Նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը՝ տեխնոլոգիական ոլորտի զարգացման, ռազմարդյունաբերության, հայկական արբանյակի, իրականացվող ծրագրերի մասին
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը «Sputnik Արմենիա»-ին տված հարցազրույցում ամփոփել է 2022 թվականը։ Նախարարը ներկայացրել է նախարարության կողմից իրականացվող ծրագրերն ու աշխատանքների ընթացքը։
Ռոբերտ Խաչատրյանը մասնավորապես նշել է.
- ՏՏ ոլորտում արդեն կիրառական արդյունքներ ունենք։ Ոլորտում գրանցված աշխատակիցների քանակը շուրջ 24 հազար է։ ՊԵԿ–ից ստացված տվյալների համաձայն` նրանք ունեն բավական բարձր վարձատրություն և իրենց ստացած եկամուտները ծախսում են ՀՀ–ում։
- Ստարտափ էկոհամակարգի զարգացմանն ուղղված մի շարք ծրագրեր ունենք, որոնցից մեկը «ԲՈւՀ–մասնավոր հատված» ծրագիրն է։ Տարբեր կրթական հաստատությունների հետ` թե՛ պետական, թե՛ մասնավոր, որոշակի հմտություններ ենք սովորեցնում նրանց, ովքեր ցանկանում են իրենց մասնագիտությունը փոխել, մտնել ՏՏ կամ բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտ։
- Ամեն տարի փորձում ենք ճշգրտել ամենապահանջված կրթական ուղղությունները։ Ի տարբերություն անցած տարիների՝ այս տարի փորձեցինք շեշտը դնել ավելի բարձր մասնագիտացում ունեցող կադրերի պատրաստման վրա։
- 2022թ. առանձնացրել ենք հետևյալ հինգ ուղղությունները` արհեստական բանականություն, բլոկչեյն, ինժեներություն, կիբեռանվտանգություն և տեխնոլոգիական ձեռներեցություն։ Ունեցանք շուրջ 2000 դիմորդ։
- Կարևորում եմ «Ներուժ» ծրագիրը, որն ուղղված է սփյուռքի ներուժը Հայաստան բերելուն։ Հիմնական նպատակն այն է, որ դրամաշնորհ ստացած թիմը տեղափոխվի Հայաստան, առնվազն մեկ տարի Հայաստանում բնակվի և գործունեություն ծավալի։
- Կառանձնացնեմ նաև «Ինժեներական քաղաք» ստեղծելու նախագիծը։ Առանձին վերցրած տարածքում ինժեներական ընկերությունների համար ստեղծում ենք պայմաններ, համապատասխան հնարավորություններ և ենթակառուցվածքներ։ Քաղաք ստեղծելու նպատակով այս տարի արդեն շինարարություն է սկսվել մայրաքաղաքի Բագրևանդ թաղամասում։
- ՀՀ կառավարության որոշմամբ դեկտեմբերի 1–ին հաստատվեց նոր աջակցության ծրագիր։ Որոշում կայացնելու համար մեզ համար հիմնական պատճառը միայն տարադրամի փոխարժեքի տատանումները չէին։ Մենք խնդրին մոտեցել ենք համակարգված։ Մեր կատարած հետազոտությունները ցույց են տալիս, որ համաշխարհային մակարդակով բարդություններ են սպասվում ՏՏ ոլորտում։ Մենք ուզում ենք հնարավորություն տալ, որպեսզի մեր ընկերությունները ժամանակ շահեն և ավելի պատրաստված լինեն մարտահրավերներին։
- Մեր նպատակը միայն մեկ արբանյակ ունենալը չէր, դա արվում էր որպես առաջին քայլ, որպեսզի մենք ցույց տանք, որ ՀՀ կառավարությունը կարևորում է նաև այդ ուղղությունը և վստահեցնենք մասնավորին, որ ինքն էլ կարող է մասնակիցը դառնալ այդ ոլորտի կայացմանը։ 10-ից ավելի ընկերություններ արդեն պատրաստակամություն են հայտնել և որոշակի քայլեր են անում ոլորտում գործունեություն ծավալելու ուղղությամբ։
- Ուզում ենք Հայաստանում արբանյակաշինությունը զարգացնել, ինչը մեր ռազմավարության մեջ նշված է։
- Կադրային հարցերի լուծման հնարավորություններ կան։ Կոնկրետ առաջին արբանյակի հետ կապված՝ պայմանավորվածություն ունենք Satlantis ընկերության հետ, որը պատրաստ է կազմակերպել կադրերի վերապատրաստումն ու ուսուցումը։
- Բացառապես խաղաղ նպատակներով են օգտագործվում արբանյակից ստացված տվյալները։ Իհարկե, պաշտպանական առումով, կարծում եմ, բավականին օգտակար տեղեկություն հնարավոր է ձեռք բերել արբանյակից ստացված նկարներով։
- Ռազմարդյունաբերության ոլորտում շատ անելիքներ կան, բայց ոլորտի զարգացումն այս պահին գնահատում ենք դրական, որովհետև տեսնում ենք արդյունքները։
- Հերթական «ԱրմՀայթեք» ցուցահանդեսն այս տարի մարտին անցկացվեց, որտեղ ներկայացված էին ռազմարդյունաբերության ոլորտի կազմակերպությունների բազմաթիվ ցուցանմուշներ։ Հաջորդ «ԱրմՀայթեք»-ը նախատեսվում է 2024թ., կարծում եմ այնտեղ ավելի շատ բան կունենանք ցուցադրելու։
- Մենք ռազմարդյունաբերության ընկերությունների ռեեստր ունենք և բոլորի հետ ուղիղ կապի մեջ ենք։
- Գաղափարից մինչև սպառազինություն անցնելը որոշակի քայլերի հերթականություն ունի և հնարավոր չէ ինչ–որ քայլեր շրջանցել կամ արագացնել։
- Մինչև որևէ նմուշ պետական փորձարկում չի անցնում, հնարավոր չի լինում դա կիրառել իրական կյանքում։ Մի քանի պատճառ կա դրա համար, բայց առաջին և ամենակարևոր պատճառն անվտանգությունն է կիրառողի համար։

