ՀՀ վարչապետին է ներկայացվել Ռազմարդյունաբերության կոմիտեի 2022 թվականի գործունեության հաշվետվությունը
- Հրապարակվել է՝ 30/01/2023
Հունվարի 30-ին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին է ներկայացվել ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության Ռազմարդյունաբերության կոմիտեի 2022 թվականի գործունեության հաշվետվությունը:
Քննարկմանը մասնակցել են փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանը, ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը, ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը, ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ, Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-մայոր Էդվարդ Ասրյանը, ՀՀ ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը, Ռազմարդյունաբերության կոմիտեի նախագահ Արտյոմ Մեհրաբյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:
Վարչապետին ներկայացվել է Ռազմարդյունաբերության կոմիտեի կողմից նախորդ տարվա ընթացքում իրականացված աշխատանքները՝ ռազմարդյունաբերական համալիրի կարողությունների զարգացման, տեղական ձեռնարկությունների հետ համագործակցության, ոլորտում ժամանակակից տեխնոլոգիաների ներդրման, պաշտպանական տեխնոլոգիաների միջազգային ցուցահանդեսներում հայկական ընկերությունների ներգրավման և այլ ուղղություններով:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է ոլորտի ռազմավարական նշանակությունը, կարևորել կոմիտեի արդյունավետ գործունեությունը՝ ռազմարդյունաբերական կարողությունների, սպառազինության և տեխնիկայի արտադրության շարունակական զարգացման ու առկա ներուժի ընդլայնման գործում:

Премьер-министру РА представлен доклад о деятельности Военно-промышленного комитета за 2022 год
30 января премьер-министру Николу Пашиняну представлен доклад о деятельности Военно-промышленного комитета министерства высокотехнологической промышленности за 2022 год.
В совещании приняли участие вице-премьер Тигран Хачатрян, министр высокотехнологической промышленности Роберт Хачатрян, министр обороны Сурен Папикян, первый заместитель министра обороны, начальник Генерального штаба Вооруженных сил генерал-майор Эдвард Асрян, министр финансов Ваге Ованнисян, начальник Военно-промышленного комитета Артем Меграбян и другие должностные лица.
Премьер-министру было доложено о деятельности Комитета за прошлый год, в частности, по развитию потенциала военно-промышленного комплекса, сотрудничеству с местными предприятиями, внедрению в отрасль современных технологий, участию армянских компаний в международных выставках оборонных технологий и по другим направлениям.
Премьер-министр Пашинян подчеркнул стратегическое значение отрасли и отметил важность эффективной деятельности Комитета по постоянному развитию и расширению имеющегося потенциала военно-промышленных возможностей, производства вооружений и техники.