«Ռազմական արդյունաբերությունը շուրջ 70 միլիարդի հասնող շրջանառություն է ձևավորել տնտեսության ներսում».Մխիթար Հայրապետյանը ողջունել է RISE Powered by Silicon Mountains 2026 ցուցահանդեսի ու ֆորումի մասնակիցներին
Հունիսի 3-ին Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում մեկնարկել է Հայաստանում առաջին անգամ անցկացվող RISE Powered by Silicon Mountains 2026 երկօրյա բարձր տեխնոլոգիական ցուցահանդեսն ու ֆորումը, որը մեկ հարթակում համախմբել է տեխնոլոգիական և ռազմարդյունաբերական ոլորտների ներկայացուցիչներին, ընկերություններին, գիտահետազոտական կենտրոններին և ինժեներական թիմերին։
Միջոցառման բացման հանդիսավոր արարողությանը ողջունելով ներկաներին` Մխիթար Հայրապետյանն ընդգծել է, որ մայիսին երեք ռազմարդյունաբերական ընկերություն արդեն արտահանել է ռազմական նշանակության արտադրանք երկու տարբեր մայրցամաքներ:
Նախարարը հիշեցրել է, որ ոլորտի իրական զարգացումը հնարավոր է դարձել վերջին տարիներին ընդունված ռազմավարական որոշումների, մասնավորապես՝ եռամյա ծրագրի շնորհիվ։ Ներկայացնելով Կառավարության նպատակները՝ նախարարն առանձնացրել է երեք հիմնական ուղղություն։
Առաջինը՝ ձևավորել զարգացած հայրենական ռազմարդյունաբերություն, որը կսպասարկի զինված ուժերի կարիքները և կապահովի տեխնոլոգիական ու նորարարական առաջընթաց։
Երկրորդը՝ նոր տնտեսության սեգմենտի ձևավորումն է՝ ռազմարդյունաբերությունը դարձելով տնտեսության նոր և արագ զարգացող ճյուղ։
«Ռազմական արդյունաբերությունն այսօր շուրջ 70 միլիարդի հասնող շրջանառություն է ձևավորել տնտեսության ներսում, և այն արդեն դուրս է գալիս Հայաստանի Հանրապետության սահմաններից։ Ռազմարդյունաբերությունը կամ պաշտպանական արդյունաբերական պրոդուկտները կարևորագույն արտահանելի ճյուղ են դառնալու մեր տնտեսության համար և արդեն դառնում են»,- ընդգծել է նախարարը՝ հավելելով, որ գործընթացները շարունակվում են, ռազմարդյունաբերական ոլորտը իրապես օրեցօր կայանում է` դառնալով տնտեսության կարևոր մի նոր ուժ։
Երրորդը՝ գիտության զարգացումն է, պետական պատվերների միջոցով կիրառական գիտական արդյունքների նկատմամբ գիտության համար ինդուստրիալ պահանջարկի ձևավորումը։ Սա գալիս է ամբողջացնելու շուկայական տնտեսություն - գիտություն փոխկապակցվածությունը՝ նպաստելով գիտության և արդյունաբերության միջև կապի ամրապնդմանը։
Նախարարն ընդգծել է, որ սա երկար ճանապարհի միայն սկիզբն է։ Առաջին եռամյա ծրագրի շրջանակում պետությունը պատվերների միջոցով ոլորտում ներդրել է 172 միլիարդ դրամ։ Բացի այդ, Կառավարությունը որոշում է կայացրել շարունակել երկարաժամկետ պայմանագրերի քաղաքականությունը՝ արդեն իսկ ամրագրելով շուրջ 190 միլիարդ դրամի նոր պատվերներ, որոնք առաջիկա տարիներին լրացուցիչ ներդրումներ կապահովեն տնտեսության և ռազմարդյունաբերության զարգացման համար։
Ողջույնի խոսքով հանդես է եկել նաև Տեղեկատվական և հաղորդակցության տեխնոլոգիաների գործատուների միության նախագահ, «Յունիքոմփ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Արմեն Բալդրյանը։ Նա ընդգծել է, որ Հայաստանն այլընտրանք չունի, քան զարգացնելու սեփական բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերությունը, քանի որ այն լոկոմոտիվ է ամբողջ տնտեսության համար։
«Հայկական արտադրանքը պետք է դառնա այն շարժիչ ուժը, որը կբարձրացնի Հայաստանի տնտեսության արտադրողականությունը, թույլ կտա մրցակցային առավելություններ ունենալ համաշխարհային տնտեսության մեջ»,- ասել է Արմեն Բալդրյանը։
Մխիթար Հայրապետյանը շրջայց է կատարել ցուցահանդեսի տաղավարներով, ծանոթացել մասնակից ընկերությունների և կազմակերպությունների ներկայացրած տեխնոլոգիական արտադրանքներին, նորարարական լուծումներին, ռազմարդյունաբերական մշակումներին և ոլորտի զարգացմանն ուղղված նախաձեռնություններին։
Միջոցառման նպատակն է ներկայացնել հայկական ընկերությունների, գիտահետազոտական կենտրոնների և ինժեներական թիմերի տեխնոլոգիական արտադրանքները, նորարարական լուծումները, գիտական ձեռքբերումներն ու գաղափարները, ինչպես նաև նպաստել Հայաստանի՝ որպես բարձր տեխնոլոգիական երկրի միջազգային ճանաչելիության բարձրացմանը և ոլորտի հետագա զարգացմանը։
RISE Powered by Silicon Mountains 2026-ը կազմակերպվել է Տեղեկատվական և հաղորդակցության տեխնոլոգիաների գործատուների միության կողմից՝ ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության աջակցությամբ։
Միջոցառման կազմակերպման նպատակով ՀՀ կառավարությունը դրամաշնորհային ձևաչափով տրամադրել է շուրջ 60 միլիոն դրամ աջակցություն։
Միջոցառման պլատինե գործընկերն է Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը, իսկ ոսկե գործընկերը՝ «Յունիքոմփ» ընկերությունը։

