Հայկական ոլորտային կազմակերպությունները միասնական տաղավարով մասնակցում են «ԴԵՖԵԱ 2025» պաշտպանական ցուցահանդեսին
- Հրապարակվել է՝ 06/05/2025
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունն առաջին անգամ «ՀԱՅԱՍՏԱՆ» միասնական տաղավարով ներկայանում է Հունաստանի մայրաքաղաք Աթենքում մայիսի 6-8-ը անցկացվող «ԴԵՖԵԱ 2025» (DEFEA 2025) պաշտպանական ցուցահանդեսին՝ հնարավորություն ընձեռելով հայրենական ոլորտային կազմակերպություններին ներկայացնելու իրենց արտադրատեսակները, ծառայություններն ու նորարարական լուծումները: Ցուցահանդեսին մասնակցում են ոլորտային 16 կազմակերպություն, որոնցից 12-ը՝ որպես ցուցադրող, 4-ը՝ որպես այցելու:
Ցուցահանդեսն անցկացվում է երկու տարին մեկ անգամ՝ Հունաստանի Ազգային պաշտպանության և Հունաստանի Ծովային գործերի և կղզային քաղաքականության նախարարությունների հովանու ներքո:
Բարձր հեղինակություն ունեցող միջազգային պաշտպանական ցուցահանդեսին միջազգային կազմակերպությունները ներկայացնում են ցամաքային, ծովային, օդատիեզերական, ազգային և կիբեռ անվտանգության պաշտպանական համակարգեր: Այն միավորում է պաշտպանական ոլորտի համաշխարհային ներկայացուցիչներին Եվրոպայից, Հյուսիսային Ամերիկայից, Աֆրիկայից, Կենտրոնական և Արևելյան Ասիայից ու Մերձավոր Արևելքից՝ նպաստելով միջազգային համագործակցությանը, տեխնոլոգիական առաջընթացին և տնտեսական աճին:
Ցուցահանդեսի շրջանակում անցկացվող քննարկումները, ներկայացումները և պաշտպանական արդյունաբերությանը վերաբերող նիստերը օգնում են ցուցադրողներին ուսումնասիրել շուկայի նորահայտ միտումներն ու մարտահրավերները՝ բարելավելու իրենց բիզնես ռազմավարությունը, ներդնելու լավագույն փորձը և միջազգայնացնելու իրենց արտադրատեսակները:

Armenian Sectoral Organizations to Participate in DEFEA 2025 Defense Exhibition with a Joint National Pavilion
For the first time, the Ministry of High-Tech Industry of the Republic of Armenia will present a national joint pavilion ARMENIA at the DEFEA 2025 defense exhibition, held in Athens, Greece, from May 6 to 8. The pavilion offers a platform for Armenian sectoral organizations to showcase their products, services, and innovative solutions on the international stage.
A total of 16 Armenian sectoral organizations will participate in DEFEA 2025, including 12 exhibitors and 4 visiting companies.
Held biennially under the auspices of the Ministry of National Defense and the Minister of Maritime Affairs and Insular Policy of Greece, DEFEA (Defense Exhibition Athens) is one of the most prestigious international events in the defense industry.
The exhibition features advanced technologies and systems across land, sea, air, homeland, and cyber defense, attracting defense industry leaders from Europe, North America, Africa, Central and East Asia, and the Middle East. DEFEA promotes international collaboration, technological innovation, and economic development. The discussions held within the framework of the exhibition, along with presentations and defense industry-related sessions, help exhibitors explore emerging market trends and challenges to improve their business strategies, implement best practices, and internationalize their products.