Հայաստանն առաջին անգամ մասնակցում է Japan IT Week միջազգային ցուցահանդեսին
Ճապոնիայի մայրաքաղաք Տոկիոյում մեկնարկել է «Japan IT Week» միջազգային տեխնոլոգիական ցուցահանդեսը, որտեղ ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունը առաջին անգամ ներկայանում է «ՀԱՅԱՍՏԱՆ» միասնական տաղավարով։
Հայկական պատվիրակության կազմում ընդգրկված են ոլորտային առաջատար կազմակերպություններ, որոնք Japan IT Week-ի շրջանակներում կցուցադրեն հայկական տեխնոլոգիական էկոհամակարգի ձեռքբերումները։ Ցուցահանդեսի բացմանը ներկա կլինի Ճապոնիայում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Մոնիկա Սիմոնյանը։
Ցուցահանդեսի շրջանակներում հայկական պատվիրակությունը ներկայացնում է Հայաստանի տեխնոլոգիական էկոհամակարգի վերջին զարգացումները, այդ թվում՝ Կառավարության կողմից իրականացվող աջակցության ծրագրերը, պետություն-մասնավոր համագործակցության հաջողված նախաձեռնություններն ու հեռանկարային նախագծերը, հայկական տեխնոլոգիական ընկերությունների նորարարական լուծումները, արտադրատեսակներն ու մատուցվող ծառայությունները։
Japan IT Week-ին մասնակցության նպատակն է ստեղծել նոր գործարար կապեր ոլորտի առանցքային դերակատարների հետ և ընդլայնել համագործակցության շրջանակները։
Japan IT Week-ը Ասիայի տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և թվային լուծումների խոշորագույն ցուցահանդեսներից է, որը միավորում է հազարավոր առաջատար տեխնոլոգիական ընկերությունների և ոլորտի միջազգային փորձագետների։
Միջոցառումն իրականացվում է Ճապոնիայի միջազգային համագործակցության գործակալության (JICA) հետ համագործակցությամբ։

Armenia Participates for the First Time in Japan IT Week International Exhibition
The international technology exhibition Japan IT Week has officially opened in Tokyo, the capital of Japan, where the Ministry of High-Tech Industry of the Republic of Armenia is participating for the first time with a unified “ARMENIA”national pavilion.
The Armenian delegation includes leading companies from the sector, which, within the framework of Japan IT Week, will showcase the achievements of Armenia’s technological ecosystem. The opening ceremony will be attended by the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Armenia to Japan, H.E. Ms. Monika Simonyan.
During the exhibition, the Armenian delegation presents the latest developments in Armenia’s technology ecosystem, including government support programs, successful public-private partnership initiatives, forward-looking projects, as well as innovative solutions, products, and services offered by Armenian technology companies.
Participation in Japan IT Week aims to establish new business connections with key industry stakeholders and to expand the scope of international cooperation.
Japan IT Week is one of Asia’s largest exhibitions in the field of information technology and digital solutions, bringing together thousands of leading technology companies and international industry experts.