Նախարարի առաջին տեղակալն առցանց մասնակցել է «Arrow» հայ-հնդկական համաժողով 2023»-ին
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի առաջին տեղակալ Գևորգ Մանթաշյանը մարտի 29-ին առցանց մասնակցել է «Arrow» հայ-հնդկական համաժողով 2023» -ին (Arrow Indo-Armenian Summit 2023):
Համաժողովի նպատակն էր համախմբել հայաստանյան և հնդկական տեխնոլոգիական էկոհամակարգի ձեռներեցներին և առաջնորդներին՝ քննարկելու համագործակցության սերտեցման հնարավորությունները:
Գևորգ Մանթաշյանը ներկայացրել է տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի կազմակերպությունների և ստարտափների զարգացմանն ուղղված ՀՀ կառավարության կողմից իրականացվող պետական աջակցության ծրագրերը:
Նմանատիպ ծրագրերի իրականացմամբ պետությունը նաև նպաստավոր պայմաններ է ստեղծում անհատ ձեռնարկատերերի և ՏՏ ոլորտի կազմակերպությունների համար Հայաստան տեղափոխվելու և այստեղ գործունեություն ծավալելու, ինչպես նաև որակյալ աշխատուժ ներգրավվելու համար: Այն ընկերությունները, որոնք 2022թ. մարտի 1-ից սկսած ներգրավել են առնվազն 10 նոր աշխատող՝ տեղացի, օտարերկրացի, պետությունը տրամադրում է աջակցություն նոր ընդունված աշխատողների մասով պետական բյուջե վճարված եկամտային հարկի 50 տոկոսի չափով:
Ինչպես նաև, տեղական ընկերություններում աշխատողները բնակարան կամ անհատական բնակելի տուն ձեռք բերելու կամ անհատական բնակելի տուն կառուցելու դեպքում, հնարավորություն ունեն օգտվելու հիպոթեքային վարկի սպասարկման համար վճարվող տոկոսների գումարի վերադարձից:
Ողջույնի խոսքով է հանդես եկել նաև «APRI Armenia»-ի նախագահ Լարա Սեդրակյանը: Վերջինս ընգծել է, որ համաժողովը խթան կհանդիսանա ընդլայնելու և զարգացնելու երկու երկրների գործարար կապերը:
«HyeTech» ընկերության համահիմնադիր Ներսես Օհանյանը ևս մասնակցել է համաժողովին: Վերջինս իր խոսքում նշել է, որ համաժողովը հիանալի հնարավորություն է ընձեռել շփվելու Հնդկաստանի ձեռնարկատերերի հետ, կիսվելու բացառիկ փորձով, ստեղծելու ամուր կապեր հնդկական տեխնոլոգիական էկոհամակարգում:
Համաժողովի ընթացքում քննարկվել են ստարտափ էկոհամակարգի զարգացման ուղղությամբ երկկողմ համագործակցության հեռանկարները, կարևորվել է համագործակցության ընդլայնումը բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության բոլոր ուղղություններով՝ սպառողական տեխնիկայից մինչև օդատիեզերական պատկերների մշակումներ։
Անդրադարձ է կատարվել նաև հայկական «Բազումք» տիեզերական հետազոտությունների լաբորատորիայի և Հայդարաբադի «Skyroot Aerospace»-ի միջև ձևավորված արդյունավետ համագործակցությանը, նշվել, որ այն լավ օրինակ կարող է ծառայել այլ ոլորտների ստարտափների միջև համագործակցության ստեղծման համար:
Համաժողովը կազմակերպվել էր հնդկական «T-Hub» առաջատար ինովացիոն կենտրոնի կողմից, որը Հնդկաստանի նորարարության էկոհամակարգի առաջատարներից է։

The First Deputy Minister participated remotely in the Arrow Indo-Armenian Summit 2023
On March 29, First Deputy Minister of High-Tech Industry of the RA Gevorg Mantashyan took part remotely in the “Arrow Indo-Armenian Summit 2023”.
Gevorg Mantashyan presented the state support programs implemented by the Government of the Republic of Armenia aimed at developing organizations and start-ups in the field of information technology.
The purpose of the summit was to bring together entrepreneurs and leaders of the technological ecosystem of Armenia and India to discuss opportunities for closer cooperation.
By implementing such programs, the state also creates favorable conditions for individual entrepreneurs and information technology organizations to move to Armenia and carry out activities here, as well as to attract qualified labor. For companies that hire at least 10 new employees, local or foreign, from March 1, 2022, the state provides support in the amount of 50 percent of the income tax paid to the state budget for newly hired employees.
Also, in the case of the acquisition of an apartment or an individual residential building or the construction of an individual residential building, employees of local companies have the opportunity to use the return of interest paid for servicing a mortgage loan.
President of “APRI Armenia” Lara Sedrakyan also delivered a welcoming speech. The latter noted that the summit would be an incentive for expanding and developing business ties between the two countries.
The co-founder of “HyeTech” Nerses Ohanyan also took part in the forum. In his speech, he noted that the summit provided an excellent opportunity to network with Indian entrepreneurs, share unique experiences and build strong ties in the Indian tech ecosystem.
During the summit, the prospects for bilateral cooperation in the development of a startup ecosystem were discussed, and the importance of expanding cooperation in all areas of the high-tech industry, from household appliances to aerospace imaging, was emphasized.
The effective cooperation that has developed between the Armenian Space Research Laboratory “Bazoomq” and the Hyderabad “Skyroot Aerospace” was also mentioned, it was noted that it can serve as a good example for creating cooperation between start-ups in other areas.
The summit was organized by India’s leading innovation hub, “T-Hub”, which is one of the leaders in India’s innovation ecosystem.