Գևորգ Մանթաշյանը ողջունել է «Եվրոպական նորարարական խորհրդի Տեղեկատվական օր» միջոցառման մասնակիցներին
Դեկտեմբերի 5-ին Երևանում տեղի է ունեցել «Եվրոպական նորարարական խորհրդի Տեղեկատվական օր» միջոցառումը, որի ընթացքում ներկայացվել են Եվրոպական նորարարական խորհրդի գործունեության հիմնական ուղղությունները, հետաքրքրությունները և նորարարական գաղափարներ առաջարկող ընկերություններին տրամադրվող աջակցության մեխանիզմները:
Միջոցառմանը բացման խոսքով ելույթ է ունեցել ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի առաջին տեղակալ Գևորգ Մանթաշյանը: Նա ներկայացրել է նախարարության այն ծրագրերը, որոնք ուղղված են նորարարական ընկերությունների գործունեության համար բարենպաստ պայմանների ստեղծմանը: Գևորգ Մանթաշյանը կարևորել է գիտելիքի, ֆինանսների, տեխնոլոգիաների հասանելիությունը, որը կօգնի նորարարներին իրենց տաղանդն օգտագործելով՝ ստեղծել արտադրանք և մուտք գործել շուկա:
Նախարարի առաջին տեղակալը նաև բարձր է գնահատել Եվրոպական հանձնաժողովի աջակցությունը՝ ընդգծելով, որ Հայաստանը վստահելի գործընկեր է Եվրոպական միության համար:
Այս միջոցառումը հնարավորություն է ընձեռել շահագրգիռ կողմերին ծանոթանալ նորարարական էկոհամակարգին, փոխանակվել կարծիքներով և ուսումնասիրել Եվրոպական նորարարական խորհրդի կողմից առաջարկվող հնարավորությունները:
Եվրոպական նորարարական խորհուրդը (European Innovation Council) Եվրոպական միության խոշորագույն նորարարական նախաձեռնությունն է, որի բյուջեն կազմում է ավելի քան 10 մլրդ եվրո:
Խորհրդի հիմնական ծրագրերն ուղղված են գիտանորարարական (Deep Tech) ընկերությունների աջակցությանը և ստարտափների ու ՓՄՁ-ների ընդլայնմանը: Իր գործունեության ընթացքում Եվրոպական նորարարական խորհուրդը ներդրումներ է կատարել 12 միաեղջյուր ընկերություններում:

Геворг Манташян приветствовал участников мероприятия «Информационный день Европейского инновационного совета»
5 декабря в Ереване состоялось мероприятие «Информационный день Европейского инновационного совета», в ходе которого были представлены основные направления деятельности Европейского инновационного совета, интересы и механизмы поддержки, предоставляемые компаниям, предлагающим инновационные идеи.
На мероприятии со вступительной речью выступил первый заместитель министра высокотехнологической промышленности РА Геворг Манташян. Он представил программы Министерства, направленные на создание благоприятных условий для деятельности инновационных компаний. Геворг Манташян подчеркнул важность доступа к знаниям, финансам, технологиям, которые помогут инноваторам создать продукты и выйти на рынок, используя свой талант.
Первый заместитель министра также высоко оценил поддержку Еврокомиссии, подчеркнув, что Армения является надежным партнером Евросоюза.
Это мероприятие предоставило заинтересованным сторонам возможность познакомиться с инновационной экосистемой, обменяться идеями и изучить возможности, предлагаемые Европейским инновационным советом.
Европейский инновационный совет (European Innovation Council) — крупнейшая инновационная инициатива Европейского Союза с бюджетом более 10 миллиардов евро.
Основные программы Совета направлены на поддержку научно-инновационных (Deep Tech) компаний, а также расширение стартапов и малого и среднего бизнеса. За время своего существования Европейский инновационный совет инвестировал в 12 компаний-единорогов.