Մխիթար Հայրապետյանը ՏՏ համայնքի հետ քննարկել է ոլորտի զարգացմանն ուղղված օրենսդրական փաթեթի նախագծերը
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը փետրվարի 8-ին հանդիպում է ունեցել տեխնոլոգիական ընկերությունների ներկայացուցիչների հետ:
Սա նախարար Մխիթար Հայրապետյանի՝ նման ձևաչափով անցկացված առաջին հանդիպումն էր տեխնոլոգիական համայնքը ներկայացնող ընկերությունների, վերազգային կազմակերպությունների և միությունների հետ:
Մխիթար Հայրապետյանն անդրադարձել է տեղեկատվական և հաղորդակցության տեխնոլոգիաների (ՏՀՏ), բարձր տեխնոլոգիաների (ԲՏ) ոլորտների զարգացման խթանմանն ու աջակցությանն ուղղված գործնական քայլերի անհրաժեշտությանը՝ կարևորելով մտքերի փոխանակումը նշված ձևաչափով և հույս հայտնելով, որ տեխնոլոգիական համայնքի ներկայացուցիչների հետ համագործակցությունը շարունակական է լինելու:
Նախարարի գլխավորությամբ տեղի ունեցած հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանում ՏՏ ոլորտի զարգացման խթանման և ԲՏ ոլորտի զարգացման մասին օրենքի նախագծերի նախնական տարբերակները, որոնք կազմվել են ոլորտային ընկերությունների համատեղ ջանքերով և միջազգային կազմակերպությունների աջակցությամբ:
Մխիթար Հայրապետյանը ներկայացրել է օրենսդրական փաթեթի մշակման և ընդունման քայլերի հաջորդականությունը՝ նշելով, որ քննարկումից և մշակումից հետո օրինագծերը ներկայացվելու են փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանի գրասենյակ:
«Ինչպես գիտեք՝ վաղուց արդեն հանրային տարատեսակ ընկալումներում հարցադրումներ են լինում, թե ինչու է պետությունն առանձնահատուկ վերաբերմունք ցուցաբերում տնտեսության այս կամ այն ճյուղին: Շատ կարևոր է ցույց տալ, որ ոլորտի զարգացումը, ոլորտում ավելի ու ավելի շատ ռեսուրսների կենտրոնացումը բխում է յուրաքանչյուր քաղաքացու շահերից», - նշել է նախարարը:
Օրինագծերի աշխատանքային տարբերակները մշակելիս՝ հեղինակներն ուսումնասիրել են Հայաստանի ՏՏ և ԲՏ ոլորտների զարգացման դինամիկան, տնտեսական ցուցանիշները, ոլորտի շրջանառությունն ու ներուժը, տնտեսական ընդհանուր միջավայրը՝ դիտարկելով առաջարկվող տնտեսական ազդեցության տարբեր սցենարներ: Նախագիծը նաև տալիս է բարձր տեխնոլոգիական ոլորտի սահմանումը՝ ներառում է ՏՏ և ինժեներական ոլորտները:
Հանդիպման մասնակիցները ներկայացրել են իրենց տեսակետներն առաջարկվող նախագծի վերաբերյալ, հնչել են տարբեր կարծիքներ: Ուշադրություն է հատկացվել նաև գիտահետազոտական աշխատանք իրականացնող ըներությունների խրախուսման, մասնագիտական կրթության խթանման և ուղեղների արտահոսքի և ներհոսքի հարցերին:
Նշվել է, որ առաջիկայում նախարարին է ներկայացվելու ՏՏ և ԲՏ ոլորտների զարգացման խթանմանն ուղղված օրինագծերի մի քանի սցենար, որոնք ներառելու են շահագրգիռ բոլոր կողմերի, այդ թվում՝ տեխնոլոգիական համայնքի և այլ գերատեսչությունների կարծիքները:

Мхитар Айрапетян обсудил с сообществом ИТ законодательные проекты, направленные на развитие отрасли
Министр высокотехнологической промышленности РА Мхитар Айрапетян 8 февраля встретился с представителями технологических компаний.
Это была первая встреча министра в таком формате с компаниями, международными организациями и профсоюзами, представляющими технологическое сообщество.
Мхитар Айрапетян коснулся необходимости практических шагов по продвижению и поддержке развития секторов информационных и коммуникационных технологий, высоких технологий, подчеркнув обмен идеями в указанном формате и выразив надежду, что сотрудничество с представителями технологического сектора будет непрерывным.
Министр представил последовательность шагов по разработке и принятию законодательного проекта, отметив, что после обсуждения и разработки законопроекты будут переданы в аппарат вице-премьера Тиграна Хачатряна.
«Как известно, в обществе уже давно возникают вопросы, почему правительство проявляет особое отношение к той или иной отрасли экономики. Очень важно показать, что развитие отрасли, концентрация больших ресурсов исходит из интереса каждого гражданина», - отметил министр.
При составлении рабочих версий законопроектов авторы изучили динамику развития информационных и высоких технологий Армении, экономические показатели, оборот и потенциал отрасли, общую экономическую ситуацию, рассматривая различные сценарии предполагаемого экономического воздействия. Проект также дает определение сектора высоких технологий, включая сектор информационных технологий и инженерии.
Участники встречи представили свои взгляды на предлагаемый законопроект, были высказаны разные мнения. Также было уделено внимание вопросам поощрения научно-исследовательских предприятий и развития профессионального образования.
Было отмечено, что в ближайшее время министру будут представлены несколько сценариев законопроектов, направленных на содействие развитию информационных и высоких технологий, в которых будут учтены мнения всех заинтересованных сторон, включая технологическое сообщество и других бенефициаров.