Министр Роберт Хачатрян о развитии технологического сектора, военной промышленности, армянском спутнике, реализуемых программах
Министр высокотехнологичной промышленности РА Роберт Хачатрян подвел итоги 2022 года в интервью Sputnik Армения. Министр представил реализуемые министерством проекты и ход работы.
Роберт Хачатрян, в частности, отметил:
- У нас уже есть прикладные результаты в сфере ИТ. Количество работников, зарегистрированных в отрасли, составляет около 24 тысяч человек. Согласно данным, полученным от КГД, они имеют достаточно высокую заработную плату и тратят полученный доход в РА.
- У нас есть ряд программ, направленных на развитие стартап-экосистемы, одна из которых — «Сотрудничество ВУЗ-частный сектор для подготовки специалистов». С различными учебными заведениями, как государственными, так и частными, мы обучаем определенным навыкам тех, кто хочет сменить профессию, войти в сферу информационных технологий или высоких технологий. Каждый год мы стараемся определить самые популярные образовательные направления. В отличие от предыдущих лет, в этом году мы постарались сделать упор на подготовку кадров с более высокой специализацией.
- В 2022 году мы определили следующие пять направлений: искусственный интеллект, блокчейн, инженерия, кибербезопасность и технологическое предпринимательство. У нас было около 2000 претендентов.
- Я хотел бы выделить программу «Неруж», которая направлена на привлечение потенциала диаспоры в Армению. Основная цель состоит в том, чтобы команда, получившая грант, переехала в Армению, жила и работала в Армении не менее одного года.
- Я бы также хотел выделить проект создания «Инженерного городка». На отдельно взятой территории создаем условия, соответствующие возможности и инфраструктуры для инженерных компаний. С целью создания городка в этом году уже началось строительство в столичном квартале Багреванд.
- Решением правительства РА от 1 декабря утверждена новая программа поддержки. Главной причиной для принятия нами решения были не только колебания обменного курса. Мы сбалансированно подошли к проблеме. Анализ показывает, что сферу информационных технологий в целом ожидают серьезные проблемы и трудности по всему миру. Мы хотим дать нашим компаниям возможность выиграть время и лучше подготовиться к вызовам.
- Нашей целью было не просто иметь один спутник, это было сделано в качестве первого шага, чтобы мы могли показать, что правительство РА придает большое значение также этому направлению и убедить частный сектор, что тот может стать участником создания этого сектора. Более 10 компаний уже изъявили желание и предпринимают определенные шаги для работы в этом секторе.
- Мы намерены развивать в Армении спутникостроение, что указано в нашей стратегии.
- Есть возможности для решения кадровых вопросов. Касательно первого спутника у нас есть договоренность с испанской компанией Satlantis о подготовке, обучении соответствующих кадров. Данные, полученные со спутника, используются исключительно в мирных целях. Разумеется, с точки зрения обороны, можно получить весьма полезную информацию с помощью спутниковых снимков.
- В сфере ВПК предстоит многое сделать, но на данный момент мы оцениваем развитие отрасли положительно, потому что видим результаты.
- В марте этого года у нас была очередная выставка «ArmHighTech», на которой были представлены многие экспонаты организаций военной промышленности. На следующей выставке «ArmHighTech», которая состоится в 2024 году, у нас будет в разы больше продукции и техники.
- У нас есть реестр предприятий военной промышленности, и мы находимся в непосредственном контакте со всеми ними.
- Переход от идеи к созданию оружия имеет определенную последовательность шагов, и обойти или ускорить какие-то шаги невозможно. Пока любой образец не пройдет госиспытания, применить его в реальной жизни не представляется возможным. Для этого есть несколько причин, но первая и самая важная причина – безопасность для пользователя.