Մեկնարկել է «Հայաստան – Ճարտարագիտական շաբաթ 2022»-ը
Դեկտեմբերի 23-ին Հայաստանի ազգային պատկերասրահում մեկնարկել է «Հայաստան – Ճարտարագիտական շաբաթ 2022»-ը, որն անցկացվում է «Համադրելով ճարտարագիտությունը, գիտությունը և արվեստը» խորագրի ներքո։
Միջոցառման հանդիսավոր բացմանը ներկա էին ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը, ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը, պաշտոնատար այլ անձինք, ոլորտի ղեկավարներ ու ներկայացուցիչներ։
Ողջունելով միջոցառման մասնակիցներին և կազմակերպիչներին՝ Հակոբ Արշակյանը ներկայացրել է վերջին տարիներին ոլորտում արձանագրած առաջխաղացումը, նշել մի շարք վիճակագրական տվյալներ, անդրադարձել նաև առաջ եկած մարտահրավերներին։
«Ճարտարագիտական շաբաթը բարձր տեխնոլոգիական ոլորտի ամենասպասված իրադարձություններից է, և շատ ուրախ եմ, որ այսպիսի բարձր մակարդակով է կազմակերպվել:
Հույս ունեմ, որ մենք կկարողանանք այն տարածաշրջանային մասշտաբի կարևորության միջոցառման վերածել: Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության ոլորտն այս տարի ռեկորդային ցուցանիշներ է արձանագրել՝ ազդելով Հայաստանի տնտեսական միջավայրի վրա: Ինչպես գիտեք, Հայաստանն այլընտրանք չունի, քան ինժեներական ոլորտի ավելի ու ավելի արագացող տեմպերով զարգացումը։ Դա է ամենամեծ հնարավորությունը, դա ոչ միայն մեր, այլ նաև միջազգային տարբեր կազմակերպությունների գնահատականն է»,- նշել է
Հակոբ Արշակյանն իր ելույթում՝ փաստելով, որ ՀՀ կառավարությունն ուշադրության կենտրոնում է պահում և աջակցում է ոլորտի զարգացմանը:
Միջոցառմանը բացման խոսքով հանդես է եկել նաև ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը: Կարևորելով արդեն ավանդույթ դարձած այս միջոցառման իրականացումը՝ նախարարը նշել է, որ այն յուրատեսակ հարթակ է՝ քննարկելու ճարտարագիտության ոլորտում գրանցած հաջողությունները, բարձրաձայնելու առկա խնդիրները, քննարկելու դրանց լուծումները:
«Ինչպես գիտեք, ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունն արդեն մի քանի տարի իրականացնում է տեխնոլոգիական կրթական ծրագրեր։ Այս տարի առանձնացված 5 ուղղություններից մեկն էլ Ինժեներությունն է: Որակյալ և մրցունակ կրթությունը ցանկացած ոլորտի հաջողության կարևոր հիմնքն է, իսկ գիտությունը՝ ստացած գիտելիքները նորարարության վերածելու, նոր արժեք ստեղծելու լավագույն դրսևորումը: Կարևոր եմ համարում նաև «Ինժեներական քաղաք» ստեղծելու ծրագիրը։ Առանձին վերցրած տարածքում ինժեներական ընկերությունների համար ստեղծում ենք պայմաններ, հնարավորություններ և ենթակառուցվածքներ: «Ինժեներական քաղաք»-ը նախատեսված է տեխնոլոգիական ընկերությունները մեկ վայրում տեղայնացնելու և կենտրոնացնելու համար: Ուզում եմ հատուկ ընդգծել, որ «Ինժեներական քաղաք» ծրագրի ռեզիդենտի կարգավիճակ ձեռք բերելու նպատակով հայտերի ընդունման գործընթացը շարունակվում է: Հետևաբար, հորդորում, կոչ եմ անում ակտիվ դիմեն ինժեներիայով զբաղվողները»,- նշել է Ռոբերտ Խաչատրյանն իր խոսքում՝ հավելելով, որ միջոցառումն այս տարի անցկացվում է ոչ միայն Երևանում, այլ նաև Վանաձորում, ինչը կարևոր ազդակ է թե՛ մարզերի համաչափ զարգացման, թե՛ մարզերում ինժեներական, և ընդհանրապես տեխնոլոգիական ոլորտի զարգացման համար:
Նախարարը հույս է հայտնել նաև, որ միջոցառումը տարեցտարի կընդլայնի շրջանակները թե՛ բովանդակային, թե՛ մասշտաբային առումով, կբերի նոր արժեք ու ասելիք ոլորտում, հաջողություն և արդյունավետ քննարկումներ մաղթել մասնակիցներին:
Ողջույնի խոսքով են հանդես եկել նաև «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամի տնօրեն Բագրատ Ենգիբարյանը, Հայաստանի ինժեներական ասոցիացիայի տնօրենների խորհրդի նախագահ Արամ Սալաթյանը, PMI Science-ի գիտահետազոտական կենտրոնի ներկայացուցիչ Օֆելյա Սարգսյանը:
Միջոցառման երեք օրերի ընթացքում կքննարկվեն Հայաստանում ճարտարագիտության և արտադրության զարգացման ապագան, ժամանակակից ճարտարագիտական լուծումներն ու ոլորտի վերջին միտումներն ու մարտահրավերները։ Ինչպես նաև Ինժեներական քաղաքում տեղի կունենա ճարտարագիտական ցուցահանդես, որի ընթացքում կներկայացվեն ավտոմոբիլային արդյունաբերության, կիսահաղորդիչ սարքերի, կենսաբժշկական ճարտարագիտության, սպառողական էլեկտրոնիկայի և ինժեներական ծրագրակազմի վերջին նվաճումները: Շաբաթն իր աշխատանքները հաջորդիվ կշարունակի Վանաձորում և կամփոփի դեկտեմբերի 25-ին։
«Հայաստան – Ճարտարագիտական շաբաթ 2022»-ը կազմակերպվել է «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամի և Ինժիներական ասոցիացիայի կողմից՝ ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության, PMI Science գիտահետազոտական կենտրոնի, Նեյշընըլ Ինսթրումենթսի (NI), Ինժեներական քաղաքի (ԻՔ) և մի շարք այլ կազմակերպությունների հետ համագործակցությամբ։

