Քննարկվել են հարավկորեական «SK Group» հոլդինգի հետ համագործակցության հնարավորությունները
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի առաջին տեղակալ Գևորգ Մանթաշյանը սեպտեմբերի 6-ին ընդունել է հարավկորեական «SK Group» հոլդինգի պատվիրակությանը՝ SK Telecom ընկերության փոխնախագահ Ում Յոնգվանի գլխավորությամբ:
Ողջունելով պատվիրակության այցը ԲՏԱ նախարարություն՝ Գևորգ Մանթաշյանը նշել է, որ բարձր է գնահատում հայ-կորեական բարեկամական կապերի զարգացումը, ընդգծել, որ համագործակցության համար նպաստավոր նախադրյալներ կան հատկապես տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, արհեստական բանականության և թվայնացման ոլորտներում։
Նախարարի առաջին տեղակալը հյուրերին է ներկայացրել բարձր տեխնոլոգիական ոլորտի ներկա վիճակը, առկա ներուժը, զարգացման միտումներն ու իրականացվող աշխատանքները: Գևորգ Մանթաշյանը ընդգծել է, որ Հայաստանում այժմ գործունեություն են ծավալում ՏՏ ոլորտի համաշխարհային մի շարք խոշոր ընկերություններ և համոզմունք հայտնել, որ «SK Group»-ը կարող է դառնալ դրանցից մեկը:
«SK Group»-ի պատվիրակությունը ևս հետաքրքրվածություն է ցուցաբերել Հայաստանում գործունեություն ծավալելու հարցում, և այդ համատեքստում, ներկայացրել է հոլդինգի նպատակները, իրականացվող ծրագրերը:
Ոլորտում իրականացվող աշխատանքներին, տեղական կազմակերպությունների գործունեությանն առավել հանգամանալից ծանոթանալու նպատակով՝ պատվիրակության անդամները նախարարությունում տեղի ունեցած հանդիպումից հետո այցելել են «Ինժեներական քաղաք», ԵՊՀ-ում գործող «ISTC» կենտրոն, «Թումո» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոն, «Picsart» ընկերության գրասենյակ:
Նշենք, որ ավելի քան 60 տարի առաջ հիմնադրված «SK Group» հոլդինգը կազմված է 186 դուստր ձեռնարկություններից և մասնաճյուղերից, որոնք գործում են էներգետիկայի, հեռահաղորդակցության և կիսահաղորդչային արդյունաբերության ոլորտներում:

Обсуждались возможности сотрудничества с южнокорейским холдингом «SK Group»
6 сентября первый заместитель министра высокотехнологической промышленности РА Геворг Манташян принял делегацию южнокорейского холдинга «SK Group», возглавляемую вице-президентом компании SK Telecom Ум Ёнваном.
Приветствуя визит делегации в Министерство высокотехнологической промышленности, Геворг Манташян отметил, что высоко ценит развитие армяно-корейских дружественных связей, подчеркнул, что существуют благоприятные условия для сотрудничества, особенно в сферах информационных технологий, искусственного интеллекта и цифровизации.
Первый заместитель министра представил гостям нынешнее состояние сектора высоких технологий, имеющийся потенциал, тенденции развития и проводимые работы. Геворг Манташян подчеркнул, что в настоящее время в Армении работает ряд крупных мировых IT-компаний, и выразил уверенность, что «SK Group» может стать одной из них.
Делегация «SK Group» также проявила заинтересованность в осуществлении деятельности в Армении и в этом контексте представила цели и реализуемые планы холдинга.
После встречи в министерстве члены делегации посетили «Инженерный город», центр «ISTC», действующий при ЕГУ, центр творческих технологий «Tumo», офис компании «Picsart», чтобы познакомиться с более тщательно деятельность местных организаций.
Стоит отметить, что холдинг «SK Group», основанный более 60 лет назад, состоит из 186 дочерних компаний и филиалов, работающих в сферах энергетики, телекоммуникаций и полупроводниковой промышленности.