Քննարկվել են հարավկորեական «SK Group» հոլդինգի հետ համագործակցության հնարավորությունները
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի առաջին տեղակալ Գևորգ Մանթաշյանը սեպտեմբերի 6-ին ընդունել է հարավկորեական «SK Group» հոլդինգի պատվիրակությանը՝ SK Telecom ընկերության փոխնախագահ Ում Յոնգվանի գլխավորությամբ:
Ողջունելով պատվիրակության այցը ԲՏԱ նախարարություն՝ Գևորգ Մանթաշյանը նշել է, որ բարձր է գնահատում հայ-կորեական բարեկամական կապերի զարգացումը, ընդգծել, որ համագործակցության համար նպաստավոր նախադրյալներ կան հատկապես տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, արհեստական բանականության և թվայնացման ոլորտներում։
Նախարարի առաջին տեղակալը հյուրերին է ներկայացրել բարձր տեխնոլոգիական ոլորտի ներկա վիճակը, առկա ներուժը, զարգացման միտումներն ու իրականացվող աշխատանքները: Գևորգ Մանթաշյանը ընդգծել է, որ Հայաստանում այժմ գործունեություն են ծավալում ՏՏ ոլորտի համաշխարհային մի շարք խոշոր ընկերություններ և համոզմունք հայտնել, որ «SK Group»-ը կարող է դառնալ դրանցից մեկը:
«SK Group»-ի պատվիրակությունը ևս հետաքրքրվածություն է ցուցաբերել Հայաստանում գործունեություն ծավալելու հարցում, և այդ համատեքստում, ներկայացրել է հոլդինգի նպատակները, իրականացվող ծրագրերը:
Ոլորտում իրականացվող աշխատանքներին, տեղական կազմակերպությունների գործունեությանն առավել հանգամանալից ծանոթանալու նպատակով՝ պատվիրակության անդամները նախարարությունում տեղի ունեցած հանդիպումից հետո այցելել են «Ինժեներական քաղաք», ԵՊՀ-ում գործող «ISTC» կենտրոն, «Թումո» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոն, «Picsart» ընկերության գրասենյակ:
Նշենք, որ ավելի քան 60 տարի առաջ հիմնադրված «SK Group» հոլդինգը կազմված է 186 դուստր ձեռնարկություններից և մասնաճյուղերից, որոնք գործում են էներգետիկայի, հեռահաղորդակցության և կիսահաղորդչային արդյունաբերության ոլորտներում:

Discussed the possibility of cooperation with the South Korean chaebol “SK Group”
On September 6, Gevorg Mantashyan, RA First Deputy Minister of High-Tech Industry received the delegation of the South Korean chaebol “SK Group”, headed by Um Jonghwan, Vice President of SK Telecom.
Welcoming the visit of the delegation to the Ministry of High-Tech Industry, Gevorg Mantashyan noted that he highly appreciates the development of Armenian-Korean friendly relations, stressed that there are favorable conditions for cooperation, especially in the fields of information technology, artificial intelligence and digitalization.
The First Deputy Minister presented to the guests the current state of the high-tech sector, the existing potential, development trends and ongoing work. Gevorg Mantashyan emphasized that a number of large global IT companies currently operate in Armenia and expressed confidence that “SK Group” could become one of them.
The SK Group delegation also expressed interest in carrying out activities in Armenia and, in this context, presented the goals and ongoing plans of the chaebol.
After the meeting at the Ministry, members of the delegation visited the “Engineering City”, the ISTC center operating at Yerevan State University, the Tumo Center for Creative Technologies, and the Picsart office to become more familiar with the activities of local organizations.
It is worth noting that the “SK Group” holding, founded more than 60 years ago, consists of 186 subsidiaries and branches operating in the fields of energy, telecommunications and the semiconductor industry.