Նոր հնարավորություն ստարտափների համար. «Աքսելերացիոն ծրագրին» մասնակցության հայտերի վերջնաժամկետը հոկտեմբերի 7-ն է
- Հրապարակվել է՝ 06/10/2024
Մերիդիան էքսպո կենտրոնում «ԴիջիԹեք 2024»-ի շրջանակում անցակացվող DigiTalks-ի սրահում տեղի է ունեցել «Աքսելերացիոն ծրագրի տեղեկատվական հանդիպումը»՝ ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի տեղակալ Ռուբեն Սիմոնյանը և Plug and Play-ի ավագ կորպորատիվ նորարարության մենեջեր Ալֆրեդո Գոմես Սորիան հանգամանալից ներկայացրել են նախարարության նախաձեռնությամբ իրականացվող Հայաստանի տեխնոլոգիական ստարտափների համար նախատեսվող 26 շաբաթյա աքսելերացիոն ծրագիրը։
Ռուբեն Սիմոնյանը ներկայացրել է իր տեսլականը՝ նախարարության նախաձեռնությամբ իրականացվող այս ծրագրի վերաբերյալ: Նա նշել է, որ Հայաստանում կան շատ մեծ ու փոքր ընկերություններ, որոնք հաջողած ստարտափներ են եղել: Ուստի, պետք է մտածել շարունակաբար նոր գործիքներ, նոր փորձաքննություններ, նոր մշակույթ և աշխատելաոճ կիրառել ոլորտի էկոհամակարգի զարգացմանը նպաստելու համար:
Ալֆրեդո Գոմեսն իր հերթին ներկայացրել է, թե ինչ կտա ծրագրի մասնակցությունը ստարտափներին. Աջակցություն՝ գնահատելու իրենց կարիքները, զարգացնելու բիզնես հմտությունները, կայանալու և շուկա մուտք գործելու, մի շարք այլ հնարավորություններ:
«Մենք կտրամադրենք բոլոր ռեսուրսները՝ ծրագրում ընդգրկված հայկական ստարտափներին հաջորդ փուլ տեղափոխելու համար` աշխատելով յուրաքանչյուրի առանձնահատուկ կարիքների համար»,- ընդգծել է Ալֆրեդո Գոմես Սորիան:
Նախարարի տեղակալ Ռուբեն Սիմոնյանն ու Ալֆրեդո Գոմեսը պատասխանել են ներկաներին հետաքրքրող հարցերին, նաև` մեկ անգամ ևս տեղեկացրել, որ ծրագրին մասնակցության հայտերն ընդունվում են մինչև հոկտեմբերի 7-ը։
Plug and Play- ը միջազգային հեղինակավոր նորարարական հարթակ է և ստարտափ աքսելերատոր, որի գլխամասը գտնվում է Սիլիկոնյան հովտում: Այն կապում է ստարտափներին, կորպորացիաներին և ներդրողներին՝ խթանելու տեխնոլոգիական առաջընթացը և բիզնեսի աճը: Ներկայանալով բազմաթիվ երկրներում՝ Plug and Play-ն առաջարկում է ամուր էկոհամակարգ, որն աջակցում է ստարտափներին՝ մենթորության, ֆինանսավորման և ցանցային հնարավորությունների միջոցով՝ օգնելով ընդլայնելու գործունեության աշխարհագրությունը և հաջողության հասնելու տարբեր ոլորտներում:

A New Opportunity for Startups: The Deadline for Applications to Participate in the \"Acceleration Program\" is October 7
An "Info Session of the Acceleration Program" was held in the DigiTalks hall as part of DigiTec 2024 at the Meridian Expo Center. RA Deputy Minister of High-Tech Industry Ruben Simonyan and Plug and Play's Senior Corporate Innovation Manager Alfredo Gomez Soria gave a comprehensive presentation on the 26-week acceleration program for Armenian technology startups, initiated by the Ministry.
Ruben Simonyan shared his vision regarding the Ministry’s program, noting that Armenia is home to various large and small companies that began as successful startups. He emphasized the need for continuous innovation, applying new tools, expertise, culture, and working styles to further develop the industry's ecosystem.
Alfredo Gomez outlined the benefits of participating in the program, which include needs assessment, business skill development, market access, and other opportunities. "We will provide all the resources needed to elevate Armenian startups in the program to the next level, tailored to the specific needs of each one," emphasized Alfredo Gomez Soria.
Deputy Minister Ruben Simonyan and Alfredo Gomez fielded questions from the attendees and reminded everyone that applications for the program will be accepted until October 7.
Plug and Play is an internationally renowned innovation platform and startup accelerator headquartered in Silicon Valley. It connects startups, corporations, and investors to drive technological advancements and business growth. With a presence in multiple countries, Plug and Play offers a robust ecosystem that supports startups through mentorship, funding, and networking opportunities, helping them expand and succeed across various industries.
Plug and Play partners with prestigious organizations such as VISA, ROCHE, JAGUAR LAND ROVER, WALMART, Mercedes-Benz, VOLVO, PORSCHE, NISSAN, and others.