ՀՀ ԲՏԱ նախարար Մխիթար Հայրապետյանն Էստոնիայի Հանրապետությունում հանդիպել է Էստոնիայի արդարադատության և թվայնացման նախարարի հետ
- Հրապարակվել է՝ 03/04/2025
ՀՀ ԲՏԱ նախարար Մխիթար Հայրապետյանն ապրիլի 3-ին Էստոնիա կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում հանդիպել է Էստոնիայի արդարադատության և թվայնացման նախարար Լիիսա֊Լի Պակոստայի հետ: Հանդիպմանը մասնակցել են նաև ՀՀ ԲՏԱ նախարարի առաջին տեղակալ Գևորգ Մանթաշյանն ու Հայաստանի տեղեկատվական համակարգերի գործակալության տնօրեն Ներսես Երիցյանը:
Կողմերն ընդգծել են, որ երկկողմ այցերը կնպաստեն ոլորտային հարաբերությունների խորացմանը, մասնավորապես թվային կառավարման, կիբեռանվտանգության և հանրային ծառայությունների թվայնացման ուղղություններով, հնարավորություն կընձեռեն խորացնել փորձի փոխանակումն ու համատեղ ծրագրերի մշակումն ու իրականացումը՝ նպաստելով Հայաստանի և Էստոնիայի միջև երկարաժամկետ, կայուն գործընկերության ձևավորմանը:
Այցի շրջանակում նախարար Մխիթար Հայրապետյանի գլխավորած պատվիրակությունը մասնակցել է այցի օրակարգով նախատեսված մի շարք այլ հանդիպումների և քննարկումների:
Քննարկումների ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Էստոնիայի կառավարության ՏՀՏ համակարգման գործընթացներին, պետություն-մասնավոր հատվածի համագործակցության գործարկման մեխանիզմներին, Էստոնիայի միջազգային զարգացման կենտրոնի` (ESTDEV) միջազգային զարգացման համագործակցության նախագծերին ու պետական ծառայությունների մատուցման համար գլոբալ օգտագործվող մեթոդաբանությանն և գործիքակազմին և այլ հարցերի:
Պատվիրակությունն այցելել է նաև Պետական տեղեկատվական համակարգի մարմին (RIA), որտեղ Կիբեռանվտանգության, տեղեկատվական համակարգի մարմնի (RIA) տնօրեն Գերտ Աուվարտի հետ քննարկվել են կիբեռանվտանգության ոլորտի տեխնոլոգիաների և սպառնալիքների շարունակական զարգացմանը, կիբեռանվտանգության իրավիճակին և կառավարման գործընթացներին վերաբերող հարցեր:

RA Minister of High-Tech Industry Mkhitar Hayrapetyan Meets with the Minister of Justice and Digitalization in the Republic of Estonia
During his working visit to Estonia on April 3, Minister of High-Tech Industry of the Republic of Armenia Mkhitar Hayrapetyan met with Liisa-Ly Pakosta, Minister of Justice and Digitalization of the Republic of Estonia. The meeting was also attended by First Deputy Minister of High-Tech Industry Gevorg Mantashyan and Director of the Information Systems Agency of Armenia Nerses Yeritsyan.
The parties emphasized that reciprocal visits play a key role in expanding sectoral cooperation, particularly in the fields of digital governance, cybersecurity, and the digitalization of public services. They also noted the importance of experience exchange and the development and implementation of joint programs, which can contribute to forming a long-term and stable partnership between Armenia and Estonia.
As part of the visit, the delegation led by Minister Hayrapetyan took part in various meetings and discussions outlined in the official agenda.
Topics discussed included Estonia’s ICT coordination mechanisms, approaches to public-private cooperation, international development initiatives of the Estonian Center for International Development (ESTDEV), and globally applied methodologies and toolkits for delivering state services.
The delegation also visited the Estonian Information System Authority, where they discussed issues related to the advancement of cybersecurity technologies, threat landscapes, and governance processes with Gert Auväärt, Director of Cybersecurity at the Estonian Information System Authority.