Մեկնարկել է «Հայաստան – Ճարտարագիտական շաբաթ 2022»-ը
Դեկտեմբերի 23-ին Հայաստանի ազգային պատկերասրահում մեկնարկել է «Հայաստան – Ճարտարագիտական շաբաթ 2022»-ը, որն անցկացվում է «Համադրելով ճարտարագիտությունը, գիտությունը և արվեստը» խորագրի ներքո։
Միջոցառման հանդիսավոր բացմանը ներկա էին ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը, ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը, պաշտոնատար այլ անձինք, ոլորտի ղեկավարներ ու ներկայացուցիչներ։
Ողջունելով միջոցառման մասնակիցներին և կազմակերպիչներին՝ Հակոբ Արշակյանը ներկայացրել է վերջին տարիներին ոլորտում արձանագրած առաջխաղացումը, նշել մի շարք վիճակագրական տվյալներ, անդրադարձել նաև առաջ եկած մարտահրավերներին։
«Ճարտարագիտական շաբաթը բարձր տեխնոլոգիական ոլորտի ամենասպասված իրադարձություններից է, և շատ ուրախ եմ, որ այսպիսի բարձր մակարդակով է կազմակերպվել:
Հույս ունեմ, որ մենք կկարողանանք այն տարածաշրջանային մասշտաբի կարևորության միջոցառման վերածել: Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության ոլորտն այս տարի ռեկորդային ցուցանիշներ է արձանագրել՝ ազդելով Հայաստանի տնտեսական միջավայրի վրա: Ինչպես գիտեք, Հայաստանն այլընտրանք չունի, քան ինժեներական ոլորտի ավելի ու ավելի արագացող տեմպերով զարգացումը։ Դա է ամենամեծ հնարավորությունը, դա ոչ միայն մեր, այլ նաև միջազգային տարբեր կազմակերպությունների գնահատականն է»,- նշել է
Հակոբ Արշակյանն իր ելույթում՝ փաստելով, որ ՀՀ կառավարությունն ուշադրության կենտրոնում է պահում և աջակցում է ոլորտի զարգացմանը:
Միջոցառմանը բացման խոսքով հանդես է եկել նաև ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը: Կարևորելով արդեն ավանդույթ դարձած այս միջոցառման իրականացումը՝ նախարարը նշել է, որ այն յուրատեսակ հարթակ է՝ քննարկելու ճարտարագիտության ոլորտում գրանցած հաջողությունները, բարձրաձայնելու առկա խնդիրները, քննարկելու դրանց լուծումները:
«Ինչպես գիտեք, ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունն արդեն մի քանի տարի իրականացնում է տեխնոլոգիական կրթական ծրագրեր։ Այս տարի առանձնացված 5 ուղղություններից մեկն էլ Ինժեներությունն է: Որակյալ և մրցունակ կրթությունը ցանկացած ոլորտի հաջողության կարևոր հիմնքն է, իսկ գիտությունը՝ ստացած գիտելիքները նորարարության վերածելու, նոր արժեք ստեղծելու լավագույն դրսևորումը: Կարևոր եմ համարում նաև «Ինժեներական քաղաք» ստեղծելու ծրագիրը։ Առանձին վերցրած տարածքում ինժեներական ընկերությունների համար ստեղծում ենք պայմաններ, հնարավորություններ և ենթակառուցվածքներ: «Ինժեներական քաղաք»-ը նախատեսված է տեխնոլոգիական ընկերությունները մեկ վայրում տեղայնացնելու և կենտրոնացնելու համար: Ուզում եմ հատուկ ընդգծել, որ «Ինժեներական քաղաք» ծրագրի ռեզիդենտի կարգավիճակ ձեռք բերելու նպատակով հայտերի ընդունման գործընթացը շարունակվում է: Հետևաբար, հորդորում, կոչ եմ անում ակտիվ դիմեն ինժեներիայով զբաղվողները»,- նշել է Ռոբերտ Խաչատրյանն իր խոսքում՝ հավելելով, որ միջոցառումն այս տարի անցկացվում է ոչ միայն Երևանում, այլ նաև Վանաձորում, ինչը կարևոր ազդակ է թե՛ մարզերի համաչափ զարգացման, թե՛ մարզերում ինժեներական, և ընդհանրապես տեխնոլոգիական ոլորտի զարգացման համար:
Նախարարը հույս է հայտնել նաև, որ միջոցառումը տարեցտարի կընդլայնի շրջանակները թե՛ բովանդակային, թե՛ մասշտաբային առումով, կբերի նոր արժեք ու ասելիք ոլորտում, հաջողություն և արդյունավետ քննարկումներ մաղթել մասնակիցներին:
Ողջույնի խոսքով են հանդես եկել նաև «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամի տնօրեն Բագրատ Ենգիբարյանը, Հայաստանի ինժեներական ասոցիացիայի տնօրենների խորհրդի նախագահ Արամ Սալաթյանը, PMI Science-ի գիտահետազոտական կենտրոնի ներկայացուցիչ Օֆելյա Սարգսյանը:
Միջոցառման երեք օրերի ընթացքում կքննարկվեն Հայաստանում ճարտարագիտության և արտադրության զարգացման ապագան, ժամանակակից ճարտարագիտական լուծումներն ու ոլորտի վերջին միտումներն ու մարտահրավերները։ Ինչպես նաև Ինժեներական քաղաքում տեղի կունենա ճարտարագիտական ցուցահանդես, որի ընթացքում կներկայացվեն ավտոմոբիլային արդյունաբերության, կիսահաղորդիչ սարքերի, կենսաբժշկական ճարտարագիտության, սպառողական էլեկտրոնիկայի և ինժեներական ծրագրակազմի վերջին նվաճումները: Շաբաթն իր աշխատանքները հաջորդիվ կշարունակի Վանաձորում և կամփոփի դեկտեմբերի 25-ին։
«Հայաստան – Ճարտարագիտական շաբաթ 2022»-ը կազմակերպվել է «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամի և Ինժիներական ասոցիացիայի կողմից՝ ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության, PMI Science գիտահետազոտական կենտրոնի, Նեյշընըլ Ինսթրումենթսի (NI), Ինժեներական քաղաքի (ԻՔ) և մի շարք այլ կազմակերպությունների հետ համագործակցությամբ։

Стартовала «Армения — Инженерная неделя 2022»
23 декабря в Национальной галерее Армении стартовала «Армения — Инженерная неделя 2022», которая проводится под названием «Конвергенция инженерии, науки и искусства».
