Քննարկվել է «Ամենամյա ներդրումային համաժողով»-ին (AIM) Հայաստանի մասնակցությունը․ Գևորգ Մանթաշյանը հանդիպել է միջոցառման գլխավոր տնօրենին
- Հրապարակվել է՝ 25/10/2024
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի առաջին տեղակալ Գևորգ Մանթաշյանն ընդունել է աշխատանքային այցով Հայաստան ժամանած «Ամենամյա ներդրումային համաժողով»-ի (Annual Investment Meeting) գլխավոր տնօրեն Վալիդ Ֆարգալին:
Ամենամյա ներդրումային համաժողովը (AIM) AIM հիմնադրամի (AIM Congress) նախաձեռնությունն է, անկախ միջազգային կազմակերպություն, որը հանձնառու է հզորացնել համաշխարհային տնտեսությունը՝ խթանելով ռազմավարությունները և հեշտացնելով տնտեսական արտադրողականության բարձրացման և ընդլայնման հնարավորությունները:
Հանդիպմանը քննարկվել են Հայաստանի հնարավոր մասնակցությունը 2025թ. ապրիլի 7-9-ն Արաբական Միացյալ Էմիրություններում (Աբու Դաբի) կայանալիք «Ամենամյա ներդրումային համաժողով»-ին և այլ հարակից հարցեր:
Մանթաշյանը, ներկայացնելով նախարարության կողմից իրականացվող ընթացիկ ծրագրերն, առաջ քաշվող օրենսդրական բարեփոխումների փաթեթը, որոնք գալիս են խթանելու ոլորտի զարգացումն, անդրադարձել է Հայաստանի և նախարարության՝ ոլորտային տարբեր միջազգային հեղինակավոր միջոցառումների և ցուցահանդեսների մասնակցությանը, գրանցած արդյունքներին և ակնկալիքներին:
Վալիդ Ֆարգալն իր հերթին ներկայացրել է Աբու Դաբիում կայանալիք վերոնշյալ համաժողովի (AIM Congress) առջև դրված խնդիրներն ու նպատակները՝ ցուցադրելով ներդրումներ ներգրավելու վերաբերյալ արդի տեղեկատվություն, որը ստեղծում է ներդրումների ներգրավման ավելի լայն հնարավորություններ՝ ձգտելով զարգացնել երկրների միջև տնտեսական հարաբերությունները:
Ֆարգալն անդրադարձել է նաև ներդրումային պորտֆելներին, որոնք ներառված են լինելու համաժողովի օրակարգում՝ օտարերկրյա ուղղակի ներդրումներ, համաշխարհային առևտուր, համաշխարհային արտադրություն, ապագա քաղաքներ, թվային տնտեսություն, ապագա ֆինանսներ, ստարտափներ և միաեղջյուրներ ու ձեռնարկատերեր:
Ձեռք են բերվել պայմանավորվածություններ համաժողովում Հայաստանի ներկայության ձևաչափի և ոլորտային համագործակցության զարգացման հնարավորությունների շուրջ:

The First Deputy Minister of High-Tech Industry of the Republic of Armenia, Gevorg Mantashyan, welcomed Walid Farghal, General Director of the Annual Investment Meeting (AIM), during his working visit to Armenia.
The Annual Investment Meeting (AIM) is an initiative of the AIM Foundation (AIM Congress), an independent international organization dedicated to strengthening the global economy by promoting strategies and creating opportunities for economic productivity growth.
During the meeting, they discussed Armenia’s potential participation in the Annual Investment Forum, set to take place in Abu Dhabi, United Arab Emirates, from April 7-9, 2025, as well as other relevant matters.
Mantashyan highlighted the Ministry’s ongoing programs and the legislative reform package currently under parliamentary consideration, aimed at fostering industry growth. He also discussed Armenia's and the Ministry's participation in various renowned international events and expos, along with their outcomes and expectations.
Walid Farghal elaborated on the objectives of the AIM Congress in Abu Dhabi, providing the latest insights on investment attraction strategies, which could enhance opportunities for expanding economic relations between countries.
Farghal also discussed the investment themes to be featured at the conference, including foreign direct investment, global trade, global manufacturing, future cities, digital economy, future finance, startups, unicorns, and entrepreneurship.
Agreements were reached on the format of Armenia’s representation at the forum and on opportunities for advancing sectoral cooperation.