալ - Խայմայի ղեկավար, Նորին Մեծություն Շեյխ Սաուդ Բին Սաքր Ալ Քասիմի բարձր հովանու ներքո:
Ներկայացուցչական այս միջոցառման հիմնական նպատակն է նոր հարթակ ստեղծել ստարտափների, գործարարների, ներդրողների հանդիպման, փորձի փոխանակման համար, քննարկել փոխշահավետ համագործակցության հնարավորություններ:
Հատկանշական է, որ 2023 թվականին ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության և «Ստարտափ Արմենիա» գիտակրթական հիմնադրամի համագործակցությունն ամուր հիմքերի վրա դրվեցին. դեկտեմբերի 21-ին ստորագրվել է փոխըմբռնման հուշագիր՝ համագործակցության վերաբերյալ, որպեսզի նորաստեղծ հայկական ընկերությունները միջազգային հարթակներում ներկայանալու փորձ ունենան։ Հուշագիրն ուղղված է նաև բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության էկոհամակարգի զարգացմանը, հայկական ստարտափ ընկերությունների առաջխաղացմանը, արհեստական բանականության գործիքների տարածմանն ու ներդրմանը:

First Deputy Minister Gevorg Mantashyan participated in "Seaside Startup Summit UAE 2024" in UAE
First Deputy Minister of High-Tech Industry of the RA Gevorg Mantashyan participated in the “Seaside Startup Summit UAE 2024” educational business conference in the emirate of Ras Al Khaimah, United Arab Emirates.
At the opening of the conference, Gevorg Mantashyan welcomed the participants of the event, noted that the Ministry of High-Tech Industry of the Republic of Armenia, emphasizing the development of the startup ecosystem in its priorities and programs, makes consistent efforts for emergence and progress of startups, supports them to be represented on important platforms, demonstrate their solutions and products, commercialize them, acquire partners.
""Seaside Startup Summit UAE 2024" is one of the important platforms in which various discussions and educational programs create a serious opportunity for participants to improve their ideas and projects, develop innovative solutions, present them to investors and investment organizations from different countries, get new knowledge, establish business relations," said the First Deputy Minister.
Gevorg Mantashyan also had a series of discussions with participating startups.
High-ranking officials, businessmen, investors, representatives of startups, venture companies, experts from different countries participate in the conference.
The event is held by the "Startup Armenia" Scientific-Educational Foundation, with the support of the Ministry of High-Tech Industry of the RA, under the high patronage of His Highness Sheikh Saud Bin Saqr Al Qasimi, a member of the Supreme Council of the UAE, Head of Ras al-Khaimah.
The main goal of this representative event is to create a new platform for startups, businessmen, investors to meet, exchange experience, discuss opportunities for mutually beneficial cooperation.
It is noteworthy that in 2023, the cooperation between the Ministry of High-Tech Industry of the RA and the "Startup Armenia" Scientific-Educational Foundation was put on a solid basis: on December 21, a Memorandum of Cooperation was signed, so that the newly established Armenian companies have the experience of presenting themselves on international platforms. The Memorandum is also aimed at the development of the high-tech industry ecosystem, the promotion of Armenian startup companies, the dissemination and implementation of artificial intelligence tools.