“Armenia – Engineering Week 2022” kicked off
On December 23, “Armenia – Engineering Week 2022” kicked off at the National Gallery of Armenia, which is held under the motto “Converging Engineering, Science and Art”.
The opening ceremony was attended by RA NA Vice President Hakob Arshakyan, RA Minister of High-Tech Industry Robert Khachatryan, other officials, leaders and representatives of the industry.
Welcoming the participants and organizers of the event, Hakob Arshakyan presented the progress recorded in the field in recent years, noted a number of statistical data, and also touched upon the problems that had arisen.
“Engineering Week is one of the most anticipated events in the field of high technologies, and I am very glad that it was organized at such a high level. I hope that we will be able to turn it into an event of regional importance. The high-tech industry has reached record highs this year, which has affected the economic environment in Armenia. This is the biggest opportunity, this is not only our assessment, but also the assessment of various international organizations,” Hakob Arshakyan marked in his speech, noting that the RA Government pays special attention and supports the development of the industry.
RA Minister of High-Tech Industry Robert Khachatryan also delivered an opening speech at the event. Emphasizing the importance of holding this event, which has already become a tradition, the Minister noted that it is a unique platform for discussing the successes recorded in the field of engineering, for raising existing problems and discussing ways to solve them.
“As you know, the Ministry of High-Tech Industry of the RA has been implementing technological educational programs for several years. Engineering is one of the 5 fields chosen this year. Quality and competitive education is an important foundation for success in any field, and science is the best manifestation of the transformation of acquired knowledge into innovation and the creation of new value. I also consider important creating the “Engineering City” project. We create conditions, opportunities and infrastructure for engineering companies in a particular area. “Engineering City” is designed to localize and concentrate technology companies in one place. I want to emphasize that the process of applying for the status of a resident of the Engineering City project is ongoing. Therefore, I urge, I call upon those engaged in engineering to apply actively,” Robert Khachatryan noted in his speech, adding that this year the event is held not only in Yerevan, but also in Vanadzor, which is an important impetus for the balanced development of the regions, and for the development of the engineering and technological sphere in general.
The Minister also expressed hope that the event will expand its scope year by year both in terms of content and scale, will bring new value and something new to say in the field, and wished success and effective discussions to the participants.
Bagrat Yengibaryan, Director of the Enterprise Incubator Foundation, Aram Salatyan, President of the Engineering Association of Armenia, Ofelia Sargsyan, manager of the PMI Research Center also delivered a welcoming speech.
During the three days of the event, the prospects for the development of engineering and production in Armenia, modern engineering solutions, as well as the latest trends and challenges in the industry will be discussed.
The Engineering City will also host an engineering exhibition showcasing the latest advances in automotive, semiconductor, biomedical engineering, consumer electronics and engineering software. The week will continue its activities in Vanadzor and end on December 25.
“Armenia – Engineering Week 2022” is organized by the Enterprise Incubator Foundation and the Engineering Association, in cooperation with the Ministry of High-Tech Industry of the RA, PMI Science R&D Center Armenia, National Instruments (NI), Engineering City (EC) and a number of other organizations.