Հայկական 10 տեխնոլոգիական ստարտափներ մասնակցում են «VivaTech-2023»-ին
Հունիսի 14-ին Ֆրանսիայի մայրաքաղաք Փարիզում մեկնարկել է Եվրոպայի ամենախոշոր տեխնոլոգիական միջոցառումներից մեկը՝ «VivaTech-2023» 7-րդ ամենամյա միջազգային ցուցահանդեսը:
Հաշվի առնելով ցուցահանդեսի հեղինակավոր դիրքը տարածաշրջանում և միջազգային հարթակներում, ինչպես նաև հայկական ընկերությունների գրանցած հաջողությունները «VivaTech 2022»-ի ընթացքում` ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունն այս տարի ևս հնարավորություն է ընձեռել ոլորտային ընկերություններին և միություններին մասնակցելու ցուցահանդեսին և ներկայացնելու իրենց նորարարական լուծումներն ու պրոդուկտները «Հայաստան» միասնական տաղավարի ներքո:
Հայկական տեխնոլոգիական ընկերությունները ցուցադրելու են ոլորտի ներուժն ու նվաճումներն առողջապահական, կրթական, ձայնային տեխնոլոգիաների, երաժշտական վիզուալիզացիայի, ճարտարագիտության, ծրագրային և սարքային ապահովման, առցանց գնումների և վճարումների, էլեկտրոնիկայի, արհեստական բանականության և այլ ոլորտներում: Այս տարի ցուցահանդեսին մասնակցում են «ՎիԱռԴրոբ», «Ադեվից», «ԴուՎորք Թեք», «ԷյԹի», «Դուդուկ», «ՖԲՖ», «Բլիինք», «ԵԻԱ ինժեներինգ», «Թեքստ Էնդ Փեյ Մի» ընկերությունները և ԱՏՁՄ-ն «Արմաթ» ծրագրով:
Միջոցառումը նաև լավ հնարավորություն է ընձեռում այլ երկրների մասնակիցների գործունեությանն ու արտադրանքին ծանոթանալու և նրանց հետ փոխգործակցության նախադրյալներ ստեղծելու համար:
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունը պետություն-մասնավոր հատված ձևաչափով փոխշահավետ համագործակցությունը խթանելու նպատակով՝ հունիսի 16-ին հայկական միասնական տաղավարում անցկացնելու է համաժողով ինչպես հայկական և միջազգային մասնակից ընկերությունների, այնպես էլ հայկական սփյուռքի տեխնոլոգիական ընկերությունների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ:
«VivaTech-2023» միջազգային ցուցահանդեսը կտևի հունիսի 14-17-ը:
«VivaTech-2022»
2022 թ. հունիսի 15-18-ը Փարիզում տեղի ունեցած «VivaTech-2022» միջազգային ցուցահանդեսի ընթացքում հայկական ընկերությունները ձեռք էին բերել մի շարք հեռանկարային պայմանավորվածություններ, կնքել էին 6 պայմանագիր և գրանցել էին մատուցվող ծառայությունների վաճառքի աճ: Ունենալով կրկնակի ներկայացվածություն՝ հայկական տաղավարն իր թվային հարթակում ևս ունեցել էր հաջողություններ: Մասնավորապես՝ հայկական մասնակից ընկերություններից մեկը գրավել էր 1-ին տեղը «Ստարտափ» անվանակարգում, «ARMENIA» թվային տաղավարը 3-րդ տեղն էր գրավել «Public Sector» լավագույն հնգյակում և 9-րդը՝ «Corporate SMP և Public Sector»-ի լավագույն 15 ստարտափերի ցանկում, իսկ ՀՀ ԲՏԱ նախարարության «Գաղափարից բիզնես» դրամաշնորհային ծրագիրը «VivaTech-2022»-ի թվային հարթակում ճանաչվել էր լավագույն 5-րդ նախաձեռնությունը:

10 армянских технологических стартапов принимают участие в VivaTech-2023
14 июня в Париже, столице Франции, стартовала 7-я ежегодная международная выставка VivaTech-2023, одно из крупнейших технологических мероприятий Европы.
С учетом авторитета данной выставки в регионе и на международных площадках, а также успехи, достигнутые армянскими компаниями в ходе «VivaTech-2022», Министерство высокотехнологической промышленности Республики Армения предоставило возможность отраслевым компаниям и ассоциациям принять участие в выставке и представить свои инновационные решения и продукты на выставке под единым павильоном «Армения».
Армянские технологические компании продемонстрируют потенциал и достижения отрасли в области здравоохранения, образования, аудиотехнологий, визуализации музыки, проектирования, программного и аппаратного обеспечения, онлайн-покупок и платежей, электроники, искусственного интеллекта и многого другого. В этом году в выставке принимают участие компании VRDrobe, Dowork Tech, AT LCC, Doodooc, Bliink, YEA Engineering, Text’nPayMe и Союз предприятий передовых технологий (UATE) с программой «Армат».
Мероприятие также дает хорошую возможность ознакомиться с деятельностью и продукцией участников из других стран и создать предпосылки для взаимодействия с ними.
В целях содействия взаимовыгодному сотрудничеству в формате государственно-частного сектора Министерство высокотехнологической промышленности РА 16 июня проведет форум в едином армянском павильоне с участием как армянских, так и международных компаний-участников, а также представителей технологических компаний армянской диаспоры.
Международная выставка VivaTech-2023 продлится с 14 по 17 июня.
«VivaTech-2022»
в 2022 году в ходе международной выставки «VivaTech-2022», проходившей в Париже 15-18 июня, армянские компании достигли ряда перспективных договоренностей, подписали 6 контрактов и зафиксировали рост продаж оказанных услуг. Имея двойное представительство, армянский павильон имел успех и на своей цифровой платформе. В частности, одна из армянских компаний-участниц заняла 1-е место в категории «Стартап», цифровой павильон «АРМЕНИЯ» занял 3-е место в пятерке лидеров «Государственный сектор» и 9-е место в списке 15 лучших стартапов «Corporate SMP и Public Sector». А грантовая программа Министерства высокотехнологической промышленности «Из идеии в бизнес» признана 5-й лучшей инициативой на цифровой платформе «VivaTech-2022».