На торжественном открытии мероприятия присутствовали заместитель Председателя НС РА Акоп Аршакян, министр высокотехнологической промышленности РА Роберт Хачатрян, другие официальные лица, руководители и представители отрасли.
Приветствуя участников и организаторов мероприятия, Акоп Аршакян представил прогресс, зафиксированный в сфере в последние годы, отметил ряд статистических данных, а также коснулся возникших проблем.
«Инженерная неделя — одно из самых ожидаемых событий в сфере высоких технологий, и я очень рад, что она была организована на таком высоком уровне. Надеюсь, что нам удастся превратить его в событие регионального значения. Сфера высокотехнологичной промышленности в этом году зафиксировала рекордные показатели, что отразилось на экономической среде Армении. Как известно, у Армении нет другой альтернативы, кроме как развивать машиностроительный сектор все более быстрыми темпами. Это самая большая возможность, это не только наша оценка, но и оценка различных международных организаций», — отметил в своем выступлении Акоп Аршакян, заявив, что правительство РА находится в центре внимания и поддерживает развитие отрасли.
На мероприятии со вступительной речью выступил также министр высокотехнологичной промышленности РА Роберт Хачатрян. Подчеркивая важность проведения этого уже ставшего традицией мероприятия, министр отметил, что оно является уникальной площадкой для обсуждения успехов, зафиксированных в области инженерии, для поднятия существующих проблем и обсуждения путей их решения. «Как известно, Министерство высокотехнологической промышленности РА уже несколько лет реализует технологические образовательные программы. Инженерия – одна из 5 областей, выбранных в этом году. Качественное и конкурентоспособное образование является важной основой успеха в любой сфере, а наука является лучшим проявлением превращения полученных знаний в инновации и создание новой ценности. Также считаю важным проект создания «Инженерного городка». Мы создаем условия, возможности и инфраструктуру для инжиниринговых компаний на определенном районе. «Инженерный городок» предназначен для локализации и концентрации технологических компаний в одном месте. Хочу подчеркнуть, что процесс подачи заявки на получение статуса резидента проекта «Инженерный город» продолжается. Поэтому призываю тех, кто занимается инженерной деятельностью, активно подовать заявки», — отметил в своем выступлении Роберт Хачатрян, добавив, что в этом году мероприятие проходит не только в Ереване, но и в Ванадзоре, что является важным импульсом как для сбалансированного развития регионов, так и для развития инженерно-технологического комплекса в целом.
Министр также выразил надежду, что мероприятие из года в год будет расширять свои масштабы как по содержанию, так и по масштабам, принесет новую ценность и что-то новое в сфере, и пожелал участникам успехов и эффективных дискуссий.
С приветственным словом также выступили директор Фонда «Инкубатор предприятий» Баграт Енгибарян, председатель Совета директоров Инженерной ассоциации Армении Арам Салатян, менеджер научно-исследовательского центра PMI Офелия Саргсян.
В течение трех дней мероприятия будут обсуждаться перспективы развития машиностроения и производства в Армении, современные инженерные решения, а также последние тенденции и вызовы отрасли. Также в Инженерном городке пройдет инженерная выставка, в ходе которой будут представлены последние достижения в области автомобилестроения, полупроводниковых приборов, биомедицинской инженерии, потребительской электроники и инженерного программного обеспечения.
Неделя продолжит свою деятельность в Ванадзоре и завершится 25 декабря.
«Армения — Инженерная неделя 2022» организована Фондом «Инкубатор предприятий» и Инженерной ассоциацией в сотрудничестве с Министерством высокотехнологической промышленности РА, Научно-исследовательским центром PMI, National Instruments (NI), Engineering City (IC) и ряд других организаций.