Հայաստանի և Հնդկաստանի միջև ստորագրվել է փոխըմբռնման հուշագիր
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի առաջին տեղակալ Գևորգ Մանթաշյանը հունիսի 12-13-ն աշխատանքային այցով գտնվում է Հնդկաստանի Պունի քաղաքում՝ մասնակցելու «G20 Digital Economy Working Group»-ի հանդիպման շրջանակներում անցկացվելիք «Գլոբալ թվային հանրային ենթակառուցվածք գագաթնաժողովին» (Global Digital Public Infrastructure (DPI) Summit)-ին:
Գագաթնաժողովի շրջանակներում ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության և Հնդկաստանի Հանրապետության էլեկտրոնիկայի և տեղեկատվական տեխնոլոգիայի նախարարության միջև ստորագրվել է «Թվային փոխակերպումների համար բնակչության մասշտաբով իրականացված հաջող թվային լուծումների փոխադարձ տրամադրման ոլորտում համագործակցության մասին» փոխըմբռնման հուշագիր:
Հուշագիրը ստորագրել են ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի առաջին տեղակալ Գևորգ Մանթաշյանը և Հնդկաստանի Հանրապետության էլեկտրոնիկայի և տեղեկատվական տեխնոլոգիայի նախարարության գլխավոր քարտուղար Ալկեշ Կումար Շարման:
Ստորագրված փաստաթղթով կողմերն արտահայտում են իրենց պատրաստակամությունը՝ ընդլայնելու համագործակցությունը երկու երկրների միջև ինստիտուցիոնալ համագործակցության խթանման, տեխնիկատնտեսական հիմնավորման, արդիականացման գնահատման և թվային փոխակերպման լուծումների իրականացման ոլորտներում:
Գագաթնաժողովին նախարարի առաջին տեղակալ Գևորգ Մանթաշյանը հանդես է եկել ելույթի խոսքով, որում մասնավորապես նշել է.
«Այժմ մենք քննարկում ենք կարևոր թվային հանրային ենթակառուցվածքները և դրանց կարևորությունը այն մարդկանց համար, ովքեր կիրառում են դրանք: Մենք բոլորս պատմական ժամանակաշրջանում ենք ապրում, որտեղ մասնակից ենք տեխնոլոգիաների ստեղծմանը, որոշ ժամանակ անց, միգուցե, այս տեխնոլոգիաները ինքնուրույն ստեղծեն իրենց տեխնոլոգիաները և սեփական լեզուն: Այստեղ են երկրներ, որոնք ունեն արհեստական բանականության ազդեցության դրական և բացասական փորձառություն: Եվ սա լավ առիթ է երկրների միջև ստեղծելու կոալիցիա՝ տեխնոլոգիաները կարգավորելու համար, և հարկ եմ համարում նշել, որ այո՛, մենք ցանկանում ենք կարգավորել տեխնոլոգիաների կիրառությունը, բայց միևնույն ժամանակ չսահմանափակել դրանց զարգացումը և աճը: Ես տպավորված եմ, թե ինչպես են Հնդկաստանում, կիրառելով տեխնոլոգիաները, պայքարում աղքատության դեմ և ապահովում որակյալ ենթակառուցվածքների հասանելիությունը: Սա լավ օրինակ է, թե ինչպես պետք է աշխատենք և ինչի վրա կենտրոնանանք: Լիահույս եմ, որ միավորելով մեր ուժերը՝ կկարողանանք ստեղծել տեխնոլոգիաներ, որոնք կարող են նպաստել մարդկության կենսակերպի բարելավմանը»:
Գագաթնաժողովի շրջանակներում Գևորգ Մանթաշյանը հանդիպումներ կունենա Հնդկաստանի պետական և մասնավոր հատվածի ներկայացուցիչների հետ, քննարկումներ կլինեն միջոցառմանը ներկա տարբեր պետությունների մասնակիցների միջև:
«G20»-ում Հնդկաստանի նախագահության տարում Գագաթնաժողովը մի հարկի տակ է հավաքվել «G20»-ի անդամներին, հրավիրված երկրների, միջազգային կազմակերպությունների հայտնի փորձագետների, քաղաքականություն մշակողների և պրակտիկ մասնագետների, որոնք աշխատում են թվային կառավարման ոլորտում՝ կիսելու իրենց փորձը, ինչպես նաև ընդունելու թվային հանրային ենթակառուցվածքը՝ համաշխարհային թվային տնտեսությունը բարելավելու համար: Այն համահունչ է «G20»-ի «Մեկ երկիր, մեկ ընտանիք և մեկ ապագա» թեմային: Գագաթնաժողովի շրջանակում տեղի կունենա նաև համաշխարհային թվային հանրային ենթակառուցվածքների ցուցահանդեսը, որտեղ «G20»-ի անդամները և հրավիրված երկրները կցուցադրեն իրենց բնակչության մասշտաբի թվային հանրային ենթակառուցվածքների մասին տեղեկություն։

