Մխիթար Հայրապետյանը ՏՏ համայնքի հետ քննարկել է ոլորտի զարգացմանն ուղղված օրենսդրական փաթեթի նախագծերը
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը փետրվարի 8-ին հանդիպում է ունեցել տեխնոլոգիական ընկերությունների ներկայացուցիչների հետ:
Սա նախարար Մխիթար Հայրապետյանի՝ նման ձևաչափով անցկացված առաջին հանդիպումն էր տեխնոլոգիական համայնքը ներկայացնող ընկերությունների, վերազգային կազմակերպությունների և միությունների հետ:
Մխիթար Հայրապետյանն անդրադարձել է տեղեկատվական և հաղորդակցության տեխնոլոգիաների (ՏՀՏ), բարձր տեխնոլոգիաների (ԲՏ) ոլորտների զարգացման խթանմանն ու աջակցությանն ուղղված գործնական քայլերի անհրաժեշտությանը՝ կարևորելով մտքերի փոխանակումը նշված ձևաչափով և հույս հայտնելով, որ տեխնոլոգիական համայնքի ներկայացուցիչների հետ համագործակցությունը շարունակական է լինելու:
Նախարարի գլխավորությամբ տեղի ունեցած հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանում ՏՏ ոլորտի զարգացման խթանման և ԲՏ ոլորտի զարգացման մասին օրենքի նախագծերի նախնական տարբերակները, որոնք կազմվել են ոլորտային ընկերությունների համատեղ ջանքերով և միջազգային կազմակերպությունների աջակցությամբ:
Մխիթար Հայրապետյանը ներկայացրել է օրենսդրական փաթեթի մշակման և ընդունման քայլերի հաջորդականությունը՝ նշելով, որ քննարկումից և մշակումից հետո օրինագծերը ներկայացվելու են փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանի գրասենյակ:
«Ինչպես գիտեք՝ վաղուց արդեն հանրային տարատեսակ ընկալումներում հարցադրումներ են լինում, թե ինչու է պետությունն առանձնահատուկ վերաբերմունք ցուցաբերում տնտեսության այս կամ այն ճյուղին: Շատ կարևոր է ցույց տալ, որ ոլորտի զարգացումը, ոլորտում ավելի ու ավելի շատ ռեսուրսների կենտրոնացումը բխում է յուրաքանչյուր քաղաքացու շահերից», - նշել է նախարարը:
Օրինագծերի աշխատանքային տարբերակները մշակելիս՝ հեղինակներն ուսումնասիրել են Հայաստանի ՏՏ և ԲՏ ոլորտների զարգացման դինամիկան, տնտեսական ցուցանիշները, ոլորտի շրջանառությունն ու ներուժը, տնտեսական ընդհանուր միջավայրը՝ դիտարկելով առաջարկվող տնտեսական ազդեցության տարբեր սցենարներ: Նախագիծը նաև տալիս է բարձր տեխնոլոգիական ոլորտի սահմանումը՝ ներառում է ՏՏ և ինժեներական ոլորտները:
Հանդիպման մասնակիցները ներկայացրել են իրենց տեսակետներն առաջարկվող նախագծի վերաբերյալ, հնչել են տարբեր կարծիքներ: Ուշադրություն է հատկացվել նաև գիտահետազոտական աշխատանք իրականացնող ըներությունների խրախուսման, մասնագիտական կրթության խթանման և ուղեղների արտահոսքի և ներհոսքի հարցերին:
Նշվել է, որ առաջիկայում նախարարին է ներկայացվելու ՏՏ և ԲՏ ոլորտների զարգացման խթանմանն ուղղված օրինագծերի մի քանի սցենար, որոնք ներառելու են շահագրգիռ բոլոր կողմերի, այդ թվում՝ տեխնոլոգիական համայնքի և այլ գերատեսչությունների կարծիքները:

Mkhitar Hayrapetyan discussed with the IT community the draft legislative package aimed at the development of the industry
Minister of High-Tech Industry of the RA Mkhitar Hayrapetyan had a meeting with representatives of technology companies on February 8.
This was the Minister’s first meeting in such a format with companies, international organizations, and unions representing the technological community.
Mkhitar Hayrapetyan referred to the need for practical steps to promote and support the development of information and communication (ICT) and high technology sectors, emphasizing the exchange of ideas in this format and expressing hope that cooperation with representatives of the technological community will be continuous.
During the meeting held under the leadership of the minister, the draft legislative package aimed at promoting the development of the IT and high-tech sectors in Armenia, which were developed with the joint efforts of the sector companies and the support of international organizations, was discussed.
Mkhitar Hayrapetyan presented the steps in the development and adoption of the legislative package, noting that after discussion and completion, the projects of the legislative package will be introduced to the office of Deputy Prime Minister Tigran Khachatryan.
"As you know, for a long time there have been questions in various public perceptions as to why the government shows a special attitude to this or that sector of the economy. It is very important to show that the development of the sector, the concentration of more resources in this sector is in the interests of every citizen,"- the Minister noted.
In developing the working versions of the drafts, the authors studied the dynamics of the development of the IT and ICT sectors in Armenia, economic indicators, the turnover and potential of the sector, the general economic environment, considering different scenarios of the proposed economic impact. The draft law also defines the high-tech sector, including the IT and engineering sectors.
The participants of the meeting expressed their point of view on the proposed draft law. The issues of encouraging research and development enterprises, promoting professional education, and inflow/outflow of brains were among the discussed topics.
It was noted that several scenarios of the draft law aimed at promoting the development of IT and high-tech sectors will be introduced to the Minister in the near future, which will include the opinions of all interested parties, including the technological community and other beneficiaries.