Քննարկում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում համագործակցության հնարավորությունների շուրջ
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը դեկտեմբերի 6-ին ընդունել է ՌԴ նախագահի միջազգային մշակութային համագործակցության հարցերով ներկայացուցիչ, հատուկ հանձնարարություններով դեսպան Միխայիլ Շվիդկոյին:
Ողջունելով Միխայիլ Շվիդկոյի այցը ՀՀ ԲՏԱ նախարարություն՝ Ռոբերտ Խաչատրյանը ներկայացրել է նախարարության կողմից իրականացվող աշխատանքներն ու ծրագրերը, ընդգծել
Ռուսաստանի Դաշնության հետ երկկողմ փոխգործակցության խորացման կարևորությունը:
Միխայիլ Շվիդկոյը շնորհակալություն է հայտնել հանդիպման համար, անդրադարձել տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում կրթական, բիզնես ծրագրերի իրականացման, հայկական և ռուսական ՏՏ ոլորտի ընկերությունների փոխգործակցության, համատեղ մասնագիտական հարթակների ստեղծման հնարավորություններին:
Ռոբերտ Խաչատրյանը և Միխայիլ Շվիդկոյը մտքեր են փոխանակել նաև տիեզերական տեխնոլոգիաների, արհեստական բանականության, սոցիալական հարթակների և այլ ոլորտներում փոխգործակցության հնարավորությունների շուրջ, պատրաստակամություն են հայտնել գործուն քայլեր իրականացնել ոլորտային համագործակցությունն ընդլայնելու համար:

Обсуждение возможностей сотрудничества в области информационных технологий
6 декабря министр высокотехнологической промышленности РА Роберт Хачатрян принял специального представителя Президента Российской Федерации по международному культурному сотрудничеству, посла по особым поручениям Михаила Швыдкого.
Приветствуя визит Михаила Швыдкого в Министерство ВТП РА, Роберт Хачатрян представил работу и программы, осуществляемые министерством, подчеркнул важность углубления двустороннего сотрудничества с Российской Федерацией.
Михаил Швыдкой поблагодарил за встречу, коснулся возможностей реализации образовательных и деловых программ в сфере информационных технологий, взаимодействии между армянскими и российскими ИТ-компаниями, создании совместных профессиональных площадок.
Роберт Хачатрян и Михаил Швыдкой также обменялись мнениями о космических технологиях, искусственном интеллекте, социальных платформах и возможностях взаимодействия в других сферах и выразили готовность предпринять активные шаги по расширению отраслевого сотрудничества.