Между Арменией и Индией подписан меморандум о взаимопонимании
12-13 июня первый заместитель министра высокотехнологической промышленности РА Геворг Манташян с рабочим визитом находится в Пуне (Индия) для участия в «Саммите глобальной цифровой общественной инфраструктуры (DPI)», который проводится в рамках заседания «Рабочей группы G20 по цифровой экономике».
В рамках саммита был подписан меморандум о взаимопонимании между Министерством высокотехнологической промышленности РА и Министерством электроники и информационных технологий Республики Индия «О сотрудничестве в области совместного использования успешных цифровых решений, реализованных в масштабах населения для цифровой трансформации».
Меморандум подписали первый заместитель министра высокотехнологичной промышленности РА Геворг Манташян и генеральный секретарь Министерства электроники и информационных технологий Республики Индия Алкеш Кумар Шарма.
Подписанным документом стороны выражают готовность к расширению сотрудничества между двумя странами в сферах продвижения институционального сотрудничества, технико-экономического обоснования, оценки модернизации и внедрения решений цифровой трансформации.
На саммите выступил первый заместитель министра Геворг Манташян, в котором особо отметил:
«Сейчас мы обсуждаем важные цифровые общественные инфраструктуры и их актуальность для людей, которые их используют. Все мы живем в исторический период, когда участвуем в создании технологий, через какое-то время, возможно, эти технологии сами создадут свои технологии и свой язык. Здесь страны, которые имеют как положительный, так и отрицательный опыт воздействия искусственного интеллекта.
И это хорошая возможность для создания коалиции стран по регулированию технологий, и я считаю необходимым упомянуть, что да, мы хотим регулировать использование технологий, но при этом не ограничивать их развитие и рост. Я впечатлен тем, как Индия использует технологии для борьбы с бедностью и обеспечения доступа к качественной инфраструктуре. Это хороший пример того, как мы должны работать и на чем мы должны сосредоточиться. Я искренне надеюсь, что, объединив наши усилия, мы сможем создать технологии, способные способствовать улучшению образа жизни человечества».
В рамках саммита Геворг Манташян проведет встречи с представителями государственного и частного сектора Индии, состоятся дискуссии между присутствующими на мероприятии участниками из разных государств.
В год председательства Индии в G20 саммит собрал под одной крышей членов G20, известных экспертов из приглашенных стран, международных организаций, политиков и практикующих специалистов, работающих в области цифрового управления, чтобы поделиться своим опытом, а также охватить цифровую общественную инфраструктуру для улучшения глобальной цифровой экономики. Это соответствует теме G20 «Одна Земля, одна семья и одно будущее».
В рамках саммита также пройдет выставка «Глобальная цифровая публичная инфраструктура», где члены «Группы двадцати» и приглашенные страны представят информацию о своих цифровых публичных инфраструктурах в масштабе всего населения.