Կիբեռանվտանգության և թվային ենթակառուցվածքների պաշտպանության հարցերը՝ RISE 2026-ի քննարկման առանցքում
- Հրապարակվել է՝ 05/06/2026
«RISE Powered by Silicon Mountains 2026» երկօրյա բարձր տեխնոլոգիական ցուցահանդեսի և ֆորումի շրջանակում անցկացվել է «Կիբեռանվտանգությունը որպես ազգային առաջնահերթություն» թեմայով պանելային քննարկում, որին մասնակցել է ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի առաջին տեղակալ Գևորգ Մանթաշյանը։
Ոլորտի առաջատարները՝ պետական կառույցների և մասնավոր հատվածի մասնագետները, քննարկել են թվային անվտանգության արդի մարտահրավերները, իրավական կարգավորումների զարգացումը և կարևոր ենթակառուցվածքների կիբեռդիմակայունության բարձրացումը: Հատուկ ուշադրություն է դարձվել ոլորտում նոր տեխնոլոգիական լուծումների կիրառման հեռանկարներին։
Քննարկման ընթացքում Գևորգ Մանթաշյանը ներկայացրել է նախարարության կողմից իրականացվող ծրագրերը՝ հատուկ ընդգծելով պետական թվային ենթակառուցվածքների հուսալիության, նույնականացման համակարգերի անվտանգության և տվյալների պաշտպանության կարևորությունը։
Նախարարի առաջին տեղակալի խոսքով՝ ոլորտի զարգացման առանցքային բաղադրիչներից է մարդկային կապիտալի ձևավորումը և հստակ կանոնների առկայությունը։ Օրենսդրական շարունակական բարեփոխումներին զուգահեռ այս ուղղությամբ նախարարությունն իրականացնում է կրթական ու իրազեկման ծրագրեր, դպրոցականների և ուսանողների համար նախատեսված նախաձեռնություններ, ինչպես նաև հաքաթոններ։ Դրանք նպաստում են նոր տաղանդների բացահայտմանն ու որակյալ մասնագետների պատրաստմանը։
Նախարարի առաջին տեղակալը կարևորել է նաև «Կիբեռանվտանգության մասին» օրենքի ընդունումը՝ նշելով, որ ոլորտի կարգավորման անհրաժեշտության մասին խոսվում էր արդեն երկար տարիներ։ Նրա խոսքով՝ թեև արդեն իսկ քննարկվում են օրենքի հետագա զարգացման և կատարելագործման հնարավոր ուղղությունները, այս փուլում առաջնահերթ է, որ ընդունված կարգավորումները սկսեն լիարժեք գործել և կիրառվել։ Դրանց տարածման, կիրառման և արդյունավետության գնահատման արդյունքների հիման վրա հնարավոր կլինի անցնել հաջորդ փուլերի բարեփոխումներին և լրացուցիչ լուծումների ներդրմանը։
Անդրադառնալով ամպային տեխնոլոգիաների կիրառմանը՝ Գևորգ Մանթաշյանը կարևորել է մասնավոր հատվածի և մասնագիտական համայնքի հետ շարունակական գործակցությունը: Նա ընդգծել է, որ տեխնոլոգիական լուծումներ ընտրելիս և ներդնելիս անհրաժեշտ է առաջնորդվել ծախսարդյունավետության, անվտանգության ու երկարաժամկետ կայունության սկզբունքներով։
Նա շեշտել է նաև, որ կիբեռանվտանգությունն այսօր համատեղ պատասխանատվություն է, և ժամանակակից սպառնալիքներին դիմակայելու համար անհրաժեշտ է պետության, մասնավոր հատվածի ու մասնագիտական համայնքի սերտ գործակցությունը։

Issues of Cybersecurity and Digital Infrastructure Protection at the Core of Discussions at RISE 2026
A panel discussion titled "Cybersecurity as a National Priority" was held during the two-day "RISE Powered by Silicon Mountains 2026" high-tech exhibition and forum. Gevorg Mantashyan, First Deputy Minister of High-Tech Industry of Armenia, participated in the event.
Industry leaders, alongside public and private sector experts, discussed current digital security challenges, the evolution of legal regulations, and enhancing the cyber resilience of critical infrastructure. Special attention was paid to the prospects of adopting new technological solutions in the field.
During the discussion, Gevorg Mantashyan presented the ministry's ongoing programs, highlighting the reliability of state digital infrastructure, the security of identification systems, and data protection.
According to the First Deputy Minister, building human capital and having clear rules are key components of the sector's development. Alongside continuous legislative reforms, the ministry runs educational and awareness programs, initiatives for school and university students, and hackathons. These efforts help discover new talent and train high-quality specialists.
The First Deputy Minister also emphasized the importance of passing the Law "On Cybersecurity," noting that the need to regulate this sector had been discussed for years. According to him, while future updates and upgrades to the law are already being discussed, the current priority is to get the newly adopted regulations fully up and running. Once their adoption, impact, and effectiveness are evaluated, the ministry will move on to the next stages of reforms and roll out additional solutions.
Addressing the use of cloud technologies, Gevorg Mantashyan emphasized the need for continuous cooperation with the private sector and the professional community. He noted that choosing and adopting tech solutions must be guided by cost-effectiveness, security, and long-term sustainability.
He also stressed that cybersecurity today is a shared responsibility, requiring close collaboration between the government, the private sector, and the professional community to counter modern threats.