ՀՀ վարչապետին է ներկայացվել Ռազմարդյունաբերության կոմիտեի 2022 թվականի գործունեության հաշվետվությունը
- Հրապարակվել է՝ 30/01/2023
Հունվարի 30-ին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին է ներկայացվել ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության Ռազմարդյունաբերության կոմիտեի 2022 թվականի գործունեության հաշվետվությունը:
Քննարկմանը մասնակցել են փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանը, ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը, ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը, ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ, Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-մայոր Էդվարդ Ասրյանը, ՀՀ ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը, Ռազմարդյունաբերության կոմիտեի նախագահ Արտյոմ Մեհրաբյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:
Վարչապետին ներկայացվել է Ռազմարդյունաբերության կոմիտեի կողմից նախորդ տարվա ընթացքում իրականացված աշխատանքները՝ ռազմարդյունաբերական համալիրի կարողությունների զարգացման, տեղական ձեռնարկությունների հետ համագործակցության, ոլորտում ժամանակակից տեխնոլոգիաների ներդրման, պաշտպանական տեխնոլոգիաների միջազգային ցուցահանդեսներում հայկական ընկերությունների ներգրավման և այլ ուղղություններով:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է ոլորտի ռազմավարական նշանակությունը, կարևորել կոմիտեի արդյունավետ գործունեությունը՝ ռազմարդյունաբերական կարողությունների, սպառազինության և տեխնիկայի արտադրության շարունակական զարգացման ու առկա ներուժի ընդլայնման գործում:

Performance report 2022 of the Military Industry Committee presented to the RA Prime Minister
On January 30, the performance report 2022 of the Military Industry Committee of the Ministry of High-Tech Industry was presented to Prime Minister Nikol Pashinyan.
Deputy Prime Minister Tigran Khachatryan, Minister of High-Tech Industry Robert Khachatryan, Defense Minister Suren Papikyan, First Deputy Defense Minister, Chief of the General Staff of the Armed Forces, Major General Edward Asryan, Finance Minister Vahe Hovhannisyan, Chairman of the Military Industry Committee Artyom Mehrabyan and other officials participated in the discussion.
The works carried out by the Committee last year were reported to the Prime Minister, particularly in the areas of capacity development of the military-industrial complex, cooperation with local enterprises, introduction of modern technologies in the field, involvement of Armenian companies in international defense exhibitions and other directions.
The RA Prime Minister Pashinyan emphasized the strategic importance of the sector and highlighted the effective activity of the Committee in the continuous development and expansion of the existing potential of military-industrial capabilities, production of armaments and equipment.