Գևորգ Մանթաշյանը Էստոնիայում մասնակցել է «Թվային նորարարությունը որպես սոցիալական փոփոխության կատալիզատոր» համաժողովին
- Հրապարակվել է՝ 02/06/2023
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի առաջին տեղակալ Գևորգ Մանթաշյանը մայիսի 29-31-ը մասնակցել է Էստոնիայում տեղի ունեցած «Թվային նորարարությունը որպես սոցիալական փոփոխության կատալիզատոր» (Digital Innovation as Catalyst for Social Change) էլեկտրոնային կառավարման իններորդ համաժողովին։
Համաժողովի շրջանակում քննարկվել են տարբեր պետություններում տնտեսության, հասարակության և պետական կառավարման թվային փոխակերպմանն առնչվող մի շարք թեմաներ։
Տեղի են ունեցել պանելային քննարկումներ տնտեսության զարգացման գործում թվային տեխնոլոգիաների նշանակության, կարողությունների զարգացման անհրաժեշտության և նորարարության խթանման վերաբերյալ։
Գևորգ Մանթաշյանը մասնակցել է «How digital innovation boosts social and economic change» խորագրով պանելային քննարկմանը, ներկայացրել է Հայաստանի թվայնացման 2021-2025թթ. ռազմավարության շրջանակում իրականացվող նախաձեռնությունները, բարձր տեխնոլոգիական էկոհամակարգի զարգացման ծրագրերը, ոլորտի հիմնական առաջնահերթություններն ու խնդիրները: Նախարարի առաջին տեղակալն անդրադարձել է նաև նորարարության խթանման և զարգացման գործընթացում Հայաստանի ունեցած փորձին։
Այցի շրջանակում Գևորգ Մանթաշյանը հանդիպում է ունեցել Էստոնիայի տնտեսական հարցերի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Տիիտ Ռիսսալոյի և նախարարի տեղակալ Սիլլե Կրաամի հետ: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության և Էստոնիայի Հանրապետության տնտեսական հարցերի և հաղորդակցության նախարարության միջև 2023թ.հունվարին նորագույն տեխնոլոգիաների ոլորտում փոխգործակցության մասին ստորագրված
Փոխըմբռնման հուշագրի դրույթների իրականացման, երկկողմ համագործակցության օրակարգին առնչվող հարցեր:
Էստոնիայի էլեկտրոնային կառավարման ակադեմիայի գործադիր տնօրեն Հաննես Ասթոկի հետ ունեցած հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել տեխնոլոգիական կրթության, էլեկտրոնային կառավարման ոլորտներում համագործակցության, փորձի փոխանակման վերաբերյալ հարցերին:
Գևորգ Մանթաշյանն այցելել է նաև Էստոնիայի Հանրապետության կառավարություն, որտեղ ծանոթացել է էլեկտրոնային կառավարման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքներին, թվային ծառայությունների տրամադրման, թվային կառավարման ոլորտում Էստոնիայի ունեցած փորձին:
Այցի ընթացքում նախարարի առաջին տեղակալը մի շարք հանդիպումներ է ունեցել միջոցառմանը մասնակից տարբեր պետությունների պատվիրակությունների ղեկավարների և ներկայացուցիչների հետ:
«Թվային նորարարությունը որպես սոցիալական փոփոխության կատալիզատոր» (Digital Innovation as Catalyst for Social Change) էլեկտրոնային կառավարման իններորդ համաժողովը կազմակերպվել էր Էստոնիայի տնտեսական հարցերի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարության, Էստոնիայի արտաքին գործերի նախարարության և Էստոնիայի էլեկտրոնային կառավարման ակադեմիայի կողմից։

Геворг Манташян принял участие в конференции «Цифровые инновации как катализатор социальных изменений» в Эстонии
29-31 мая первый заместитель министра высокотехнологической промышленности РА Геворг Манташян принял участие в состоявшемся в Эстонии девятом форуме электронного правительства «Цифровые инновации как катализатор социальных изменений».
В рамках конференции обсуждался ряд тем, связанных с цифровой трансформацией экономики, общества и государственного управления в разных государствах. Были проведены панельные дискуссии о важности цифровых технологий в экономическом развитии, необходимости наращивания потенциала и продвижения инноваций.
Геворг Манташян принял участие в панельной дискуссии «Как цифровые инновации стимулируют социальные и экономические изменения», представил инициативы, реализуемые в рамках стратегии цифровизации Армении на 2021-2025 годы, программы развития высокотехнологичной экосистемы, основные приоритеты и проблемы сектора. Первый заместитель министра также упомянул об опыте Армении в процессе продвижения и развития инноваций.
В рамках визита Геворг Манташян встретился с министром экономики и информационных технологий Эстонии Тийтом Рийсало и заместителем министра Силле Краам.
В ходе встречи были рассмотрены вопросы, связанные с реализацией Меморандума о взаимопонимании, подписанного в январе 2023 года между Министерством высокотехнологической промышленности РА и Министерством экономики и коммуникаций Эстонской Республики о сотрудничестве в области новейших технологий, обсуждены вопросы, касающиеся повестки двустороннего сотрудничества.
В ходе встречи с исполнительным директором Академии электронного правительства Эстонии Ханнесом Астоком обсуждались вопросы, связанные с технологическим образованием, сотрудничеством в области электронного правительства, обмена опытом.
Геворг Манташян также посетил правительство Эстонской Республики, где ознакомился с работами, проводимыми в направлении электронного управления, опытом Эстонии в сфере цифровых услуг и цифрового управления.
В ходе визита первый заместитель министра провел ряд встреч с руководителями и представителями делегаций различных государств, участвующих в мероприятии.
Девятая конференция по электронному правительству «Цифровые инновации как катализатор социальных изменений» была организована Министерством экономики и информационных технологий Эстонии, Министерством иностранных дел Эстонии и Эстонской академией электронного правительства.