Министерство высокотехнологической промышленности РА
«Военно-промышленный комплекс обеспечил внутренний экономический оборот порядка 70 миллиардов драмов»: Мхитар Айрапетян поприветствовал участников выставки и форума RISE Powered by Silicon Mountains 2026
3 июня в Спортивно-концертном комплексе имени Карена Демирчяна стартовали впервые проходящие в Армении двухдневная высокотехнологичная выставка и форум «RISE Powered by Silicon Mountains 2026». Мероприятие объединило на одной площадке представителей технологической и военно-промышленной отраслей, компании, научно-исследовательские центры и инженерные команды.
Приветствуя присутствующих на торжественной церемонии открытия мероприятия, Мхитар Айрапетян подчеркнул, что в мае три военно-промышленные компании уже экспортировали продукцию военного назначения на два разных континента.
Министр напомнил, что реальное развитие отрасли стало возможным благодаря стратегическим решениям, принятым в последние годы, в частности — трехлетней программе. Представляя цели Правительства, министр выделил три основных направления.
Первое — формирование развитого отечественного военно-промышленного комплекса, призванного удовлетворять нужды вооруженных сил и обеспечивать технологический и инновационный прогресс.
Второе — формирование нового сегмента экономики, превращая военно-промышленный комплекс в новую и динамично развивающуюся отрасль национальной экономики.
«На сегодняшний день военно-промышленный комплекс обеспечил внутренний экономический оборот в размере около 70 миллиардов драмов, и он уже выходит за пределы Республики Армения. Оборонная промышленность и её продукция становятся — и уже стали — важнейшей экспортной отраслью для нашей экономики», — подчеркнул министр, добавив, что эти процессы продолжаются, и сфера ВПК действительно крепнет день ото дня, становясь важной движущей силой экономики.
В-третьих, развитие науки и формирование индустриального спроса на прикладные научные результаты посредством госзакупок. Это призвано завершить взаимосвязь между рыночной экономикой и наукой, способствуя укреплению связей между научным сообществом и промышленностью.
Министр подчеркнул, что это лишь начало долгого пути. В рамках первой трехлетней программы государство посредством заказов инвестировало в отрасль 172 миллиарда драмов.
Кроме того, Правительство приняло решение продолжить политику долгосрочных контрактов, уже зафиксировав новые заказы на сумму около 190 миллиардов драмов. В ближайшие годы они обеспечат дополнительные инвестиции в развитие как экономики, так и военно-промышленного комплекса.
С приветственным словом также выступил Армен Балдрян, председатель Союза работодателей информационно-коммуникационных технологий (СРИКТ) и генеральный директор ЗАО «Юникомп». Он подчеркнул, что у Армении нет иной альтернативы, кроме развития собственной высокотехнологичной промышленности, поскольку она является локомотивом для всей экономики.
«Армянская продукция должна стать той движущей силой, которая повысит продуктивность экономики Армении и позволит обрести конкурентные преимущества в глобальной экономике», — отметил Армен Балдрян.
Мхитар Айрапетян обошел павильоны выставки, ознакомившись с технологической продукцией, инновационными решениями, военно-промышленными разработками и инициативами по развитию отрасли, представленными компаниями и организациями-участниками.
Цель мероприятия — представить технологическую продукцию, инновационные решения, научные достижения и идеи армянских компаний, научно-исследовательских центров и инженерных команд, а также способствовать повышению международного признания Армении как высокотехнологичной страны и дальнейшему развитию отрасли.
Выставка RISE Powered by Silicon Mountains 2026 была организована Союзом работодателей информационно-коммуникационных технологий (СРИКТ) при поддержке Министерства высокотехнологической промышленности РА. Для организации мероприятия Правительство РА предоставило поддержку в размере около 60 миллионов драмов в формате гранта. Платиновым партнером мероприятия является Зангезурский медно-молибденовый комбинат, а золотым партнером — компания «Юникомп».