Նախարարի առաջին տեղակալն առցանց մասնակցել է «Arrow» հայ-հնդկական համաժողով 2023»-ին
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի առաջին տեղակալ Գևորգ Մանթաշյանը մարտի 29-ին առցանց մասնակցել է «Arrow» հայ-հնդկական համաժողով 2023» -ին (Arrow Indo-Armenian Summit 2023):
Համաժողովի նպատակն էր համախմբել հայաստանյան և հնդկական տեխնոլոգիական էկոհամակարգի ձեռներեցներին և առաջնորդներին՝ քննարկելու համագործակցության սերտեցման հնարավորությունները:
Գևորգ Մանթաշյանը ներկայացրել է տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի կազմակերպությունների և ստարտափների զարգացմանն ուղղված ՀՀ կառավարության կողմից իրականացվող պետական աջակցության ծրագրերը:
Նմանատիպ ծրագրերի իրականացմամբ պետությունը նաև նպաստավոր պայմաններ է ստեղծում անհատ ձեռնարկատերերի և ՏՏ ոլորտի կազմակերպությունների համար Հայաստան տեղափոխվելու և այստեղ գործունեություն ծավալելու, ինչպես նաև որակյալ աշխատուժ ներգրավվելու համար: Այն ընկերությունները, որոնք 2022թ. մարտի 1-ից սկսած ներգրավել են առնվազն 10 նոր աշխատող՝ տեղացի, օտարերկրացի, պետությունը տրամադրում է աջակցություն նոր ընդունված աշխատողների մասով պետական բյուջե վճարված եկամտային հարկի 50 տոկոսի չափով:
Ինչպես նաև, տեղական ընկերություններում աշխատողները բնակարան կամ անհատական բնակելի տուն ձեռք բերելու կամ անհատական բնակելի տուն կառուցելու դեպքում, հնարավորություն ունեն օգտվելու հիպոթեքային վարկի սպասարկման համար վճարվող տոկոսների գումարի վերադարձից:
Ողջույնի խոսքով է հանդես եկել նաև «APRI Armenia»-ի նախագահ Լարա Սեդրակյանը: Վերջինս ընգծել է, որ համաժողովը խթան կհանդիսանա ընդլայնելու և զարգացնելու երկու երկրների գործարար կապերը:
«HyeTech» ընկերության համահիմնադիր Ներսես Օհանյանը ևս մասնակցել է համաժողովին: Վերջինս իր խոսքում նշել է, որ համաժողովը հիանալի հնարավորություն է ընձեռել շփվելու Հնդկաստանի ձեռնարկատերերի հետ, կիսվելու բացառիկ փորձով, ստեղծելու ամուր կապեր հնդկական տեխնոլոգիական էկոհամակարգում:
Համաժողովի ընթացքում քննարկվել են ստարտափ էկոհամակարգի զարգացման ուղղությամբ երկկողմ համագործակցության հեռանկարները, կարևորվել է համագործակցության ընդլայնումը բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության բոլոր ուղղություններով՝ սպառողական տեխնիկայից մինչև օդատիեզերական պատկերների մշակումներ։
Անդրադարձ է կատարվել նաև հայկական «Բազումք» տիեզերական հետազոտությունների լաբորատորիայի և Հայդարաբադի «Skyroot Aerospace»-ի միջև ձևավորված արդյունավետ համագործակցությանը, նշվել, որ այն լավ օրինակ կարող է ծառայել այլ ոլորտների ստարտափների միջև համագործակցության ստեղծման համար:
Համաժողովը կազմակերպվել էր հնդկական «T-Hub» առաջատար ինովացիոն կենտրոնի կողմից, որը Հնդկաստանի նորարարության էկոհամակարգի առաջատարներից է։

Первый заместитель министра в режиме онлайн принял участие в Индийско-Армянском Саммите Arrow 2023
29 марта первый заместитель министра высокотехнологической промышленности РА Геворг Манташян в режиме онлайн принял участие в Индийско-Армянском Саммите Arrow 2023.
Геворг Манташян представил реализуемые правительством РА программы государственной поддержки, направленные на развитие организаций и стартапов в сфере информационных технологий.
Целью саммита было собрать вместе предпринимателей и лидеров технологической экосистемы Армении и Индии для обсуждения возможностей более тесного сотрудничества.
Реализуя подобные программы, государство также создает благоприятные условия для индивидуальных предпринимателей и организаций сферы информационных технологий для переезда в Армению и осуществления здесь деятельности, а также для привлечения квалифицированной рабочей силы. Компаниям, нанявшим не менее 10 новых сотрудников, местных или иностранных, с 1 марта 2022 года государство оказывает поддержку в размере 50 процентов налога на прибыль, уплачиваемого в государственный бюджет за вновь принятых сотрудников.
Также в случае приобретения квартиры или индивидуального жилого дома либо строительства индивидуального жилого дома сотрудники местных компаний имеют возможность воспользоваться возвратом процентов, уплаченных за обслуживание ипотечного кредита.
С приветственной речью выступила также президент «APRI Armenia» Лара Седракян. Она отметила, что саммит станет стимулом для расширения и развития деловых связей двух стран.
В саммите также принял участие соучредитель компании «HyeTech» Нерсес Оганян. В своем выступлении он отметил, что саммит предоставил прекрасную возможность пообщаться с индийскими предпринимателями, поделиться уникальным опытом и наладить прочные связи в индийской технологической экосистеме.
В ходе саммита обсуждались перспективы двустороннего сотрудничества в направлении развития стартап-экосистемы, подчеркнули важность расширения сотрудничества по всем направлениям индустрии высоких технологий, от бытовой техники до обработки аэрокосмических изображений.
Также было упомянуто эффективное сотрудничество, сложившееся между армянской лабораторией космических исследований «Базумк» и хайдарабадской «Skyroot Aerospace», было отмечено, что оно может служить хорошим примером для создания сотрудничества между стартапами в других областях.
Саммит был организован ведущим инновационным центром Индии «T-Hub», который является одним из лидеров инновационной экосистемы Индии.